Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zátopková: Mrzí mě pavlačové drby

20 2004
Praha - Dana Zátopková se o volbách předsedy Českého olympijského výboru nejprve nechtěla bavit. "To, co se kolem nich děje, mi narušuje vánoční pohodu," posteskla si olympijská vítězka z Helsinek 1952. Když dopekla vánoční cukroví, přece jen se rozpovídala.

Na jaře jste Jana Železného vyzvala, aby kandidoval na předsedu. Proč?
Nejen já. Patřila jsem ke skupině lidí z Klubu olympioniků, kteří se Honzy zeptali, jestli by o takovou funkci stál. Je oštěpařem jako já, znám ho odmalička, vyrostl v sympatického člověka. Měla jsem velký zájem o to, co bude dělat po kariéře.

Jak vám tehdy odpověděl?
Souhlasil. Řekl, že chce sportu vrátit, co mu sport dal.

V čem je lepší než Milan Jirásek?
Já nechci zlehčovat práci doktora Jiráska. Naopak, cením si jí. Ale marná sláva, když ty dva hodím na váhu, vychází mi Honza. Je mladý, oblíbený, inteligentní, chce to dělat. Přichází ze současného sportu, zná aktuální problémy olympioniků. A má celosvětovou popularitu, která se jen tak lehce nezískává. Taková osobnost nepadá z nebe.

Řekla jste totéž i doktoru Jiráskovi?
Ano. A přidala jsem, že nechci, aby se mezi nás vloudily nepřátelské vztahy. Odpůrci Železného poukazují na konflikt zájmů. Za oštěpařem stojí Česká sportovní, marketingová agentura, pracující pro ČOV. To neberu v úvahu. Olympijské hnutí, aby se hýbalo, potřebuje peníze. Kdo ho chce podporovat, ať ho podporuje.

Jenže oni tvrdí, že Železný jako předseda může být figurkou v rukou České sportovní.
Víte, jedem se dá pokazit všechno. Proč dělají z voleb nepřátelské drama? Jirásek pracoval dobře. Teď máme dalšího člověka, který na to má. Proč by to nemohl zkusit on?

Zákulisí boje o předsednický post tedy podle vás není férové?
Mrzí mě, že tam bují pavlačové drby. Sama se ptám: Co za tím je? Boj o velké peníze? Možná. Ale to se mi nelíbí. Honzovi o ty peníze nejde.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze