Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Zimní olympiáda mládeže skončila, Češi vezou z premiéry dvě medaile

Tomáš Portyk si je de pro zlatou medaili v závodě sdruženářů na premiérové zimní olympiádě mládeže v Innsbrucku. | foto: Profimedia.cz

23 2012
Olympijský oheň zhasl, ve vesničce sportovců se zabouchly dveře, desetidenní svátek sportovních nadějí je minulostí. V Innsbrucku skončily zimní olympijské hry mládeže a čeští reprezentanti si z prvního ročníku olympiády odvážejí dvě medaile - zlato a stříbro.

"Děkujeme, byly to úžasné dny," vysekl poklonu organizátorům prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. "A na shledanou v Lillehameru v roce 2016."

Česká republika do Rakouska vyslala partu dvanácti kluků a dvanácti holek. Tomáš Portyk neměl konkurenci v severské kombinaci, stříbrnou medaili vybojovala Veronika Čamková ve skikrosu. K tomu čeští sportovci přidali čtyři šestá místa - dvakrát skokani na lyžích, v curlingu a biatlonu. "Na rozsah výpravy to jsou velmi dobré výsledky," uznal šéf české mise František Dvořák na webu olympic.cz.

První ročník zimní olympiády se čeští zástupci pochvalovali i z pohledu organizace. Nebýt toho, že jeden slavnostní ceremoniál se odkládal kvůli nálezu bomby z druhé světové války, proběhlo všechno (ubytování, stravování, technické zabezpečení, doprava) bez chyb.

"Innsbruck má se sportem bohaté zkušenosti. Vždyť se tu konaly už dvě dospělé olympiády či zimní univerziáda," připomněl Dvořák. "Čekal jsem, že to bude na vysoké úrovni, což teď můžu jen potvrdit."

Součástí ZOH mládeže byl i kulturně-vzdělávací program. Název nezněl zrovna lákavě, navíc účast byla povinná. Realita byla nakonec jiná. Soutěže, semináře, kurzy správného vaření, tance, bubnování nebo debaty s olympijskými vítězi.

"Ve sportu jsou vzory velmi důležité, je skvělé, že hvězdy dorazily," narážel Dvořák na přítomnost korejské krasobruslařky Kim Ju-Na a hvězdné sjezdařka Lindsey Vonnové.

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze