Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zimní olympijské hry začnou přesně za rok

Sestriere - Ve středisku Sestriere bude jedna ze tří olympijských vesnic. Na zdejších svazích budou závodit sjezdoví lyžaři. | foto: Profimedia.cz

10 2005
Turín - Přesně za rok vzplane nad Turínem oheň na znamení začátku XX. zimních olympijských her. Poprvé bude centrem takové akce velké evropské město, až dosud dostávala na starém kontinentu přednost horská střediska. Z Turína to je do Alp relativně blízko, přesto hry budou mít dvě centra: na ledu se bude soutěžit v hlavním olympijském městě, na sněhu o více než sto kilometrů dále.

OLYMPIJSKÝ SERVIS
- program ZOH
- hokejový turnaj
- mapa sportovišť


Turín porazil na zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Soulu v roce 1999 konkurenční uchazeče Helsinky, Klagenfurt, Poprad, Sion a Zakopane a získal právo uspořádat jubilejní dvacáté hry. Za rok bude světu dokazovat, jak zrealizoval myšlenku propojení zimních sportů s velkým průmyslovým městem.

Do Itálie se zimní olympiáda vrátí přesně po padesáti letech. V roce 1956 se v Cortině d´Ampezzo sportovcům z Československa moc nedařilo, maximem byla pátá místa hokejistů a krasobruslaře Karola Divína.

Sportovci obsadí tři olympijské vesnice
Sportoviště v Turíně, Sestriere, Pragelatu a na dalších čtyřech místech procházejí tuto zimu zatěžkávací zkouškou - hostí šampionáty, světové poháry a další významné soutěže. Nejsledovanější bylo ME krasobruslařů, které skončilo před necelými dvěma týdny.

TURÍNSKÁ ČÍSLA
3 olympijské vesnice (Turín, Bardonecchia, Sestriere)
7 sportovišť (Turín, Bardonecchia, Cesana, Pinerolo, Pragelato, Sauze d´Oulx, Sestriere)
15 disciplín (akrobatické lyžování, biatlon, běh na lyžích, boby, curling, hokej, krasobruslení, rychlobruslení, rychlobruslení na krátké dráze, sáně, severská kombinace, sjezdové lyžování, skeleton, skoky na lyžích, snowboard)
16 dní zimních olympijských her (10. až 26. února)
84 medailových sad
85 přihlášených zemí
650 rozhodčích
2300 funkcionářů (členů MOV, národních olympijských výborů a sportovních federací)
2500 sportovců
2500 trenérů a členů doprovodu sportovců
6000 hostů pozvaných sponzory
10 000 novinářů
1 500 000 diváků

Dnes přímo z příštího olympijského města předseda MOV Jacques Rogge oficiálně pozve národní olympijské výbory 85 zemí k účasti na ZOH. Slavnostní akt bude ústředním bodem dvoudenního jednání exekutivy MOV, která se schází v Turíně přesně rok před začátkem her.

Činovníci mají v plánu i prohlídku sportovišť. A čeká je pořádný výlet, protože hry budou rozprostřeny na velké ploše.

Olympiáda bude mít fakticky dvě centra - jedno v Turíně, druhé v horách. Pro sportovce se budují dokonce tři oficiální olympijské vesnice, protože dojíždění z jednoho místa by bylo nemyslitelné.

Přímo v Turíně se bude soutěžit pouze na ledových plochách: představí se zde hokejisté, krasobruslaři a rychlobruslaři na krátké i klasické trati. Ze zdejší olympijské vesnice budou do nedalekého Pinerola vyrážet k zápasům také účastníci curlingového turnaje.

Všichni ostatní, tedy sportovci soutěžící na sněhu a také vyznavači ledových koryt (sánkaři, bobisté a skeletonisté) budou bojovat i bydlet o více než sto kilometrů dále na západ.

V horách vyrostou olympijské vesnice ve dvou sousedních údolích. Především klasičtí lyžaři a sjezdaři zvolí známé středisko Sestriere, ostatní by měli bydlet v Bardonecchii.

Pro medaile si budou lyžaři jezdit do města
Úspěšnější sportovci se budou z kopců vracet do Turína večer po soutěžích, aby byli na náměstí "Medal Plaza" slavnostně dekorováni.

V metropoli provincie Piemont proběhnou také oba ceremoniály. Od dnešního dne za rok zahajovací a 26. února 2006 i závěrečný.

Pro tyto dvě slavnosti Italové přebudovávají někdejší Stadio Comunale na modernizovaný Olympijský stadion. Pořadatelé počítají s kapacitou 35 000 míst, z nichž 8500 bude pouze provizorních pro ZOH.

Původní stadion byl postaven už ve 30. letech minulého století a padesát let byl domovským sídlem obou místních fotbalových klubů - Juventusu i AC Turín. Po olympiádě se sem AC Turín znovu vrátí.

Olympijský stadion je součástí hlavního turínského komplexu, kam ještě patří hala Palasport Olimpico, hlavní středisko hokejového turnaje.

Na olympijské hry naváže od 10. do 19. března 2006 zimní paralympiáda, která proběhne za skromnějších podmínek se soutěžemi v pěti sportech. O medaile s pěti kruhy budou zimní sportovci znovu soutěžit v roce 2010 v kanadském Vancouveru.Další z rubriky

Neumannová: Líp to dopadnout nemohlo

Kateřina Neumannová, dcera Lucie

V očích měla únavu. Přátelé hodovali na její počest v pizzerii, ale ona jen vodou zapila...

Prezident Novotné negratuloval. Zatím


Benátky nad Jizerou Je noc ze soboty na neděli, zimní svátek sportovců v Turíně končí. Na dívčím pokoji v olympijské...

Na 80 procent skončím, oznámil Frühauf

Kateřina Neumannová, Stanislav Frühauf

Zadov Ukončí běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová spolupráci se svým celoživotním koučem? Stanislav...Najdete na iDNES.cz