Vítková nutí stávkující tělo ponocovat, aby měla na olympiádě sílu

VE SJEZDU. Veronika Vítková na trati vytrvalostního závodu v Ruhpoldingu. | foto: AP

22 2014
Jít spát co nejpozději. Setrvat v posteli co nejdéle. Veronika Vítková má pro olympijské hry v Soči speciální plán přípravy. Během listopadové konzultace s lékaři si čtyřiadvacetiletá biatlonistka vyslechla: Meningitida, kterou jste překonala před čtyřmi lety, jistým způsobem postihla i okolí hypofýzy. "Něco tam úplně nefunguje."

Léta ji sužují náhlé stavy extrémní únavy. Není schopna odjet dvě těžké tréninkové jednotky v řadě. "Tělo dobře nereaguje. Musíme improvizovat, mít mezi tréninky něco volnějšího, aby zregenerovalo," vysvětluje Vítková.

Přesto už dvakrát v sezoně stála na stupních vítězů v závodech Světového poháru. V Soči by mohla být černým koněm biatlonové sestavy, přitom se pořád nemůže stoprocentně spolehnout na svůj organismus.

Dlouho bývala fyzicky výrazně před ostatními. Coby juniorská mistryně světa ze štafety skončila před pěti lety pátá na mistrovství světa žen v Koreji. Jenže pak dostala zánět mozkových blan. "Po něm se v jejím těle něco změnilo a pracuje jinak," říká trenér Jindřich Šikola.

Její fyzické výkony - v tréninku nebo v závodě - jsou jak na houpačce. V tréninku bývá unavená jako první. Letošní příprava na olympijskou sezonu nebyla výjimkou. Proto podstoupila vyšetření. "Lékaři byli překvapení, jak se moje tělo naučilo zvládat zátěž a jak funguju."

Fotogalerie

Ještě ji čekají další testy a zkoumání hladiny hormonů, pak dojde na léčbu. Začne s ní ale až po olympiádě. "Zřejmě se bude do organismu doplňovat nějaká látka, která musí být povolena antidopingovým výborem," vysvětluje Vítková situaci podobnou Šárce Strachové.

Slalomářka si píchá růstový hormon. Vítková zatím zkouší alternativu. Na zátěž vysokohorského prostředí v Soči trénuje mezi štíty jižního Tyrolska, chodí pozdě spát.

Problémy jí totiž dělá především zátěž v odpoledních hodinách. A jelikož jsou biatlonová klání pod pěti kruhy naplánována na večerní hodiny, chce si "posunout den". "Závody po třetí hodině odpoledne jsou pro mě utrpením. Problémy mi berou třeba dvacet procent výkonu."

Na doporučení lékařů dopoledne ani nechodí ven, odpočívá, aby neplýtvala hormonem, jehož má v těle málo. Absolvovala i akupunkturu, kde se jí doktor snažil zprůchodnit energetické dráhy. "Abych tolik netrpěla, že najednou přijde stav úplné nevolnosti a bezmoci, kdy je tělo bez síly."

Nejčtenější

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Další z rubriky

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Najdete na iDNES.cz