Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obyvatelé Krakova odmítli v referendu kandidaturu na ZOH 2022

ilustrační foto | foto: AP

26 2014
Obyvatelé Krakova odmítli v referendu kandidaturu na pořádání zimních olympijských her v roce 2022, o něž se toto jihopolské město ucházelo společně se slovenským střediskem Jasná. Představitelé Krakova následně oznámili, že od kandidatury odstupují.

Proti kandidatuře se o víkendu vyslovilo 69,72 procenta voličů. Referenda, které se konalo společně s volbami do Evropského parlamentu, se zúčastnilo 35,96 procenta obyvatel města. K tomu, aby byly výsledky platné, byla potřeba třicetiprocentní účast.

"Dnes zahájíme jednání s olympijským výborem, jakým způsobem budeme moci odstoupit z projektu olympijských her 2022. Myslím, že je to špatná zpráva, ale je to vůle občanů," uvedl na tiskové konferenci starosta druhého největšího polského města Jacek Majchrowski.

Výsledky referenda jsou potvrzením dřívějších průzkumů veřejného mínění, z nichž vyplývalo, že obyvatelé Krakova nebyli myšlence uspořádat ZOH v regionu příliš nakloněni. Soutěže v alpském lyžování se měly konat v Nízkých Tatrách ve slovenské Jasné.

Po odstoupení Krakova zůstalo o hry v roce 2022 kvarteto uchazečů Almaty, Peking, Lvov a Oslo. Šance Lvova nicméně značně klesly kvůli současné politické situaci na Ukrajině, Oslu zase zatím chybějí vládní záruky. Již dříve od snahy získat ZOH za osm let odstoupily Mnichov a Stockholm.

O pořadateli ZOH 2022 se rozhodne na zasedání Mezinárodního olympijského výboru 31. července 2015 v Kuala Lumpuru. Za čtyři roky se zimní hry uskuteční v jihokorejském Pchjongčchangu.

Autoři: ,


Nejčtenější

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.czmobilní verze