Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Zastupitelé jsou pro: Praha chce olympiádu

Olympijské hry v Praze | foto: iDNES.cz

22 2007
Praha - Praha se oficiálně zařadila mezi uchazeče o pořadatelství olympijských her. Podání přihlášky na kandidaturu pro rok 2016 dnes výraznou většinou odsouhlasilo zastupitelstvo hlavního města. Mezinárodní olympijský výbor za rok zúží okruh kandidátů na pět a pořadatele her definitivně vybere v říjnu 2009 v Kodani.

Praha se hlásí o olympijské hry v nejbližším volném termínu, tedy v roce 2016. Jde však spíš jen o taktiku, reálnější je šance získat pořadatelství o čtyři roky později.

"Na 99 procent nezíská olympijské pořadatelství v roce 2016 žádné evropské město," řekl už dříve pražský primátor Pavel Bém. "Reálný termín pro nás je 2020 nebo 2024."

Jednání zastupitelstva jsme sledovali ON-LINE

"Konečně jsme se ocitli na startovní čáře, ale čeká nás běh na dlouhou trať," řekl Tomáš Petera, který se postaví do čela nově ustavené společnosti Praha olympijská, jež bude kandidaturu připravovat. "Potěšilo mě, že návrh prošel poměrně hladce."

Přes poměrně bouřlivou diskusi a silně emotivní odpověď primátora Pavla Béma nakonec pro podání olympijské přihlášky hlasovalo padesát zastupitelů (40 za ODS, 9 za ČSSD, 1 za KSČM). Jen deset (4 za SNK-ED, 4 za ZS a 2 za KSČM) jich bylo proti a sedm (3 za ČSSD, 3 za KSČM, 1 za SZ) se zdrželo.

"Dnešní den se zapíše do sportovní historie České republiky," uvedl první muž pražské radnice. "Až dosud se o možnostech kandidovat jen mluvilo, ale výsledek dnešního hlasování  nám umožnil všechny plány a nápady realizovat."

Sliby v himálajské mlze? Podpásovka!

Hlasování předcházela téměř hodinová diskuse. V ní vystupovali především kritici projektu. Nejostřeji promluvil Jiří Witzany z Evropských demokratů. "Pořádání her je podvodem na voličích! Podvodem je i odkládání referenda na celorepublikovou úroveň."

Cesta k přihlášce...
Olympiáda pro Českou republikuÚnor 2001 - ČOV a pražský magistrát podepsaly dohodu o tom, že budou společně vytvářet podmínky pro možnou kandidaturu Prahy na pořádání OH v horizontu 16 až 20 let.

Červenec 2003 - Pražský primátor Pavel Bém na slavnostním večeru při příležitosti 115. zasedání MOV v Praze oznámil, že česká metropole by v budoucnu ráda pořádala OH.

Červenec 2005 - Praha udělala ustavením olympijské komise první formální krok směrem ke kandidatuře na pořádání OH v roce 2016, nebo 2020.

13. března 2007 - Rada hlavního města Prahy dospěla k závěru, že česká metropole může být dějištěm LOH.

22. března 2007 - Pražské zastupitelstvo odsouhlasilo podání přihlášky na uspořádání OH.

...kroky k pořadatelství
Červenec 2007 - ČOV má zaslat MOV dopis s přáním pořádat OH.

15. září 2007 - Uzávěrka přihlášek ohledně LOH 2016.

Leden 2008 - Odevzdání dotazníku uchazečů o pořadatelství.

Květen 2008 - MOV na základě vyhodnocených dotazníků provede užší výběr, pět vybraných měst se stane kandidátskými; vytvoření loga s olympijským symbolem.

Listopad 2008 - Závazné prohlášení.

Únor - březen 2009 - Návštěva kandidátského města Hodnotící komisí MOV.

Říjen 2009 - Volba pořadatelského města OH 2016 na zasedání MOV v Kodani.

Pro kandidaturu na OH 2020 jsou všechny termíny o čtyři roky posunuté.

Hovořil i o tom, že před volbami ODS o pořadatelství nemluvila. "V himálajské mlze se rozplývají další sliby...," řekl v jasné narážce na primátora Béma.

"Jeho věty o podvodu na voličích a nezodpovědném hazardu, slibech rozplývajících se v mlze, je pro mě vulgární neslušná podpásovka. A ještě k tomu, pane Witzany, hloupá!" reagoval Pavel Bém.

Odložil si i sako. Hovořil emotivně a vášnivě gestikuloval. "Vy, který jste nikdy nebyl schopen ve svém politickém životě splnit svůj slib," říká Bém a rukou ukazuje na Witzanyho. "Jste lhář!"

Primátor Bém: hry mohou být výhodné

Projednávání začalo krátce po půl desáté. Zahájil ho Bém, když představoval program Praha olympijská. "Závěry studií říkají: ano, letní olympijské hry mohou být pro Prahu výhodné," pronesl primátor.

V následné diskusi převládaly hlasy kritiků. "Chybí studie dopadu na historickou část města. Nejsou započítány náklady na údržbu velkých sportovišť do budoucna," oponovala Jana Ryšlinková, předsedkyně klubu Evropských demokratů.

"Převedení mediální vesničky na kampus není možné. Jsou využitelné jen jako koleje, nikoliv jako plnohodnotný kampus," řekl zastupitel Karel Jech ze Strany zelených.

Na obhajobu pořádání naopak vystoupil místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Zedníček.

Bém v závěrečném slově většinu kritických připomínek smetl ze stolu. Hovořil velmi sugestivně, oslovoval kritiky jménem a emotivně oponoval. "To myslíte vážně?!? Přečtěte si zákon o hlavním městě Prahy, Jano," hřímal například. V jinou chvíli se zase další zastupitelky tázal: "Jak jste na to sakra přišla?"

Hlasování pak skončilo jednoznačným triumfem navrhovatelů, kteří mají na své straně i veřejné mínění. Během dne zveřejnila agentura Dema aktuální průzkum. Šedesát procent obyvatel České republiky je pro pořádání, jen patnáct procent dotázaných kategoricky proti.

PRAHA OLYMPIJSKÁ
Podrobnosti o kandidatuře najdete v příloze ZDE

Současně se schválením kandidatury odsouhlasili pražští zastupitelé založení obecně prospěšné společnosti Praha olympijská, která bude plnit roli přípravného štábu.

Primátor Bém zdůraznil profesionální přístup, který společnost do příprav vnese. "Společnost se bude nazývat ´Praha olympijská´, ale když o tom dnes přemýšlím, možná se měla jmenovat ´Česká republika olympijská´," řekl Bém s tím, že se počítá i s dalšími regiony.

Hlavní město vkládá jako zakladatel do společnosti Praha olympijská 15 milionů korun. Druhý zakladatel, Český olympijský výbor, vloží 100 tisíc.

Soupeři? Tokio, Berlín, Chicago...

Olympijskou kandidaturu schválili už před týdnem radní, dnes svůj souhlas připojilo celé zastupitelstvo. Organizační štáb nyní povede jednání o podpoře s vládou a se zástupci všech krajů.

Přihláška musí být do sídla Mezinárodního olympijského výboru odeslána v září. Současně s přihláškou musí uchazečské město složit poplatek ve výši 150 000 dolarů. Pokud se město dostane do užšího výběru pěti oficiálních kandidátů, doplatí dalších 500 000 dolarů.

Praha bude v souboji o zařazení mezi pět oficiálních kandidátů soupeřit například s Berlínem, Tokiem, Madridem, Rio de Janeirem, navíc se čeká, až Američané vyberou své uchazečské město. Ať už bude vybráno Chicago nebo Los Angeles, hned se zařadí mezi největší favority.

V roce 2008 budou olympijské hry v Pekingu, o čtyři roky později v Londýně, a tak si nyní největší nároky dělá americký kontinent. Jeho severní část hostila letní hry naposledy v roce 1996 (Atlanta), latinská Amerika pořádala hry pouze jednou, a to v roce 1968 v Mexico City.

Zapalování olympijského ohněDeset otázek k olympiádě v Praze

1. Jaké kroky teď přijdou?

Kdo o hrách v roce 2016 rozhodne? Po dnešním rozhodnutí pražského zastupitelstva proběhnou jednání ve všech krajích v Česku a také s vládou. V září odešle magistrát do Mezinárodního olympijského výboru dopis o tom, že by se chtěla Praha stát uchazečem o pořádání her. Na začátku příštího roku odešle magistrát závaznou přihlášku. Zhruba v létě 2008 vybere Mezinárodní olympijský výbor pět měst, která budou "žhavými" kandidáty. V roce 2009 padne rozhodnutí, kdo bude pořadatelem olympijských her v roce 2016.

2. Jak velká je konkurence?

Úplný seznam ještě jasný není. Zatím kromě Prahy projevilo zájem dalších devět měst. Například Berlín, Baku (Ázerbájdžán), Madrid, Pusan (Korea), indické Dillí nebo Rio de Janeiro. Největšími favority jsou Chicago či Los Angeles a Tokio.

3. Co v souboji uchazečů rozhoduje?

Kvalita podané přihlášky, její forma, nápady na konání olympiády, technická vybavenost města a jeho infrastruktura. Primátor Pavel Bém si myslí, že výhodou by mohlo být i samo město Praha, stejně jako fakt, že zde ještě nikdy hry nebyly.

4. Kdy se mohou hry konat?

Podle primátora Béma se mohou konat už v roce 2016. Ale sám říká, že je nepravděpodobné, že by Praha byla už na tento termín vybrána. Jedním z důvodů je, že předcházející letní olympiáda se odehraje v Londýně a pořadatelé si pak vyberou jiný světadíl. Bém věří, že Praha uspěje s rokem 2020.

5. Která místa v Česku by olympijské soutěže hostila?

Český olympijský výbor počítá s tím, že hry by se konaly i v Ostravě, Brně, Olomouci, Jihlavě, Nymburku, Račicích, Plzni a na Lipně.

6. Co by se pro hry muselo v Česku postavit a zrekonstruovat?

Stavěl by se hlavní olympijský stadion, plavecký stadion, olympijská a mediální vesnice. Dalších 47 projektů se týká dopravy - silnice, metro, železnice. Rekonstrukcí by prošel třeba fotbalový stadion v Teplicích nebo Račický kanál.

7. Jak by se stavby využívaly po skončení her?

Pražský magistrát počítá například s tím, že by olympijská a tisková vesnice sloužila jako vysokoškolské koleje nebo jiné zázemí pro studenty a vysoké školy.

8. Kolik by pořádání her stálo a kdo to zaplatí?

Celkové náklady na pořádání olympiády se odhadují na 135 miliard korun. Výstavba sportovišť a infrastruktury by se platila ze státního rozpočtu a z rozpočtu hlavního města. Provoz během olympijských her by platil olympijský výbor.

9. Na kolik peněz přijde jen kandidatura?

Kandidatura by stála 510 milionů korun. Částka obsahuje náklady na přípravu a podání "přihlášky", dále peníze na marketing a lobbisty, kteří budou kandidaturu prosazovat.

10. Chtějí vůbec Češi hry?

Česká veřejnost je olympiádě v Praze celkem nakloněna, ale s výhradou - stát by se nesměl zadlužit. Podle nedávného průzkumu společnosti Median pro MF DNES je 47 procent lidí pro olympiádu, proti 30 procent. Kdyby se však muselo Česko zadlužit, pak by s hrami nesouhlasilo 64 procent z dotazovaných.

MF DNES- Pavla KubálkováHledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze