Zlaté medaile představují československé a české olympijské šampiony

PODEPSÁNO. Autogramiáda knihy Zlaté medaile. Zúčastnili se olympijští šampioni Aleš Valenta, Dana Zátopková, Kateřina Neumanová, František Kučera, Robert Změlík a Martin Doktor (zleva). | foto:  Michal Šula, MAFRA

22 2013
Čtyřiapadesát příběhů, jež od Paříže v roce 1924 až do loňského Londýna stály za československými a českými zlatými olympijskými triumfy, najdete v nové knize Zlaté medaile. Autoři oficiální publikace Českého olympijského výboru přiblížili okamžiky dřiny, slávy, ale mnohdy i utrpení sportovců, kteří od začátku novodobých her v roce 1896 proslavili svou vlast.

"Je prima, že něco takového vyšlo, protože se obávám, že naše veřejnost nemá představu, kolik zlatých medailí už naši sportovci přivezli. Nikomu to nevyčítám, protože žijeme ve spěchu, ale sleduji, jak ty četné úspěchy zapadají prachem času. Čas od času je třeba to oprášit a vavříny připomenout. Vždyť sport už nám přinesl spoustu slávy a taky propagace ve světě, národ by na vítěze i úspěšné průkopníky sportu neměl zapomenout," uvedla na úterním křtu Dana Zátopková, olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek v roce 1952.

Čeští a českoslovenští sportovci dosud vybojovali celkem sedmdesát nejcennějších kovů, s čímž koresponduje i výše uvedený počet 54, neboť někteří sportovci jich získali víc.

"Je to taková inventura hrdinů, kteří si zaslouží uznání. Tímto našim olympijským vítězům splácíme jistý dluh, podobná publikace tady dosud chyběla," pravil za autorský tým Josef Dovalil, bývalý místopředseda Českého olympijského výboru a duchovní otec dílka.

Součástí křtu byla autogramiáda, kromě Dany Zátopkové se početnému davu zájemců trpělivě podepisovali desetibojař Robert Změlík (vítěz z Barcelony 1992), kanoista Martin Doktor (dvě zlata z Atlanty 1996), hokejista František Kučera (Nagano 1998), akrobatický lyžař Aleš Valenta (Salt Lake City 2002) a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová (Turín 2006).

"Jsem ráda, že se mohu se čtenáři znovu podělit o ten zlatý finiš. Na posledních dvacet metrů a na první chvíle za cílem, kdy za mnou přiběhla Lucinka, se nedá zapomenout," vrátila se Neumannová ke zlatému závodu na 30 kilometrů.

Také Robert Změlík neskrýval spokojenost. "Kolikrát jsem na besedách dostal otázku, kolik máme olympijských vítězů. Jenže já to nevěděl! Teď se to konečně naučím," usmál se.

Autor:


Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

První úspěchy z OH mládeže: vzpěrač Polák má bronz, judista Bezděk stříbro

Martin Bezděk (v modrém) při nástupu do techniky Uči Mata na turnaji Evropského...

Prvních úspěchů na začátku olympijských her mládeže v Buenos Aires se dočkali i čeští...

Plavkyně Seemanová vybojovala na olympiádě mládeže další medaili

Češka Barbora Seemanová při olympijské rozplavbě na 200 metrů volným stylem....

Barbora Seemanová vybojovala na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires po zlatu z kraulařské...

Cenu Věry Čáslavské za zásluhy o sport žen získala lyžařka Strachová

Bývalá lyžařka Šárka Strachová s Cenou Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen...

Pátou laureátkou Ceny Věry Čáslavské, kterou od roku 2014 uděluje Český olympijský výbor za...Najdete na iDNES.cz