Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Získali Berežná a Sicharulidze zlato oprávněně?

Krasobruslaři Saleová a Pelletier povídají o závodě - Hodně pochybností se vyrojilo po vítězství ruského páru Berežná - Sicharulidze v závodu sportovních dvojic. Na setkání s novináři nepopírali své rozčarování Jamie Saleová a David Pelletier (na obrázku), kteří skončili druzí. | foto: Reuters

13 2002
Salt Lake City - Mezinárodní bruslařská federace ISU se rozhodla prošetřit sporné výsledky olympijské soutěže sportovních dvojic. Zlaté medaile v první krasobruslařské disciplíně olympijských her v Salt Lake City v pondělí získal ruský pár Jelena Berežná, Anton Sicharulidze, který nejtěsnějším rozdílem porazil Kanaďany Jamie Saleovou a Davida Pelletiera. ISU se k tomuto kroku rozhodla kvůli velké polemice, jež se po skončení závodu strhla. Podle diváků i řady médií měli totiž vyhrát zámořští krasobruslaři.

Kanadský tisk uvedl, že Saleová s Pelletierem byli o zlaté medaile okradeni, a výsledky označil za "faul". Vedení ISU povede interní šetření a další informace zveřejní, jen když to bude vhodné.

Podle některých informací dokonce Pelletier uvažuje kvůli verdiktu rozhodčích, kteří přiřkli zlaté medaile Rusům, o ukončení kariéry.

Nad rozhodnutím se pozastavil i šéf kanadské výpravy na hrách Sally Rehorick, jenž je sám také krasobruslařským sudím. "Je to špatný výsledek. Není pochyb, že na nejvyšší stupínek vystoupil nesprávný pár," uvedl Rehorick.

Podle něj subjektivní hodnocení v krasobruslení není negativním faktorem, "alespoň dokud bude založeno na fair-play v duchu olympijských her," naznačil diplomaticky Rehorick.

Pelletier si posteskl, že se sice může o soutěži diskutovat do nekonečna, na výsledcích se ale stejně nic nezmění.  "Bylo to jako kdyby mi někdo vrazil kudlu do zad. Můžeme sedět a mluvit o tom jak dlouho chceme, ale nic to nezmění," řekl Kanaďan v rozhovoru pro televizi NBC.

Trenér Frank Carroll si nicméně myslí, že tato diskuse přece jen přinese své ovoce. "Nezmění sice výsledky, ale může změnit tento sport," řekl. 

Zatímco volná jízda Kanaďanů byla bezchybná, Sicharulidze hned jednu velkou udělal: při dvojitém axelu. Za technické provedení dostali Rusové horší známky, za umělecký dojem však sedmkrát 5,9 bodu. Jejich soupeři jen čtyřikrát. Pět z devíti  sudích dalo na první místo Běrežnou se Sicharulidzem, zbylí čtyři kanadskou dvojici.

V rozhodující chvíli se vyslovil pro Rusy čínský rozhodčí Jang Ťia-šeng. I když měl být členem poroty i v dnešní soutěži mužů, sám se této role vzdal. Jako důvod oficiálně uvedl nemoc. 


Zde se podívejte, jak soutěž dopadla

Autor:


Grafton Recruitment Praha
ELEKTROÚDRŽBÁŘ

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 24 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze