Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident Zeman podepsal přihlášku olympioniků na zimní hry v Soči

18 2013
Meteorologové označili čtvrtek za nejteplejší den týdne, v Míčovně Pražského hradu se však řešila zima. Za 295 dnů odstartují v Soči zimní olympijské hry, už dnes však prezident republiky Miloš Zeman a předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval podepsali přihlášku českých sportovců. Těch by mohlo do Ruska odjet až sto deset.

Jak Zeman, tak Kejval signovali slavnostní dokument, co se odesílá do sídla Mezinárodního olympijského výboru v Lausanne, poprvé, protože oba teprve nedávno nastoupili do svých funkcí.

Přihláška je sice jen formální záležitostí, bez ní by však Češi do Soči nemohli. Jejím podpisem tak vlastně odstartovala nová olympijská sezona, medailové boje v černomořském středisku odstartují 7. února, závěrečný ceremoniál se koná 23. března 2014.

Fotogalerie

"Trochu bych poupravil coubertinovské heslo, které zní, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se," pravila hlava státu. "Samozřejmě, že není důležité vyhrát, ale důležité je pro to udělat všechno, vydat ze sebe maximum a vědět, že víc jsem udělat nemohl."

Šéf českých olympioniků Kejval pak Zemana na olympijské hry osobně pozval a k samotným sportovcům pronesl: "Přeju jim hodně štěstí nyní hlavně v kvalifikačních bojích, aby se na tu olympiádu dostali. Samozřejmě, že národ bude chtít medaile, slavná vítězství, ale my víme, že to není tak jednoduché," upozornil předseda ČOV.

Součástí ceremoniálu bylo také předání speciálních odznaků Mezinárodního olympijského výboru, které byly vyrobeny v jediném exempláři pro každého medailistu. Osobně si pro ně přišli úspěšní z Londýna: moderní pětibojař David Svoboda, veslaři Miroslava Knapková a Ondřej Synek, překážkářka Zuzana Hejnová a sportovní střelkyně Adéla Sýkorová.

"Těším se hodně, i když jedna zimní sezona sotva skončila," řekla sjezdařka Šárka Strachová, za svobodna Záhrobská. Přihlášku však podala ještě pod dívčím jménem. "Myslím, že je to jedno, pořád jsem ta stejná Šárka," usmívala se.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

DRÁSAVÝ SMUTEK. Ruský hokejista Jevgenij Malkin se těžko sbírá ze čtvrtfinálové

Soči (Od našeho zpravodaje) Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby...

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz