Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kandidáti na zimní olympiádu v roce 2022 mizí. Přišel čas na změnu?

Závěrečný ohňostroj zimní olympiády v Soči | foto: iDNES.cz

30 2014
Možná se sportovní svět malinko mění. Možná už lidé tolik nechtějí chléb a hry, ale raději... "Nemocnice, cesty a tak dále," uvedl za Norský olympijský výbor Gerhard Heiberg. "Někteří proto tvrdí, že už je příliš pozdě. Že bychom se měli stáhnout zpět."

Oslo, pro mnohé nejlepší kandidát pro zimní olympiádu v roce 2022, by jen doplnilo rostoucí řadu těch, již couvají z pořádání her.

V červenci zazní z MOV oficiální přehled kandidátských měst. Seznam se tenčí a rozpaky Mezinárodního olympijského výboru rostou. "Cítíme reakci na gigantismus her v Soči," říká Heiberg. "Měli bychom se vrátit ke kořenům."

Když autor textu v Soči sledoval norskou prezentaci, vypadal tým včele s legendou Dähliem přesvědčivě a jejich projekt též. Hotové stadiony, dobrá infrastruktura, koncept "zelených" her i přesné představy o tom, jak využít sportoviště paralympiády pro každodenní život postižených... Ani to nestačí.

Kdo (ne)vzdal zimní olympiádu v roce 2022

+ Peking: čínský favorit má peníze i zkušenosti z roku 2008.
+ Almaty: premiéra v Kazachstánu? Země o olympiádu stojí.
+/- Oslo: v referendu hry dostaly těsnou podporu, čeká se na vládu.
Lvov: při současné politické krizi na Ukrajině to vypadá jako vtip.
- Mnichov+Švýcarsko, Stockholm, Krakov: tři kandidáti už to vzdali. Kvůli neúspěšným referendům i obavám z příliš vysokých nákladů.

Oslu chybějí vládní garance, referendum dopadlo sice kladně, jenže jen s 55 procenty hlasů pro. Krakov zmizel ze seznamu nedávno, Stockholm a společná německo-švýcarská kandidatura již předtím. Vize, že by měl mezi oficiálními možnostmi být Lvov, je při stávající situaci na Ukrajině fantazmagorická – i přesto, že Lvov leží v západní, klidnější části země.

Oslo je pro mnohé nadějí, že by skutečně mohl přijít návrat ke kořenům. "Stáhne-li kandidaturu, nebude to pro MOV vůbec dobrá zpráva," varuje Heiberg.

Peníze, chuť a jasnou podporu má totiž už jen duo, které nevzbuzuje bezvýhradný jásot. Peking by mohl předvést po letní olympiádě 2008 druhý nejrychlejší návrat her do jednoho místa. Rozmezí 14 let překonává pouze Innsbruck, kam sportovní veleakce s pěti kruhy zamířila v letech 1964 a 1976.

No a Almaty v Kazachstánu? "Pořádaly zimní Asijské hry, čeká je světová zimní univerziáda. Proč ne," uvedl představitel MOV Wu Ching-kuo. "Asie je nadšený hostitel a skýtá obrovský potenciál." Jenže jsou tu obavy z nevyzkoušeného, přes zmíněné dvě akce tu nikdy nebyla událost typu olympiády. Navíc Kazachstán slýchává kritiku za porušování lidských práv.

Peking, Almaty, maximálně navíc Oslo – to vybízí ke změně. V New York Times ji navrhuje dlouholetý poradce kandidátských měst Terrence Burns. "Tento cyklus je opravdu náročný a měl by vyvolat poctivý dialog, aby se už neopakoval. Co dva roky se jedná s amatéry: nadšenými srdcaři, kterým ovšem dochází čas," říká v narážkách na zpoždění her v Riu 2016 či starosti okolo Soči.

Podle něj by se dopředu měla vytipovávat místa, jež mohou všechny nároky olympiád zvládnout – a pak vybírat mezi nimi. Tedy eliminovat kandidátky entuziastů, co zjistí, že nemají kapacity, peníze, podporu. Jak píší NY Times – prostě změnit letité heslo "Rychleji, výše, silněji" na "Méně, chytřeji, štíhleji".Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...Najdete na iDNES.cz