Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Závody začínají českým bobistům. Budou jejich závody bezpečné?

Jan Stokláska (vlevo), Ivo Danilevič | foto: Ivana Roháčková

19 2010
Na bezpečnost závodníků bude upřena pozornost při závodech bobistů, které v kontroverzním korytu začnou v sobotu soutěžemi dvojic. Na dráhu ve Whistleru se vydají také čeští závodníci Ivo Danilevič a Jan Stokláska. Ale ti mezi favority nepatří. Pozornost bude upřena zejména na vlajkonoše německé olympijské výpravy, pilota Andreho Langeho.

Dráha přitahuje pozornost, neboť ještě před zahájením her se na ní zabil gruzínský sáňkař Nodar Kumaritašvili a při trénincích bobistů havarovalo více než deset posádek včetně české dvojice vedené Danilevičem.

"Bude záležet na počasí, aby byl led kvalitní," prohlásil pilot amerického čtyřbobu Steven Holcomb.

Podle většiny bobistů trať není nebezpečnější než jiné, jen přitahuje pozornost kvůli smrtelnému úrazu. "Je fajn, ale moc jsme na ní nejezdili, takže každou další tréninkovou jízdou se rychlost zvyšuje a piloti dělají chyby. To je normální," prohlásil Holcomb. "Není nebezpečná," přidal se i zkušený český pilot Danilevič.

Problémy na trati neměli při trénincích jen nováčci, ale také medailoví adepti. Havaroval totiž i Švýcar Beat Hefti, dvojnásobný bronzový medailista z Turína, který měl být společně s Holcombem kandidátem na přerušení Langeho nadvlády. V sezoně vyhrál čtyři závody Světového poháru, ale otřes mozku a pohmožděniny po celém těle mu neumožní závodit.

Závod dvojbobů nepojede ani Lotyš Janis Minins, který loni vyhrál Světový pohár na této trati, ale nyní musel na operaci slepého střeva. Věří, že se dá dohromady do soutěží ve čtyřmístných bobech příští týden. V nich má Lange šanci jako první v historii vyhrát tři olympijské tituly v řadě.

Holcomb však přichystal velkou zbraň a nový bob překřtil na Noční vlak. Dvě jízdy mají bobisté na programu v sobotu, druhá polovina závodu je čeká o den později. Ženy pojedou příští týden v úterý a ve středu. Čtyřsedadlové boby mají naplánovány soutěže na příští týden v pátek a v sobotu.

Zraněný spolufavorit Hefti musí na OH vynechat závod dvojbobů

Švýcarský bobista Beat Hefti, vítěz čtyř závodů Světového poháru v této sezoně, nebude kvůli zranění z tréninku na startu víkendového olympijského závodu dvojbobů. Majitel bronzových medailí z předchozích dvou her v Salt Lake City a Turíně utrpěl při středeční havárii na extrémně rychlé dráze ve Whistleru otřes mozku a pohmožděniny po celém těle.

Dvaatřicetiletý úřadující mistr Evropy a první muž žebříčku mezinárodní federace FIBT Hefti skončil po středeční havárii v nemocnici a chyběl už při čtvrtečních tréninkových jízdách.

Lékaři mu kvůli přetrvávajícím potížím nedovolili nastoupit ani do dnešního tréninku. Absolvování dvou platných jízd je přitom podmínka k účasti v závodě.

Ve hře je ještě Heftiho start v závodě čtyřbobů, kde by mohl nastoupit 26. a 27. února jako člen posádky pilota Iva Rüegga. V této disciplíně získal na minulých hrách v Turíně Hefti rovněž bronz.

Autoři: ,


Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze