Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 21. listopadu 2017 Albert

Zimní olympiádu 2014 uspořádá ruské Soči!

5 2007
Guatemala - Ruský prezident Vladimir Putin dosáhl svého; osobní účastí na kongresu v Guatemale přispěl k tomu, že pořadatelství zimních olympijských her v roce 2014 získalo Soči. Nováček mezi kandidáty porazil ve druhém kole voleb o čtyři hlasy jihokorejského favorita Pchjongčchang. Salcburk vypadl už po prvním hlasování.

Jak volili
PRVNÍ KOLO
Pchjongčchang 36
Soči 34
Salcburk 25

DRUHÉ KOLO
Soči 51
Pchjongčchang 47


Poražení jsou stejní jako před čtyřmi roky na kongresu v Praze. V boji o pořádání ZOH pro rok 2010 se tehdy radovali zástupci kanadského Vancouveru, zatímco Rakušané plakali po prvním kole voleb a Korejci po druhém.

V Soči, lázeňském městě ležícím přibližně 1500 kilometrů jižně od Moskvy, na pobřeží Černého moře a zároveň v podhůří Kavkazu, se budou dvaadvacáté zimní hry konat od 7. do 23. února 2014.

Potvrdily se předpoklady odborníků, že volba nemá jasného favorita a jedno kolo nebude stačit. Každé kolo dokonce mělo jiného vítěze. V prvním získal nejvíce hlasů Pchjongčchang, ale většina voličů vyřazeného Salcburku se pak přiklonila na stranu Soči.

Příští olympiády
2008 Peking (letní)
2010 Vancouver (zimní)
2012 Londýn (letní)
2014 Soči (zimní)

Putin loboval, ale na vyhlášení chyběl

Jméno vítězného města přečetl předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge třiadvacet minut po jedné hodině středoevropského času.

V centru jásajících ruských delegátů v tu chvíli už chyběl prezident Vladimir Putin, který při dopolední prezentacích jednotlivých kandidátů emotivně vystoupil na podporu Soči.

"Naši sportovci získali nejvíce medailí v historii zimních olympiád, ale hry jsme v Rusku nikdy nepořádali," hřímal k nerozhodnutým delegátům ruský prezident.

Podle dalšího ruského emisara krasobruslaře Jevgenije Pljuščenka bylo prezidentovo vystoupení pro úspěch kandidatury stěžejní. "Odvedl skvělou práci! Mluvil třemi jazyky a svým vystoupením nám všem dodal obrovskou energii."

Putinovo vystoupení mohlo opravdu sehrát svoji roli, protože mnozí delegáti nebyli do poslední chvíle rozhodnuti, koho podpoří. "Mám svůj tip, který samozřejmě neprozradím, ale není definitivní. Na zřeteli budu mít hlavně co nejlepší podmínky pro sportovce," uvedl před volbou český delegát Jan Železný.

V prvním kole hlasovalo 97 členů MOV, v druhém kole pak mohli po vyřazení Salcburku navíc volit i tři zástupci Rakouska a Německa.

Korejci varují: Rusové to nestihnou

Rakušanům přinesly obrovské zklamání už výsledky první volby. Primátor Salcburku Heinz Schaden nechtěl výsledky komentovat, rakouský premiér Alfred Gusenbauer netajil velkou hořkost: "Rozhoduje velká politika a velké peníze, a proti tomu jsme neměli šanci. Přitom jsem přesvědčen, že koncept, který jsme tady předložili, byl ze všech nejlepší."

Zdrceni byli i Korejci. "Čtyři roky jsme pracovali navylepšení naší minulé kandidatury, udělali jsme všechno, co nám MOV doporučil," postěžoval si Jeon Yong-kwan, ředitel přípravného výboru Pchjongčchangu. Vyjádřil také obavu, že by Rusové nemuseli stihnout vybudovat včas všechna sportoviště.

Už po rakouském nezdaru oznámil Mnichov, že se hodlá ucházet o zimní hry v roce 2018. Salcburk chtěl spolupracovat právě s Německem, soutěže sáňkařů, bobistů a skeletonistů se měly konat v Königssee.

O zimní hry 2014 měly původně zájem i španělská Jaca, bulharská metropole Sofia, kazašské Almaty a gruzínské město Boržomi. Ty však výkonný výbor MOV před rokem při zužování seznamu kandidátů vyřadil.

Rakušany podpořil Klammer, Korejce Tomba

Představitelé kandidátských měst předstoupili v dopoledních hodinách místního času před členy MOV se závěrečnými hodinovými prezentacemi. Na poslední chvíli se snažili získat přízeň 97 oprávněných volitelů na svoji stranu.

Na pódiu se střídali nejvyšší státní představitelé se slavnými sportovci, další osobnosti orodovaly z připravených videozáznamů.

Soči
Poloha: přibližně 1500 km jižně od Moskvy, na východním pobřeží Černého moře, v podhůří hlavního kavkazského hřebene
Počet obyvatel: 328 000
Charakteristika: lázeňské město bývalo kdysi oblíbeným letním střediskem sovětské elity, nyní se bohatí Rusové i investoři do oblasti opět vracejí. Prezident Vladimir Putin jezdí lyžovat do nedalekého zimního areálu v Krásné Poljaně.
Předchozí OH v Rusku: jednou (1980, LOH v Moskvě)
Předchozí kandidatury: pro ZOH 2002, které nakonec uspořádalo Salt Lake City, se Soči nedostalo do užšího okruhu kandidátů
Koncept: dvě hlavní oblasti, které jsou od sebe dopravně vzdáleny zhruba hodinu
Sportoviště: z 11 stojí čtyři, ale musely by projít důkladnou rekonstrukcí
Plusy:
- Rusko dosud nikdy nehostilo ZOH
- velká podpora obyvatel i vlády včetně prezidenta Putina
- hodně movitých investorů z řad ruských podnikatelů
- malé vzdálenosti mezi sportovišti
- dostatek hvězdných sportovců
- unikátní poloha: ač u moře a v subtropickém pásu, nedaleké pohoří Kavkaz garantuje dostatek sněhu
Minusy:
- špatný stav již existujících sportovišť
- je zapotřebí výrazně zlepšit infrastrukturu
- proti jsou ekologické organizace, stavby by ohrozily velkou část Sočinského národního parku a rezervace na kavkazských hřebenech
- vyšší rozpočet
- komplikace s vízy
- blízkost zakavkazských republik, v kterých se v minulosti odehrálo několik válek a krvavých teroristických útoků.
Výrok hodnotící komise: velmi dobře připravená kandidatura

Se silným kalibrem vyrukovala delegace Soči, která si vylosovala právo zahajovací prezentace. K členům Mezinárodního olympijského výboru promluvil ruský prezident Vladimir Putin.

Státník přecházel z angličtiny do francouzštiny a španělštiny a hovořil o výhodách ruské kandidatury. "Soči je ta nejlepší volba," prohlásil a slíbil spoustu přírodního sněhu, žádné dopravní zácpy a hlavně mohutnou podporu vlády, která údajně na přípravu her vyčlenila 12 miliard dolarů (asi 250 miliard korun).

Třebaže u Černého moře nestojí zatím ani jedno sportoviště a hodnotící komise MOV označila ruskou kandidaturu jen za "velmi dobře připravenou" a nikoli excelentní, bylo Soči před volbou favoritem i u sázkových kanceláří.

Za zvolení Soči se osobně přimlouval i krasobruslař Jevgenij Pljuščenko, zlatý medailista z loňských her v Turíně.

Jiná sportovní hvězda bojovala za rakouský Salcburk. Někdejší fenomenální lyžař Franz Klammer stojí dokonce v čele přípravného výboru.

"Těší mě, že mohu po letech bojovat opět proti soupeřům světové třídy," uklonil se zbývajícím kandidátům.

Rakušané operovali s obrovskou tradicí zimních sportů ve své zemi a neopomenuli zdůraznit ani fakt, že osm z jedenácti sportovišť je už nyní v provozu.

Závěrečné slovo měli Jižní Korejci, za které se přimlouval další slavný lyžař minulosti - z videa k delegátům promlouval Alberto Tomba. "Jako bývalý olympijský vítěz tvrdím: Hry v Pchjongčchangu jsou nejlepší volbou pro sportovce!"

Vystoupil i korejský prezident Ro Mu-hjon. Korejci připomněli, že Asie hostila zimní hry jen dvakrát, v obou případech v Japonsku. Delegáti také připomněli podporu her ze strany KLDR.

Autoři: , ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze