Zpráva o stavu týmu biatlonistek. Jsou čtyři. A za nimi zeje díra

Předávka mezi Jessicou Jislovou a Markétou Davidovou ve štafetovém závodu biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia. (22. února 2018) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

23 2018
Pchjongčchang (Od našeho zpravodaje) - Markéta Davidová se s tím po ženské štafetě nepárala a řekla to na plná ústa: „Stojku jsem totálně nezvládla. Vítr jsem měla dobrý. Ale podložky se smekaly, já si špatně stoupla a pokazila to dalším lidem z týmu. Přitom dnes byl výborný výsledek hratelný. Jen se podívejte, kdo vyhrál. Bělorusky! Stačilo, abychom podržely střelbu, jenže to jsme neudělaly. Bohužel.“

Dvě nejmladší, Markéta Davidová a Jessica Jislová, v závodě větrných poryvů po svých stojkách obkroužily vždy dvě trestná kola. Proto jsou nakonec Češky až dvanácté, ačkoliv v každé z předchozích pohárových štafet této zimy porazily olympijské šampionky z Běloruska.

Štafeta biatlonistek

Čtyři trestná kola a dvanácté místo

Jak olympiáda v Koreji pro český ženský biatlon parádně začala, tak poněkud smutně končila.

Na úvod tým slavil ve sprintu bronz Veroniky Vítkové i životní maximum Davidové a velmi dobrý výkon Jislové. Na konci her šéftrenér Ondřej Rybář po štafetě vyřkl: „Mladé holky dělaly na střelnici zbytečné chyby, a tak v ní nejsme nahoře, ale dole.“

Pro tým tak pomalu končí sezona, jež byla „rokem nula“ po éře Gabriely Koukalové. Kdy a zda vůbec se česká superstar vrátí na scénu, je stále ve hvězdách. „Teď si odpočinula u moře, v březnu půjde k Pavlu Kolářovi a po vyšetření se rozhodne, co dál. Všechny scénáře jsou možné,“ sdělil v Pchjongčchangu šéf svazu Jiří Hamza.

Pokud by se Koukalová nevrátila, budou osu týmu nadále tvořit čtyři aktérky čtvrtečního závodu, které jsou ve svých lepších dnech schopné bojovat třeba i o štafetové stupně vítězů.

Role tahouna patří Veronice Vítkové, vždyť při součtu časů ze všech individuálních klání je pátou nejúspěšnější biatlonistkou těchto her. Letos se zase našla, tři třetí místa ze Světového poháru přetavila i v bronz z Pchjongčchangu.

„Je to má první velká individuální medaile, takže s celou olympiádou mohu být jen spokojená, i když některé další šance jsem si odstřelila,“ říká.

V 29 letech však zároveň, byť s úsměvem, dodává: „Už jsem stará.“ Se startem na dalších hrách v Pekingu nepočítá. Je otázkou, jak dlouho ještě na závodních tratích vydrží, i když o okamžitém odchodu zatím nepřemýšlí.

Česká biatlonistka Veronika Vítková ve štafetovém závodu na 4x6 kilometrů v...
Česká biatlonistka Eva Puskarčíková ve štafetovém závodu na 4x6 kilometrů v...

TY ZKUŠENÉ. Veronika Vítková a Eva Puskarčíková.

O dva roky mladší Eva Puskarčíková navzdory čtvrtečnímu solidnímu vystoupení nezastírá: „Olympiáda je pro mě zklamáním.“ Celou zimu se hledá a marně se snaží navázat na svůj loňský průlomový rok. Ale stále má čas vrátit se na pódia pro nejlepší, na která si už loni tu a tam vykračovala. 

Jedenadvacetiletá Markéta Davidová a třiadvacetiletá Jessica Jislová se zatím vytrvale zlepšují.

Pro Davidovou byla porce šesti startů v Koreji mamutí, ne nadarmo si ve čtvrtek posteskla: „Už je to prostě dlouhý.“ Její sebekritické proslovy i zjevná chuť rvát se s nejlepšími jsou velkým příslibem. Jislová jde vpřed pomalejšími krůčky, přesto i ona už letos nahlédla do první dvacítky poháru.

Ta první se opírá o běh, ta druhá (navzdory čtvrtečnímu selhání) o střelbu.

Česká biatlonistka Markéta Davidová ve štafetovém závodu na 4x6 kilometrů v...
Česká biatlonistka Jessica Jislová ve štafetovém závodu na 4x6 kilometrů v...

TY MLADÉ. Markéta Davidová a Jessica Jislová.

Za touto základní sestavou však momentáně zeje výkonnostní propast, kvůli které je tak každá ze štafetové čtveřice momentálně prakticky nenahraditelná.

Veronika Zvařičová chce po sezoně končit. Lucie Charvátová tápe, potřebuje shodit nějaká ta kila a nabrat střeleckou sebedůvěru. Lea Johanidesová zaostává běžecky. Ani další ženy v IBU Cupu nepřesvědčují. Simona Maříková, ještě loni pátá na juniorském mistrovství Evropy, předčasně ukončila kariéru a chce se raději soustředit na studia. Naděje vzbuzuje alespoň další juniorka Tereza Vinklárková.

V posledních letech se český ženský tým řadil z pohledu výsledků jednoznačně mezi biatlonové velmoci. Po současné „sezoně nula“ můžeme odpovědně říci, že je také do budoucna schopný kvalitních výsledků. Ovšem z jiného úhlu pohledu, z pohledu šíře domácí špičky a kvality druhého sledu závodnic momentálně Česko mezi největší ženské velmoci nepatří - ale vlastně mezi ně nepatřilo ani dříve za éry Koukalové.

Je třeba doufat, že boom v náboru mládeže, jenž se datuje od roku 2013, přispěje nyní i k utváření nové silné generace.

Potrvá to, jistě. Generační obměna je běžná ve všech zemích. I Švédové - ve štafetě žen oslavující stříbro - by mohli vyprávět, jak velmi dlouho můžete čekat na zrod nové medailové generace.

Autor:

Biatlon na ZOH 2018

Biatlonisté v Pchjongčchangu usilovali o 11 medailových sad. Muži i ženy měly stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Michal Krčmář, Veronika Vítková, Ondřej Moravec, Markéta Davidová, Laura Dahlmeierová, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Björndalen je nejlepší. Už v pondělí mě překoná, říká rekordman Dählie

DVĚ LEGENDY. Norský lyžař Björn Dählie (vlevo) blahopřál svému krajanovi Olemu

Exkluzivně Soči (Od našeho zpravodaje) Než si vzal slovo, automaticky zazněl potlesk. Dvanáct olympijských medailí, to je fantastická...

Bronz ze Soči má i liberecká nemocnice. Uzdravil se tam rozbitý Soukup

Český biatlonista Jaroslav Soukup dostal při slavnostním ceremoniálu bronzovou...

Alespoň malý kousek z bronzové olympijské medaile biatlonisty Jaroslava Soukupa by měla dostat...

Zrod českého biatlonového bronzu. Vypovídal i „car ruského dopingu“

Biatlonistka Gabriela Koukalová při závodu v areálu Krasnaja Poljana během...

VIDEO O emoce přímo v dějišti přišly. Přesto se štafeta českých biatlonistek s největší pravděpodobností...

Najdete na iDNES.cz