Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Zimní olympijské hry v roce 2018 bude hostit jihokorejský Pchjongčchang

EXTÁZE. Korejci slaví úspěch kandidatury Pchjongčchangu na pořádání ZOH 2018. | foto: AP

6 2011
Zimní olympijské hry v roce 2018 uspořádá jihokorejský Pchjongčchang. Členové Mezinárodního olympijského výboru ho při volbách v jihoafrickém Durbanu jasně upřednostnili před Mnichovem a Annecy. Korejci slaví, jejich kandidát se po dvou předchozích neúspěších konečně dočkal.

Korejci prohráli v boji o zimní olympijské hry nejdříve pro rok 2010, kdy padla volba na Vancouver. Usilovali pak i o hry v roce 2014, ale ty získalo ruské Soči. I proto byl Pchjongčchang v konkurenci Mnichova a Annecy horkým favoritem. Zvláště když se v Asii zimní hry naposledy konaly před třinácti lety.

PYEONGCHANG. Prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge oznámil,

PYEONGCHANG. Prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge oznámil, že ZOH 2018 bude pořádat Pchjongčchang.

V jihoafrickém Durbanu se předpoklady potvrdily. Pchjongčchang získal potřebnou nadpoloviční většinu z 95 hlasů hned v prvním kole. To se naposledy stalo v roce 1995, kdy americké Salt Lake City porazilo tři protikandidáty pro hry 2002.

"Vážení, zvolili jste hostitele zimních her," oznámil prezident MOV Jacques Rogge  na zasedání členům výboru po prvním kole hlasování, ale na oficiální vyhlášení výsledku se pak muselo čekat hodinu. Až v 17:25 donesli původní obyvatelé Durbanu Roggemu obálku se jménem Pchjongčchangu. "Dějištěm třiadvacátých zimních her bude Pchjongčchang," přečetl Rogge.

Korejskou kandidaturu dlouhodobě silně podporuje vláda a v Durbanu nechyběl prezident I Mjong-bak. Pchjongčchang vybudoval za 1,4 miliardy dolarů zimní středisko a rychlovlak z letiště v Soulu by tam měl dojet za 68 minut.

DOJATÁ KRASOBRUSLAŘKA. Olympijská vítězka Kim Ju-na (uprostřed) podpořila

DOJATÁ KRASOBRUSLAŘKA. Olympijská vítězka Kim Ju-na podpořila kandidaturu Pchjongčchangu a právě se dozvěděla, že Korejci uspěli.

Jeden z proslovů přesvědčujících delegáty ke zvolení Pchjongčchangu měla i olympijská vítězka v krasobruslení Kim Ju-na. "Každý den jsem si opakovala svůj text a teď jsem nadšená. Budu trénovat jako nikdy předtím," řekla vicemistryně světa.

"Nikdy jsme se nevzdávali, poslouchali rady co a jak máme udělat a teď můžeme po deseti letech práce slavit. Osud se naplnil, jsem dojatý," řekl Kim Čin-son, bývalý guvernér provincie Kangwondo v pohoří Tepek, kde Pchjongčchang leží.

Zimní olympijské hry se v Asii konaly zatím jen dvakrát, pokaždé v Japonsku. Poprvé v Sapporu 1972, kde získal zlato krasobruslař Ondrej Nepela, a pak v Naganu 1998, které navždy zůstane v srdcích českých fanoušků zapsáno díky zlatu hokejistů.

Mnichov se mohl v případě úspěchu stát prvním městem, které by pořádalo jak zimní, tak i letní hry. Ty se v Bavorsku konaly v roce 1972. "Jsme samozřejmě zklamaní, protože jsme sem přijeli pro olympiádu, ale MOV se rozhodl pro jiného kandidáta a jako sportovci to akceptujeme," uvedli zástupci Mnichova v prohlášení.

Bude to perfektní, míní Češi

Jak reagovali Češi na volbu Pchjongčchangu za dějště ZOH 2018? Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek si myslí, že při volbě zapůsobil "faktor soucítění".

"Korejci kandidovali už potřetí v řadě, což byl asi hlavní důvod. Velice o to stáli, takže - přejme jim to," řekl Jirásek. "Pchjongčchang určitě všechno připraví včas, ale po sportovní i divácké stránce by ho Mnichov převýšil," mínil.

V Durbanu hlasoval o dějišti her i český zástupce v MOV bývalý oštěpař Jan Železný. "Korejský kandidát vyhrál přesvědčivě v prvním kole, a to hovoří za vše. Kandidovali potřetí a měli některé postupy vyzkoušené," uvedl z Jihoafrické republiky trojnásobný olympijský vítěz.

O kvalitu korejských her se nebál. "Zkušeností mají dost a já osobně moc rád vzpomínám na olympiádu v Soulu, která byla výborně připravená," podotkl Železný, který v Soulu v roce 1988 obsadil druhé místo.

RADOST. Korejci slaví úspěch kandidatury Pchjongčchangu na pořádání ZOH 2018.
VÍTĚZOVÉ. Korejci slaví úspěch kandidatury Pchjongčchangu na pořádání ZOH 2018.

VÍTĚZOVÉ. Korejci slaví úspěch kandidatury Pchjongčchangu na pořádání ZOH 2018.

Skvělou organizaci olympiády očekává snowboardistka Eva Samková. "Korejci jsou ze všeho nadšení a bude to fakt perfektní," řekla dvojnásobná juniorská mistryně světa, i když z letošního února nemá dobrou zkušenost. Korejský závod Světového poháru byl kvůli nebezpečné trati s neodpovídajícími parametry odvolán. "Ale to byla chyba FIS a nedorozumění a politické tlaky. Jet by se tam dalo," pronesla Samková.

Biatlonistka Veronika Vítková si z tamního MS, kde byla pátá a desátá, pamatovala, že atmosféra nebyla bouřlivá jako v Rakouskunebo v Německu. kde je biatlon oblíbený, a tratě byly postaveny na golfových hřištích. "Ale snažili se a bylo vidět, že o olympiádu usilují, a všechno zvládli výborně," řekla Vítková.

Již před volbou si přál Pchjongčchang krasobruslař Michal Březina. "Koreu bych preferoval, protože je tam krasobrusleni hrozně populární tak jako například v Japonsku. A osobně bych se tam rád podíval," řekl serveru sport.cz.

Autoři: ,


Ford Transit 2.2 6 míst...
Ford Transit 2.2 6 míst...

r.v. 2013, naj. 196 000 km, diesel
422 290 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze