Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Zklamaný Pistorius obvinil soupeře, že má moc dlouhé protézy

TĚSNĚ PŘED CÍLEM. Oscar Pistorius z JAR (vpravo) se marně snaží dostihnout Brazilce Alana Oliveiru ve finiši spintu na 200 metrů na paralympijských hrách v Londýně. | foto: AP

3 2012
Jihoafrický běžec Oscar Pistorius po překvapivé porážce ve finále závodu na 200 metrů na paralympijských hrách v Londýně obvinil svého přemožitele Brazilce Alana Oliveiru, že používá příliš dlouhé protézy. "Nebyl to férový závod," zlobil se.

Pistorius v rozběhu kategorie T44 zlepšil světový rekord na 21,30 sekundy. Ve finále byl ale nejrychlejší Oliveira za 21,45, slavný Jihoafričan za ním zaostal o sedm setin.

"Mezinárodní paralympijský výbor má předpisy, které však umožňují některým sportovcům, aby byli neuvěřitelně vysocí. Snažili jsme se na tenhle problém několik týdnů upozornit, ale nebylo nám dopřáno sluchu," stěžoval si Pistorius, jenž se minulý měsíc v Londýně jako první sportovec s protézami zúčastnil olympijských her, kde startoval v běhu na 400 metrů.

VLAJKA S PROTÉZAMI. Alan Fonteles Cardoso Oliveira z Brazílie se raduje z

Alan Oliveira z Brazílie se raduje z vítězství v běhu na 200 metrů na paralympijských hrách v Londýně.

V nedělním finále po sto metrech jasně vedl, ale v závěru neodolal Brazilcovu finiši. "Alan je skvělý sportovec. Ale já jsem běžel přes deset metrů za sekundu, takže nechápu, jak mohl stáhnout ztrátu osm metrů po stovce a vyhrát. To je směšné," prohlásil pětadvacetiletý Jihoafričan, který obhajoval zlato z Pekingu.

Na stížnosti Pistoriuse nic nemění fakt, že se později za svá špatně načasovaná slova omluvil. "Akceptuji výtku, že bylo špatné hovořit o tom okamžitě po skončení závodu," sdělil jihoafrický atlet. "Byla to Alanova chvíle a chci, aby věděl, že si jeho výkonu cením."

Zopakovat čtyři roky staré vystoupení se pokusí ještě v závodech na 100 a 400 metrů.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze