Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Železný bude další čtyři roky členem MOV

30 2000
S y d n e y - Světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný bude další čtyři roky působit v komisi sportovců Mezinárodního olympijského výboru, do které byl dnes znovu zvolen spolu s dalšími sedmi olympioniky. Na stejné funkční období jako trojnásobný olympijský vítěz byli zvoleni kanadská půlkařka Charmaine Crooksová, německý veslař Roland Barr a španělský plavec Manuel Estiarte. Osm let budou v MOV zastupovat sportovce ukrajinský tyčkař Sergej Bubka, ruský plavec Alexander Popov, americký volejbalista českého původu Bob Ctvrtlik a australská plavkyně Susie O'Neillová.

Všech osm významných sportovních osobností bylo do komise navrženo na základě hlasování, kterého se v Sydney zúčastnilo 5216 olympioniků. Při dnešním formálním schvalování návrhů získal nejvíce - 92 hlasů - Bubka před Popovem (85) a Železným (84). Bubka byl navíc vybrán do exekutivy MOV spolu s Italem Ottaviem Cinquantou, předsedou Mezinárodní bruslařské unie, který bude ve výboru reprezentovat zimní sporty.

"Je to velká čest a obrovská zodpovědnost. V mém životě začíná nová etapa, kterou věnuji olympijskému hnutí," pravil světový rekordman ve skoku o tyči, který po neúspěchu ve středeční kvalifikace ukončil kariéru. Bubkovými protikandidáty byli bývalý norský rychlobruslař Johann Olav Koss a Crooksová. Bubka získal 45 hlasů, Crooksová o deset méně a Koss devět.

Čestným členem MOV byl zvolen Henry Kissinger. Bývalý ministr zahraničí Spojených států pomáhal s reformou olympijského hnutí po korupčním skandálu kolem volby Salt Lake City dějištěm zimních olympijských her 2002. Díky tomuto titulu se Kissinger může jako host účastnit olympijských her a kongresů MOV, ale nemá žádné rozhodovací pravomoci.

Autor:


Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...Najdete na iDNES.cz