Zlaté medaile představují československé a české olympijské šampiony

PODEPSÁNO. Autogramiáda knihy Zlaté medaile. Zúčastnili se olympijští šampioni Aleš Valenta, Dana Zátopková, Kateřina Neumanová, František Kučera, Robert Změlík a Martin Doktor (zleva). | foto:  Michal Šula, MAFRA

22 2013
Čtyřiapadesát příběhů, jež od Paříže v roce 1924 až do loňského Londýna stály za československými a českými zlatými olympijskými triumfy, najdete v nové knize Zlaté medaile. Autoři oficiální publikace Českého olympijského výboru přiblížili okamžiky dřiny, slávy, ale mnohdy i utrpení sportovců, kteří od začátku novodobých her v roce 1896 proslavili svou vlast.

"Je prima, že něco takového vyšlo, protože se obávám, že naše veřejnost nemá představu, kolik zlatých medailí už naši sportovci přivezli. Nikomu to nevyčítám, protože žijeme ve spěchu, ale sleduji, jak ty četné úspěchy zapadají prachem času. Čas od času je třeba to oprášit a vavříny připomenout. Vždyť sport už nám přinesl spoustu slávy a taky propagace ve světě, národ by na vítěze i úspěšné průkopníky sportu neměl zapomenout," uvedla na úterním křtu Dana Zátopková, olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek v roce 1952.

Čeští a českoslovenští sportovci dosud vybojovali celkem sedmdesát nejcennějších kovů, s čímž koresponduje i výše uvedený počet 54, neboť někteří sportovci jich získali víc.

"Je to taková inventura hrdinů, kteří si zaslouží uznání. Tímto našim olympijským vítězům splácíme jistý dluh, podobná publikace tady dosud chyběla," pravil za autorský tým Josef Dovalil, bývalý místopředseda Českého olympijského výboru a duchovní otec dílka.

Součástí křtu byla autogramiáda, kromě Dany Zátopkové se početnému davu zájemců trpělivě podepisovali desetibojař Robert Změlík (vítěz z Barcelony 1992), kanoista Martin Doktor (dvě zlata z Atlanty 1996), hokejista František Kučera (Nagano 1998), akrobatický lyžař Aleš Valenta (Salt Lake City 2002) a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová (Turín 2006).

"Jsem ráda, že se mohu se čtenáři znovu podělit o ten zlatý finiš. Na posledních dvacet metrů a na první chvíle za cílem, kdy za mnou přiběhla Lucinka, se nedá zapomenout," vrátila se Neumannová ke zlatému závodu na 30 kilometrů.

Také Robert Změlík neskrýval spokojenost. "Kolikrát jsem na besedách dostal otázku, kolik máme olympijských vítězů. Jenže já to nevěděl! Teď se to konečně naučím," usmál se.

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Kandidatura Calgary na zimní hry 2026 žije, rozhodne se v referendu

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Kandidatura Calgary na pořádání zimních olympijských her v roce 2026 stále žije. Městská rada ve...

Najdete na iDNES.cz