Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Železný už do Atén nebude házet

22 2004
Praha - Trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa Jan Železný se před odletem na olympijské hry do Atén nepředstaví na žádném mítinku. Třetím letošním startem osmatřicetiletého českého oštěpaře bude až na olympijská kvalifikace v Aténách 26. srpna. Finále OH je naplánováno na 28. srpna.

Světový rekordman startoval letos už dvakrát - v pouštní bouři v katarském Dauhá skončil čtvrtý (77,46 m), na mítinku Zlatá tretra byl druhý. Výkonem 86,12 m z Ostravy se řadí v letošních světových tabulkách na sedmé místo.

Původně měl Jan Železný v plánu odletět koncem června na mítink v Gatesheadu, ale kvůli viróze svůj start zrušil. Ve hře pak byl jeho start na mítinku IAAF Super Grand Prix v Londýně 30. července. Ale ani do Londýna Železný neodletí.

"Jeho manažer Alfons Juck jednal s organizátory o možnosti startu, ale Jan Železný se nakonec rozhodl, že do olympijských her už nebude nikde závodit a soustředí se pouze na svůj start v Aténách," oznámil mluvčí společnosti Česká sportovní Karel Tejkal.

"Honza dlouho zvažoval všechna pro a proti a rozhodl se, že bude rozumnější se soustředit na přípravu do Atén," dodal manažer Juck. Jan Železný se až do odletu do řecké metropole 18. srpna bude připravovat pouze v Nymburku.

Dlouhá pauze před startem na vrcholné akci není u Jana Železného úplně obvyklá, vždyť například loni čtrnáct dnů před mistrovstvím světa v Paříži startoval na mítinku v Curychu, kde vyhrál. V Paříži pak skončil čtvrtý. V roce 2002 dělilo jeho starty v Stockholmu a ve kvalifikaci na mistrovství Evropy v Mnichově tři týdny.

Poslední velké tituly však český oštěpař získal právě po dlouhých absencích na závodech. Pět týdnů pauzy si dopřál světový rekordman v roce 2001 - v Lausanne startoval 4. července a 10. srpna se konala kvalifikace mistrovství světa v Edmontonu. Tam získal Železný svůj poslední, třetí titul mistra světa.

Olympijské zlato v Sydney 2000 vybojoval také po dlouhé pauze - na mítinku Zlaté ligy v Oslo startoval 28. července a kvalifikace olympijského závodu u protinožců byla 22. září. Po dvou měsících bez závodu Jan Železný zářil - třetí olympijské zlato a čtvrtou medaili pod pěti kruhy získal díky olympijskému rekordu 90,17 m.

Letos házel Jan Železný naposledy 8. června v Ostravě. Zlatou tretrou a olympijskou kvalifikaci v Aténách od sebe dělí 79 dnů...

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...



Najdete na iDNES.cz