Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Štafetu sdruženářů vyhráli Norové, Češi se propadli na sedmé místo

ZLATO. Norský sdruženář Jörgen Graabak zvítězil ve štafetovém běhu na 4x5 kilometrů v soutěži družstev. (20. února 2014) | foto: Reuters

20 2014
Norští sdruženáři se po šestnácti letech dočkali zlaté medaile z týmového závodu. Jörgen Graabak v souboji na cílové rovince ukončil olympijské panování Rakouska. České družstvo vyráželo do štafety z pátého místa, ale do cíle nakonec dorazilo sedmé s více než dvouminutovou ztrátou na vítěze.

Čeští sdruženáři figurovali po skokanské části olympijského závodu družstev na pátém místě. Do štafety na 4x5 km vyjeli se ztrátou 56 vteřin na vedoucí Němce, na třetí Nory ztráceli Češi 31 sekund. Bylo však jasné, že se pořadím propadnou.

Kvarteto Pavel Churavý, Tomáš Slavík, Miroslav Dvořák a Tomáš Portyk se totiž v běžecké části nemůže měřit s elitou. Český tým nakonec na trati předstihli jak po skoku šestí Japonci, tak sedmí Američané. Pozadu zůstala pouze Itálie a Rusko.

Bitvu o medaile svedla pouze tři družstva. Magnus Moan hned v úvodním úseku dotáhl norskou štafetu na čelo a připojil ji k německo-rakouskému dvojbloku.

Fotogalerie

Tato trojice si celý závod udržovala odstup před čtvrtou Francií a čekala na závěrečný finiš. V něm byl nejsilnější olympijský šampion Graabak, jenž předčil Riessleho.

Rakušan Mario Stecher zkusil soupeře urvat ve stoupání, ale neuspěl. Na souboj v cílové rovince poté rezignoval, jelikož vyhodnotil, že na cennější medaile už nedosáhne. Skončilo také jejich zlaté panování, které trvalo od Turína 2006.

Českému týmu se povedla skokanská část, v níž skončil na pátém místě. Nejdelší skok předvedl Churavý (125,5 metru). O metr a půl méně skočili Portyk a Dvořák, 17letý Portyk měl jako nejlepší z Čechů 113,9 bodu. Slavík skočil 119,5 metru.

V běžecké části bojovali Češi o šesté místo. Portyk, jenž kvůli zlomenému prstu závodí se speciální dlahou, ovšem pozici v závěrečném kole neudržel a propadl se za Američany. Nástupu Itálie však odolal a dovezl štafetu na sedmém místě.

Češi tedy v Soči vylepšili osmé příčky z Vancouveru 2010 a Turína 2006.

Zimní olympijské hry v Soči

Severská kombinace

Družstva (velký můstek, 4x5 km): 1. Norsko (Moan, Klemetsen, Krog, Graabak) 47:13,5, 2. Německo (Frenzel, Kirchheisen, Rydzek, Riessle) -0,3, 3. Rakousko (Klapfer, Bieler, Gruber, Stecher) -3,4, 4. Francie -1:12,8, 5. Japonsko -1:17,1, 6. USA -2:21,6, 7. ČR (Churavý, Slavík, Dvořák, Portyk) -2:22,6, 8. Itálie -2:51,2, 9. Rusko -5:36,3.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze