Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Železný předvedl, že má skvělou formu

22 2000
S y d n e y (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Odstoupení mistryně světa Ludmily Formanové ze závodu na 800 metrů je zatím jedinou šmouhou na vizitce českých atletů v Sydney. Jedním z hrdinů úvodního půldenního programu olympijských soutěží v atletice se stal oštěpař Jan Železný, který se hned prvním pokusem hladce kvalifikoval do zítřejšího finále a výkonem 89,39 pořádně vystrašil všechny soupeře. V rozbězích na ženské půlkařské trati dokázala Helena Fuchsová výborně zastoupit zraněnou Formanovou a postoupila ze třetího místa do semifinále. V dnešním večerním finále bude díky dopolednímu úspěchu v kvalifikaci soutěžit koulař Miroslav Menc.O zranění Ludmily Formanové se dočtěte ZDE

Začátek soutěží v atraktivních běžeckých sprintech přilákal do ochozů na sto tisíc diváků, a ti připravili báječnou kulisu všem soutěžícím, bez ohledu na národnost, disciplínu či na kvalitu výkonů. Přesvědčil se o tom i český chodec Jiří Malysa, který dorazil do cíle devatenáctý s pětiminutovou ztrátou, ale stadionem jej provázely ovace. Diváci tak zdravili každého z účastníků chodeckého závodu na 20 kilometrů, který byl první atletickou disciplínou, za níž se rozdávaly medaile. První byl v cíli Mexičan Bernard Segura, ale o zlato jej připravila dodatečná diskvalifikace. Prvenství rozhodčí přiřkli Polákovi Robertu Korzeniowskému.

Železný se cítí na devadesát metrů
Při představování účastníků oštěpařské kvalifikace se nejvíce aplaudovalo Janu Železnému, vítězi posledních dvou olympijských závodů, olympijskému a světovému rekordmanovi. "Pokud jde o divácké zázemí, ta si myslím, že to je nejepší olympiáda, jakou jsem zažil," pochválil Železný Australany a při kvalifikaci tohoto zázemí náležitě využil. Než se rozeběhl k prvnímu hodu, gestem diváky vyzval k potlesku. S jejich podporou se opřel do hodu a poslal oštěp těsně před devadesátimetrovou značku. Podruhé už svá bolavá žebra zatěžovat nemusel, limit 83 metrů spolehlivě přehodil, a vystačilo to i na jasně nejlepší výkon kvalifikace.

"Technicky se mi ten hod moc nevydařil, ale cítil jsem že mám rychlou ruku, tak jsem toho využil. Bylo to daleko, uvidíme zítra," prohlásil Železný, který se obává jen sám sebe a svého zdraví. "Kvalifikaci jse házel zadrženě, šlo to samo. Kdyby se závodilo dneska, tak bych určitě v dalších pokusech hodil daleko před devadesát metrů," věří si. Záda i žebra námahu vydržela, kvůli technické chybě trochu cítí rameno. "Jsem technický oštěpař, záleží na tom, jak budu chytrý, jestli závod zvládnu. Formu cítím, že mám dobrou."

Smůlu měl jeden z dalších favoritů Fin Harri Hakkarainen, který si při rozběhu k prvnímu pokusu zlomil kotník a musel odstoupit. "Dráha mondo je měkčí, než byla třeba v Atlantě, podobné úrazy se na ní mohou stát snadno," uznal Železný.

Fuchsová zastoupila Formanovou
Třetím nejlepším časem všech rozeběhů se do semifinále běhu na 800 metrů kvalifikovala Helena Fuchsová, která tak zastoupila zraněnou mistryni světa Ludmilu Formanovou. "Lídy mi bylo moc líto, měla skvělou formu a má i mnohem lepší zkušenosti se závoděním na tétlo trati," řekla Fuchsová, která právě nedostatku zkušeností se závodění na trati, kde se neběhá v dráhách přisuzuje až třetí místo. "Nechala jsem se dvěstě metrů před cílem zavřít, a těžko se mi nastupovalo."

Dál šly přímo jen dvě nejlepší závodnice z každého rozeběhu, o dalších místech rozhodoval čas. Výkon 1:58,97 byl zcela vyhovující. "Myslela jsem si, že se kvalifikace poběží pomaleji," přiznává Fuchsová.

O zranění Ludmily Formanové se dočtěte ZDE

Nervózní Menc postoupil posledním pokusem
Koulař Miroslav Menc si postup do večerního finále zajistil až posledním pokusem. Kvalifikační limit 20,10 m nepřekonal, ale s výkonem 19,92 se mezi finalisty nakonec udržel. "Nedokážu se uvolnit, jsem nervózní jak před státnicemi," přiznal inženýr ekonomie. "Mám tak stažený žaludek, že se nemohu ani pořádně najíst, ale síly mi zatím neubývají."

Český oštěpař Jan Železný při kvalifikačním pokusu

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...Najdete na iDNES.cz