Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlato má Paruzziová, Lazutinová dopovala

24 2002
Soldier Hollow - Ruska Larisa Lazutinová mohla rozšířit svou medailovou sbírku z olympijských her o zlato z běhu na třicet kilometrů klasickou technikou. Po závodě však bylo potvrzeno její podezření z krevního dopingu a vítězství jí bylo odebráno. Ze zlata se tak radovala Italka Gabriela Paruzziová a z druhého místa její krajanka Stefania Belmondová. Za italským dvojblokem skončila na třetím místě Norka Bente Skariová. Česká reprezentantka Kamila Rajdlová obsadila 27. místo a Kateřina Hanušová doběhla čtyřicátá. Test? Může za to psychika, tvrdí Lazutinová

Obě Češky se oproti původním výsledkům posunuly o dvě místa. Z olympijských her a ze závodu byla vyloučena i původně osmá Danilovová. Stejně jako Lazutinové ji však umístění z předchozích soutěží zůstala.

Lazutinová nasadila od startu vysoké tempo a už na prvním mezičasu po dvou kilometrech vedla před druhou Norkou Anitou Moenovou o deset sekund. Její krajanka Bente Skariová zaostávala a ztrácela třináct sekund. Norky ale rychle z čela vytlačily Italky, především Paruzziová. Rajdlová byla na prvním měřeném úseku čtyřiadvacátá a Hanušová se ztrátou téměř dvou minut šestačtyřicátá.

Krátce poté přestalo sněžit, ale spousta závodnic měla dál problémy s tím, jak namazaly. Lyže jim ve stoupání podkluzovaly, nebo se na ně naopak balil sníh, který pak na rovinkách pracně odíraly. Na druhém mezičasu už Lazutinová vedla s náskokem téměř půl minuty. Druhá byla Paruzziová a třetí Belmondová. Skariová ztrácela na Rusku více než padesát sekund. Rajdlová se propadla na pětadvacáté místo, přičemž její odstup od Lazutinové činil téměř tři minuty.

Paruzziová si dál držela slušné tempo, ale náskok Lazutinové se neustále zvyšoval. Na jedenáctém kilometru ztrácela už více než půl minuty, ztráty dalších závodnic se už počítaly na minuty.

V polovině závodu dělilo Rusku od druhé Italky 50,2 sekundy. Rajdlová proběhla cílem prvního okruhu na šestadvacátém místě se ztrátou téměř šest a půl minuty a odstup Hanušové na 42. místě byl už více než deset minut.

Náskok vedoucí Lazutinové se neustále zvyšoval a na dvacátém kilometru činil už téměř minutu a půl. Naopak se ztenčil odstup druhé Paruzziové od Belmondové, které se povedlo ukrojit z náskoku své krajanky deset sekund.

Čtyři kilometry před cílem bylo vidět, že Ruska zvolnila. I ona měla, stejně jako ostatní závodnice, problémy s lyžemi, které jí na čerstvém mokrém sněhu podkluzovaly. Paruzziová svou ztrátu stáhla na 1:18 sekundy, ale v té době už bojovala hlavně s Belmondovou, která na ni ztrácela necelých deset sekund. V cíli nakonec Paruzziovou od Belmondové dělilo pouhých šest sekund. Lazutinová vyhrála s náskokem více než minuty a 45 sekund.

Náhlé sněžení zkomplikovalo servismanům mazání. Rajdlová zkoušela dlouho jedny lyže, ale na poslední chvíli zvolila jiné s tzv. mikrokontaktem. "Původně nebyly připravené na závod, ale zkusila jsem je, byly lepší než ty s klasickou mázou a risknula jsem to," uvedla Rajdlová.

V prvním se držela na hraně dvacátého místa, ale pak začala ztrácet. "Většinou se běhalo mimo stopu. Šlo o to, vydat se na trať a dojet do cíle," uvedla Rajdlová.
Rajdlová vyrazila s číslem třiadvacet a na trati ji předběhla vítězka Lazutinová. "To bylo drsné, když jsem si uvědomila, že ona má číslo čtyřicet šest, takže to bylo přesně o jedenáct minut," podotkla Rajdlová. Start Lazutinové a Olgy Danilovové ji
nepřekvapil. "Pokud jim nikdo nedokáže nic jiného než hemoglobin, tak je to těžké komentovat," uvedla Rajdlová.

Smutně dokončila třicítku Kateřina Hanušová. Měla lyže s klasickým mazáním a prodělala na tom. "Ani jednou jsem se pořádně nesvezla. Oběhnout třicítku soupaž a stromečkem nelze. Všichni se valily přese mě," měla v cíli slzy na krajíčku. Vzdát nechtěla, i když ji to napadlo, ale běžela asi poslední závod na zimních hrách. "To bych nemohla odejít. Přestože jsem se styděla po celé trati, tak jsem chtěla určitě dojet," vysvětlila Hanušová.

Výsledky - 30 km žen, klasicky (po diskvalifikaci Lazutinové a Danilovové)

1. Paruzziová -1:30:57,1 hod., 2. Belmondová (obě It.) -4,5, 3. Skariová -39,2, 4. Moenová (obě Nor.) -40,2, 5. Ševčenková (Ukr.) -2:06,0, 6. Bauerová (Něm.) -2:28,0, 7. Kristina Šmigunová (Est.) -2:55,6, 8. Skofterudová (Nor.) -4:05,2, 9. Čepalovová (Rus.) -4:40,3, 10. Cortesiová (Švýc.) -4:49,7, 11. Nagejkinová
(Rus.) -4:54,5, 12. Majdičová (Slovin.) -4:54,7, 13. Katrin Šmigunová (Est.) -5:06,9, 14. Björgenová (Nor.) -6:05,5, 15. Kemppelová (USA) -6:11,6... 27. Rajdlová -11:00,6, 40. Hanušová (obě ČR) -17:55,5.

Vítězka běhu na 30 kilometrů klasicky Gabriella Paruzziová padá po dojezdu do cíle únavou k zemi. Pomáhá ji v závodě stříbrná krajanka Stefania Belmondová.

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...Najdete na iDNES.cz