Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlaté medaile představují československé a české olympijské šampiony

PODEPSÁNO. Autogramiáda knihy Zlaté medaile. Zúčastnili se olympijští šampioni Aleš Valenta, Dana Zátopková, Kateřina Neumanová, František Kučera, Robert Změlík a Martin Doktor (zleva). | foto:  Michal Šula, MAFRA

22 2013
Čtyřiapadesát příběhů, jež od Paříže v roce 1924 až do loňského Londýna stály za československými a českými zlatými olympijskými triumfy, najdete v nové knize Zlaté medaile. Autoři oficiální publikace Českého olympijského výboru přiblížili okamžiky dřiny, slávy, ale mnohdy i utrpení sportovců, kteří od začátku novodobých her v roce 1896 proslavili svou vlast.

"Je prima, že něco takového vyšlo, protože se obávám, že naše veřejnost nemá představu, kolik zlatých medailí už naši sportovci přivezli. Nikomu to nevyčítám, protože žijeme ve spěchu, ale sleduji, jak ty četné úspěchy zapadají prachem času. Čas od času je třeba to oprášit a vavříny připomenout. Vždyť sport už nám přinesl spoustu slávy a taky propagace ve světě, národ by na vítěze i úspěšné průkopníky sportu neměl zapomenout," uvedla na úterním křtu Dana Zátopková, olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek v roce 1952.

Čeští a českoslovenští sportovci dosud vybojovali celkem sedmdesát nejcennějších kovů, s čímž koresponduje i výše uvedený počet 54, neboť někteří sportovci jich získali víc.

"Je to taková inventura hrdinů, kteří si zaslouží uznání. Tímto našim olympijským vítězům splácíme jistý dluh, podobná publikace tady dosud chyběla," pravil za autorský tým Josef Dovalil, bývalý místopředseda Českého olympijského výboru a duchovní otec dílka.

Součástí křtu byla autogramiáda, kromě Dany Zátopkové se početnému davu zájemců trpělivě podepisovali desetibojař Robert Změlík (vítěz z Barcelony 1992), kanoista Martin Doktor (dvě zlata z Atlanty 1996), hokejista František Kučera (Nagano 1998), akrobatický lyžař Aleš Valenta (Salt Lake City 2002) a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová (Turín 2006).

"Jsem ráda, že se mohu se čtenáři znovu podělit o ten zlatý finiš. Na posledních dvacet metrů a na první chvíle za cílem, kdy za mnou přiběhla Lucinka, se nedá zapomenout," vrátila se Neumannová ke zlatému závodu na 30 kilometrů.

Také Robert Změlík neskrýval spokojenost. "Kolikrát jsem na besedách dostal otázku, kolik máme olympijských vítězů. Jenže já to nevěděl! Teď se to konečně naučím," usmál se.

Autor:


Další z rubriky

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský krajNajdete na iDNES.cz