Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy bojují proti diskriminaci na OH

30 2000
P a ř í ž - Gymnastce Anisse Frozové je devět let. Stala se mistryní Francie, ale soutěží v Sydney se nebude moci zúčastnit. Je totiž občankou Afghánistánu a tamní ženy mají za vlády radikálního islámského hnutí Taliban zakázáno sportovat. Do Sydney tedy poletí jako symbol diskriminace, ještě se svojí matkou, která je členkou organizace Atlanta-Sydney zabývající se touto problematikou. "Mým snem je jednou reprezentovat Afghánistán na olympiádě," říká dcera afghánského diplomata žijícího v Paříži.

Atlanta-Sydney je francouzská organizace na ochranu lidských práv, jejímž úkolem je boj proti diskriminaci žen ve sportu. Její výbor plánuje, že v Sydney uskuteční pochod v tradičních afghánských oblecích, aby upozornil na trvající předsudky. Podle zpráv organizace ještě na olympiádě v Barceloně 1992 startovalo 35 zemí jen s mužskými reprezentanty, před čtyřmi roky v Atlantě jich bylo o devět méně. "Jak tomu bude v Sydney, ještě není známo," podotýká Annie Sugierová, jedna ze zakladatelek výboru.

Sugierová už několikrát žádala o schůzka šéfa MOV Juana Antonia Samaranche, ale zatím jí nebylo vyhověno. "Všichni byli nadšeni, když se Jižní Afrika po letech rasismu vrátila do olympijského hnutí, ale koho zajímá, že jsou stále státy, které zakazují účast žen na olympiádě?" ptá se Sugierová. "My jenom chceme, aby byla dodržována olympijská charta, kde se praví, že hry jsou otevřené všem bez rozdílu vyznání, rasy a pohlaví," doplňuje ji Linda Weil-Curielová.

Ovšem v Afghánsitánu nemají problémy jen ženy, náboženským pravidlům se musí podřizovat i muži. "Jak mám bojovat proti nejlepším sportovcům světa, když musím nosit vousy a mít dlouhé rukávy?" pokládá si otázku taekwondista Hares Haidar, rovněž žijící ve Francii. Ani on nebude moci startovat v Sydney, neboť účast Afghánistánu nepovolil MOV.

V zemi zmítané občanskou válkou vládne Taliban, který však nemá kontrolu nad sportem a hlavně není uznáván mezinárodním společenstvím jako legitimní reprezentant. MOV chtěl původně pozvat do Sydney dva zástupce talibanské vlády jako pozorovatele, ale nakonec od toho ustoupil. Z obavy, že by Taliban pozvánku na hry politicky využil.

Autor:


Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz