Závod v tom větru bude loterie, myslí si Tenk

16 2004
Atény - Střelec Martin Tenk v pondělí sledoval souboj českých basketbalistek s výběrem USA. Den před závodem ve střelbě pistolí na 50 metrů, což je jeho silná disciplína, se tak snažil odreagovat. Ale trénink na olympijské střelnici si přesto neodpustil. "Fouká zvláštní vítr, tak to bude zítra velká loterie," uvedl Tenk.

V hledišti haly v Helleniku se dobře bavil, usmíval se a tleskal. V přestávkách basketbalu, při tanečních vystoupeních krásných žen, se dokonce vlnil do rytmu. Spolu s ním přišla fandit i Kateřina Kůrková, bronzová medailista ve vzduchové pušce.

Olympijskou střelnici si byl v pondělním větrném dnu Tenk vyzkoušet také. Vypálil sérii ran, ale nestačil se divit. "Takové poryvy jsem za dvacet let, co střílím, vážně nezažil," řekl novinářům.

"Jsou větry, která se dají očekávat," prohlásil a vzápětí se rozesmál nad svou dvojsmyslnou větou. "Někdy fouká vítr, jehož směr se dá předvídat, dá se přečíst," upřesnil svou myšlenku Tenk. "Ale tady to bylo nahoru, dolů, doprava, doleva, prostě hrůza," vykládal, ale pořád se nepřestával smát svému vtipu.

"Jestli to takhle bude zítra, tak to bude velká loterie," pravil ke svému hlavnímu závodu v libovolné pistoli, v němž bude v úterý obhajovat bronzovou medaili ze Sydney.

Ve své slabší disciplíně vzduchové pistoli skončil v sobotu dvacátý. Nejlepší světový střelec loňského roku se obává, že by mohl vinou silného větru mít potíže i s dodržením dvouhodinového časového limitu.

"Šedesát ran je dost, když se musí čekat na vítr," vysvětlil. Poryv může střelu během padesáti metrů vychýlit před pěticentimetrovým středem až o centimetr. "Bude hodně záležet na štěstí," měl jasno. Nikdy nezažil, že by se závod kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám odložil.

"Dneska také střílely ženy trap a ty broky vítr odvane ještě víc," kroutil hlavou. A kdy na něj lehne nervozita, když se tak dobře na basketbale bavil? "Tak snad nikdy, ne?" odvětil pohotově.

- - - - - - -
Úterní olympijský program by mohl přinést další medailovou radost pro Českou republiku. Libovolná pistole na 50 metrů, ve které bude Tenk obhajovat bronz ze Sydney, začne kvalifikací v osm hodin středoevropského letního času, finále je na programu od 11:15.

Autoři: ,


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz