Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Závod na U-rampě ovládli tři Američané

12 2002
Park City - Jasným triumfem amerických snowboardistů, kteří obsadili všechny stupně vítězů, skončil na olympijských hrách v Park City závod na U-rampě. Zlatou medaili jasně vybojoval Ross Powers, který dostal od rozhodčích 46,1 bodu, stříbro patřilo Dannymu Kassovi (42,5) a bronz vybojoval Jarret Thomas (42,1). Powers, který má ve své sbírce bronz z Nagana a titul mistra světa FIS z roku 1996, oslavil v neděli třiadvacáté narozeniny a nadělil si tak s denním zpožděním krásný dárek.

Závodníci USA obsadili na zimních olympijských hrách všechny stupně vítězů poprvé od roku 1956, kdy trio Američanů kralovalo soutěži krasobruslařů.

"Nemohl bych chtít víc," řekl po závodě Ross Powers. "Je to nejlepší dárek k narozeninám, jaký jsem kdy dostal. Tihle kluci vedle mě jsou taky ohromný. Dneska byl prostě perfektní den."

Závodům přihlíželo zatím nejvíce diváků, neboť se do prostoru Park City, kde stojí olympijská U-rampa přesunuli i ti, kteří čekali na závod ve sjezdu žen, který byl odložen z důvodu nepříznivých povětrnostních podmínek. A opravdu, nebylo lepšího místa, kde být, než právě zde. V publiku bylo dle odhadu přes 30 000 diváků.

"Snowboarding je sport a zábava," řekl Powers. "Je to o tom, že lidé chtějí poslouchat muziku, bavit se, zkoušet si to. Všichni jsou přátelé."

Powers dosáhl hodnocení 46.1 bodu velmi brzy.  Získal následující ohodnocení : 9,1 bodu za skoky, 9,8 bodu za rotace, 8,6 bodu za výšku skoků a 9,3 a 9,3 bodu za overall impression neboli celkový dojem. Do finále startoval jako čtvrtý jezdec a jeho první jízda v rampě byla opravdu vynikající – jeho tělo létalo 5 metrů nad U-rampou a díky svítícímu sluníčku se za ním objevovaly pitoreskní siluety.

"Pravděpodobně nejvyšší airy, co jsem kdy v životě dělal," řekl k tomu. Jeho triky, "mute grab," "stalefish," a "switch McTwist," byly každý stylově navázaný na předchozí a všechny s zcela čistým dopadem do stěn U-rampy.

Přišlo to po nepříliš vydařené kvalifikaci, kdy Powers dokonce spadnul. To ho mohlo znervóznit, ale hned to napravil a díky druhé kvalifikační jízdě se dostal do finále a mohl tak zajet jízdu svého života.

Danny Kass, devatenáctiletá naděje tohoto sportu měl dokonce dvě šance předstihnout Powerse. Za poslechu muziky ze svých sluchátek namíchanou ze skladeb kapel jako jsou Metallica, AC/DC, Black Sabbath – se Danny Kass pustil do U-rampy a jeho jízda byla také neuvěřitelná. Ale jeho corkscrew otočky a jeho pověstný "Kasserole spin" vertikální otočka s chytem prkna nestačily na to, získat zlatou medaili. Za svoji jízdu získal 42.5 bodu, ale i tak to byl jeho velký den.
"Zisk medaile je dobrý základ," řekl k tomu.

Dvacetiletý J.J. Thomas, vítěz letošních Winter X Games a třetí z amerického olympijského týmu vyhrál bronz, když zařadil do své jízdy dvě revoluční vertikální otočky a létal téměř tak vysoko jako Powers. "Z druhé jízdy jsme měl fakt radost," řekl. "Viděl jsem tady kluky předvádět to, co dělali a tak jsem je následoval. Ale tady to není o mě. Je to o Rossovi, protože on je ten nejlepší."

Na šestém místě skončil Američan Tommy Czeschin, který byl jako jediný domácíreprezentant trochu odsunut Italem Kratterem a Japoncem Nakaiem. Jeho první finálová jízda ho dostala na třetí místo, ale v druhé jízdě ho předstihl Thomas. Tommy Czeschin tak potřeboval se v druhé finálové jízdě zlepšit a dostat se tak výše.

Myslel si, že se mu to v druhé jízdě povedlo, ale když uviděl svoje skóre nemohl uvěřit a také obecenstvo jeho ohodnocení shledávalo ne příliš povedeným a směrem k rozhodčím se ozývalo nesouhlasné bučení diváků.
Ve skutečnosti v pondělí nemohl někdo říct, že by někdo z Američanů prohrál.

Čeští snowboardisté na zimních olympijských hrách nestartují.

Výsledky:
1. Powers 46,1 bodu, 2. Kass 42,5, 3. Thomas (všichni USA) 42,1, 4. Kratter (It.) 42,0, 5. Nakai (Jap.) 40,7, 6. Czeschin (USA) 40,6, 7. Sorsa (Fin.) 40,4, 8. Koski (Fin.) 39,0, 9. Andrew (Kan.) 38,6, 10. Franck (Nor.) 37,4.

Několik metrů nad zemí létal americký snowboardista Powers při vítězné jízdě v v závodu na U-rampě. Byl to jasný triumf Američanů, zaujali první tři místa.

Autoři:


Česká spořitelna, a.s.
Vývojář/ka Data Lake

Česká spořitelna, a.s.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze