Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Zátopkův věčný soupeř Mimoun jede znovu na olympiádu

Němec Schade (vlevo), Francouz Mimoun (uprostřed) a Emil Zátopek ve finále olympijského závodu na 5000 metrů v Helsinkách 1952. | foto: Profimedia.cz

30 2008
Věčný soupeř Emila Zátopka Alain Mimoun jede znovu na olympijské hry. Slavný francouzský atlet, který na olympijských hrách skončil třikrát druhý za Zátopkem a jednou ho porazil, bude spolu s dalšími předními sportovci minulosti doprovázet prezidenta Nicolase Sarkozyho na zahájení pekingské olympiády 8. srpna. Ve svých 87 letech bude doyenem výpravy. Oznámila to Sarkozyho kancelář.

"Volali mi z prezidentského paláce, že si Nicolas Sarkozy přeje, abych ho doprovázel. Byl jsem překvapen, ale jak bych mohl odmítnout? Je to od něho velmi sympatické, jsem rád," řekl Mimoun ke své nadcházející cestě rozhlasové stanici RTL.

Jeho manželka prý byla sice proti, měli jet s rodinou na dovolenou, ale musela se podvolit. Vymínil si prý jenom, že se vrátí hned s prezidentem, který letí do Pekingu jen na otočku.

"Ale jděte," odpověděl Mimoun se smíchem na otázku, zda si v Pekingu ještě vyzkouší maraton.

To byla jediná disciplína, ve které Zátopka na olympijských hrách porazil a získal zlatou medaili. Bylo to v roce 1956 v Melbourne, Zátopek tam doběhl šestý. Předtím skončil Mimoun druhý za Zátopkem v běhu na 10.000 metrů na londýnské olympiádě v roce 1948 a v bězích na 10.000 i na 5000 metrů v Helsinkách o čtyři roky později. Oba vytrvalci byli velcí přátelé.

Mezi sportovci, kteří budou Sarkozyho v Pekingu doprovázet, jsou i olympijská vítězka ve sjezdovém lyžování z roku 1968 Marielle Goitschelová a pětinásobný vítěz cyklistické Tour de France Bernard Hinault.

Prezident účast na zahájení olympijských her oznámil až po dlouhém váhání, jehož důvodem byl hlavně způsob, jakým čínské úřady potlačily vlnu nepokojů v Tibetu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze