Železný začne soutěž čtvrteční kvalifikací

25 2004
Atény - Hlavní událostí čtvrtečního olympijského programu je z hlediska českého fanouška kvalifikace oštěpařů. V ní nastoupí český reprezentant Jan Železný, který tak začne boj o čtvrté olympijské zlato. Svůj závod mají na pořadu triatlonisté a začíná i klání moderních pětibojařů. V obou závodech usilují o medaile i čeští reprezentanti.

Postup do sobotního finále zajistí Železnému výkon za hranici 81 metrů. Na první pohled žádný problém, Železný už letos hodil o pět metrů dál, ale už se mu stalo, že z kvalifikace nepostoupil.

Český atlet však bude netrpělivě čekat ještě na jeden výsledek. Ve čtvrtek totiž budou vyhlášeny výsledky voleb sportovců do Mezinárodního olympijského výboru a on je mezi kandidáty. 

Večer mu na stadionu bude sekundovat druhý český oštěpař Miroslav Guzdek, kvalifikace čeká i výškařky Hlavoňovou a Strakovou.

Pro Řeky měl být čtvrtek jedním z vrcholů her. Kostas Kenteris měl ve finále dvoustovky obhajovat zlato ze Sydney. Jenže miláček hostitelské země se vyhnul dopingové kontrole a byl z her vyloučen.

Osmnáctiletý Jamajčan Usain Bolt, majitel nejrychlejšího letošního času, se nevypořádal se svalovými problémy a vypadl už v rozběhu.

A tak se otvírá cesta ke zlatu znovu pro Američany. Gatlin už jedno má ze stovky, Crawfordovi v ní unikla medaile o dvě setiny. Také ve finále dálky se chystají americké oslavy; mistr světa v hale i venku Dwight Phillips má letos na kontě 860 centimetrů, tak daleko nikdo neskočil už čtyři roky.

Dočkají se i fanoušci americké atletky Marion Jonesové, která se poprvé na hrách představí v kvalifikaci dálkařek. Ještě před pár měsíci majitelka pěti medailí ze Sydney věřila, že bude největší hvězdou olympiády a že překoná americké legendy Jesseho Owense a Carla Lewise.

Na domácí kvalifikaci si však vybojovala účast jen v dálce a možná ve štafetách, ale hlavně čelí nejrůznějším podezřením z dopingu v souvislosti se skandálem americké laboratoře BALCO.

Zatímco v Sydney byla středem pozornosti a nejčastější postavou tiskových konferencí, teď se schovává a striktně odmítá jakoukoli publicitu. Její vyhlídky v dálce je těžké odhadnout. S novým kanadským trenérem zapracovala na technice, ale kdo ví, zda to bude stačit na Rusku Taťjanu Lebeděvovou, která si chce spravit chuť po selhání v trojskoku.

Po ženách vyrazí plnit tři rozmanité úkoly v centru Atén i triatlonisté a na startovní čáře budou dva Češi. Jan Řehula, který získal v Sydney bronz, se na hry nekvalifikoval a bude závod sledovat jen v roli televizního komentátora, ale Martin Krňávek i Filip Ospalý věří, že ho mohou napodobit.

Oba byli už v Sydney, ale moc rádi na to nevzpomínají. První doběhl třináctý, druhý pro zdravotní problémy vzdal. Za největší favority jsou považováni Španěl Raňa, Australan Robertson a obhájce zlata Kanaďan Whitfield.

Maraton pěti disciplín absolvují moderní pětibojaři, mezi nimi i česká dvojice Michal Michalík a Libor Capalini. Oba už si přivezli medaile z mistrovství světa, ale oba také dobře vědí, jak zrádná dokáže být kombinace střelby, šermu, plavání, jízdy na koni a běhu.

Kanoista Martin Doktor po středečním úspěchu v semifinále kilometrové trati se pokusí o postup i na pětistovce a stejný cíl má i Michaela Strnadová.

Olympijskou atmosféru na vlastní kůži okusí i nejmladší členka výpravy, šestnáctiletá moderní gymnastka Dominika Červenková.

Mezi čtyřiadvaceti startujícími jsou největšími favoritkami Rusky Alina Kabajevová, Irina Čačinová a Ukrajinka Anna Bessonovová.

Gymnastky ve čtvrtek čeká cvičení s kužely a se stuhou, v pátek se představí s míčem a obručí. Do finále postoupí desítka nejlepších.

Autoři: ,


Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz