Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Získá olympiáda v Praze vládní garance?

7 2008
Praha - Přihláška Prahy do boje o olympijské hry v roce 2016 poputuje příští týden podle Hospodářských novin i s právní garancí od české vlády. List to dnes uvedl s odvoláním na vyjádření premiéra Mirka Topolánka. Naopak MF DNES tvrdí, že Topolánek důležitý dokument podepsat nechce.

Hospodářské noviny napsaly, že vláda zřejmě na poslední chvíli schválí návrh ministerstva školství na udělení právních garancí. "Pokud by právní záruky neměly přímou vazbu na ty finanční, tak si myslím, že je formálně dát můžeme," řekl listu Topolánek, který se k plánům na uspořádání letní olympiády v Praze staví rezervovaně.

Přihláška musí být do sídla MOV v Lausanne odeslána nejpozději 14. ledna. Do té doby se vláda sejde už pouze jednou tuto středu, kdy by mohli ministři o poskytnutí záruk hlasovat.

Schválením právních garancí by se vláda zavázala, že by při hrách respektovala olympijskou chartu nebo že by umožnila volný pohyb všech sportovců, trenérů nebo novinářů, kteří mají akreditaci na olympiádu a pas či platná víza. Bez právních garancí by vyhlídky Prahy dostat se v červnu mezi pětici kandidátských měst výrazně poklesly.

Premiér odmítá poskytnout finanční záruky ve výši 25 miliard, které Praha bude potřebovat v únoru roku 2009.

Pokud by vláda neudělila ani právní garance, uškodilo by to podle pražského primátora Pavla Béma i pověsti Česka u Mezinárodního olympijského výboru a dalších významných zahraničních sportovních organizací. "Byla by to ostuda. Vláda by tak přiznala, že Česká republika není právním státem," uvedl v HN Bém, který je velkým příznivcem olympiády v Praze.

Podle MF DNES se Topolánek v sobotu na neoficiálním jednání ve Špindlerově Mlýně domluvil s některými ministry z ODS, že právní garance nepodepíše. "Premiér si vyslechl, co garance vlády obnášejí, ale podepsat to zatím nechce," cituje list anonymní zdroj.

Schůzky s Topolánkem se zúčastnil i Tomáš Petera, šéf společnosti Praha olympijská, která kandidaturu připravuje. "Vysvětlil jsem mu, co garance znamenají a že vládu nebude tento podpis stát ani halíř," řekl Petera.

Ve čtvrtek se sejde správní rada společnosti Praha olympijská a podle výsledku jednání kabinetu rozhodne, zda a v jaké podobě přihlášku pošle. Petera je připraven jít do boje o olympiádu i bez vládních záruk, i když připouští, že šance české metropole se tím výrazně sníží.

Autoři: ,


Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze