Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Zázraky nečekejte, vzkázal Valenta

12 2006
Praha - Před čtyřmi roky překvapil Aleš Valenta svět, když na ZOH v Salt Lake City předvedl trojné salto a pěti vruty. Nikdo jiný ho tehdy nenapodobil a Valenta získal zlato. Do Turína má "pětivrut" připraveno hned pět skokanů. "Doufám, že ho skočí všichni," řekl Valenta před odletem do dějiště her.

V poslední době vás trápila zranění. Kvůli nim jste nedokončil ve Špindlerově Mlýně tréninky. Jak se cítíte nyní? 
S trenérem jsme se rozhodli, že z hor odjedeme a trochu si odpočinu. Pomalinku se můj stav zlepšuje, ale uvidíme. Stále ještě nejsem stoprocentně fit a bolí to. Mám s kolenem problém při rotaci a dopadu. Jakmile jdou nohy při dopadu trochu do "iks", tak vnitřní vaz zatáhne a ozve se.

Před olympijským závodem máte v Itálii ještě nějaký čas. Půjdete do přípravy naplno či se budete šetřit?
Nemáme nachystaný žádný úsporný režim. Od zítřka chci začít trénovat a co nejrychleji se dostat na co nejvyšší obtížnost. Tam už ani není čas na pomalý rozjezd. Musím se kousnout a jet. Dát do toho všechno…

Jaké cíle si kladete?
Na olympiádu jedu s tím, s čím jezdím na každý jiný závod Světového poháru. Hlavním cílem je skočit dobré skoky s nejvyšší obtížností. Jde mi o to, abych prodal to, co umím. Výsledné hodnocení a jaké místo z toho bude, nechám na rozhodčích. 

Copak opravdu nemáte žádné jasné ambice?
Opravdu nemám. Nad umístěním nepřemýšlím. Chci dobře skočit a nebo skákat tak, jak mi dovolí možnosti.

V Salt Lake City jste byl zlatý. Měl byste obhajovat. Cítíte od ostatních ta očekávání?
Nikdo mi nic neříkal. Ode mě může těžko někdo něco čekat… (smích)

Když jste získal tehdy zlato, byl jste jediný, kdo předvedl trojné salto s pěti vruty. V Turíně ho může vytáhnout hned pět závodníků. Myslíte si, že si na něj troufnou?
Velmi doufám, že se nezaleknou a všichni ho předvedou. Ukazuje to, jaký obrovský pokrok se v mém sportovním odvětví udál. Jsem strašně rád za ty kluky, co se do toho dali, že vytrvali a dokázali se ho naučit. Teď mohou skákat nejvyšší obtížnost i s tím, že ví, že existuje riziko zranění či totálního neúspěchu. 

Olympiáda má za sebou jeden den. Sledoval jste vystoupení Nikoly Sudové, která vám je odvětvím poměrně blízká?
Řekl bych, že Nikola jela vynikající závod. Určitě i pro ni je to velký úspěch, šesté místo na olympiádě je nádherné. Vůbec nemusí být smutná z toho, že na medaili nedosáhla. Myslím si, že je to výborný výsledek a časem ho docení. Má před sebou minimálně ještě jeden možná dva olympijské závody, takže se bát nemusí.

Až budete mít po svém závodu, půjde se podívat na jiné klání či si sbalíte a bude spěchat domů?
Tak tohle opravdu nevím. Vlastně neznám ani plán a co se kdy kde bude odehrávat. Vše si zjistím až v Turíně. S trenérem si poté dáme poradu a zvážíme, kam popřípadě zajdeme. 

Někteří sportovci jsou pověrčiví a vozí s sebou různé amulety pro štěstí. Co vám přibalila rodina?
Ze zásady takové věcičky pro štěstí nevozím. Mě to spíše omezuje. Kdybych to jednou zapomněl, tak bych pak byl z toho rozhozený. Mám strach, že kdybych jednou nechal něco doma, pak by se mi nevedlo a tak. Naštěstí takhle nemám, co zapomenout, a nemůžu se na nic vymlouvat… (smích)

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze