Zelenková letí do Atén, nahradí Pilzovou

13 2004
Praha - Velká smůla německé triatlonistky Christiane Pilzové pomohla rozšířit českou olympijskou výpravu o dalšího člena. Němka si při tréninku zlomila ruku, a uvolnila tak jedno místo na startu závodu žen. To připadne české reprezentantce Lucii Zelenkové. Do Atén by měla odletět spolu s dalšími triatlonisty ve čtvrtek 19. srpna.

Mezinárodní triatlonové unie ITU místo ní nejprve nominovalo Portugalku Marii Areosaovou, ale vedení českého svazu upozornilo, že ta je ve světovém žebříčku až daleko za Zelenkovou, podobně jako České republice patří v pořadí místo před Portugalskem.

Vedení ITU poté zjednalo nápravu.

"Technická komise ITU přiznala svou chybu a místo nabídlo nám, ale až poté, co se Portugalský olympijský výbor účasti Areosaové vzdal. Proto rozhodnutí padlo až nyní. Jsem rád, že spravedlnost nebyla slepá a Zelenková do Atén pojede," řekl ČTK
koordinátor triatlonové reprezentace Jiří Jelínek. 

Portugalci proti vyřazení Areosaové protestují, i když nárok Zelenkové na účast v Aténách nezpochybňují. "Tohle je holá neschopnost Mezinárodní triatlonové unie. Chápu, že česká závodnice je před ní, ale nemůžete sportovce, který čtyři roky tvrdě dře, na olympiádu nejdříve poslat a den před zahájením ho zase stáhnout," řekl agentuře AP rozzlobený předseda portugalské sportovní federace Jose Luis Ferreira.

Devatenáctiletá Areosaová je v Aténách už od pondělí a o novém rozhodnutí ITU se dozvěděla ve čtvrtek. Stejná situace ji potkala už v květnu po mistrovství světa na Madeiře. Čtyři dny se radovala z kvalifikace do Atén, ale po opravě v žebříčku z postupového místa vypadla.

Za "politováníhodnou chybu" může podle ITU přepracování technického personálu unie. "Maria Areosaová dostala zprávu, že jí připadlo místo Pilzové. Správně mělo být však nabídnuto Lucii Zelenkové," přiznali funkcionáři unie. Portugalsku zůstala v padesátičlenné startovním poli alespoň Vanessa Fernandesová. 

Zelenková letos skončila devátá na mistrovství Evropy ve Valencii a dobrou aktuální formu prokázala na konci července osmým místem v závodu Světového poháru v britském Salfordu. Do Atén by měla odletět spolu s dalšími triatlonisty ve čtvrtek 19. srpna.

Autoři: ,


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz