Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlato z tanců patří favorizovaným Francouzům

19 2002
Salt Lake City - Favorizovaní francouzští krasobruslaři Marina Anissinová a Gwendal Peizerat zvítězili na olympijských hrách v soutěži tanečních párů. Za úřadujícími mistry Evropy skončili Rusové Irina Lobačevová a Ilja Averbuch. Na světové šampióny Barbaru Fusarovou-Poliovou a Maurizia Margaglia zbyl bronz. Čeští reprezentanti Kateřina Kovalová a David Szurman obsadili dvacáté místo.

Teprve podruhé v olympijské historii nevyhráli tance na ledě ruští respektive sovětští reprezentanti. Anissinová s Peizeratem svým triumfem napodobili legendární vystoupení Britů Jayne Torvillové a Christophera Deana z her v Sarajevu. "Jeli jsme opravdu dobře, byl to pravděpodobně náš nejlepší životní výkon," radoval se Peizerat, který po soutěži hýřil nadšením.

Francouzi bezchybně zajeli své představení na skladbu Non Merci překrývanou úryvky ze slavného proslovu Martina Luthera Kinga. Naopak zaváhání se nevyvarovali Italové a Margaglio upadl při krokové pasáži na diskotékovou píseň I Will Survive. Jeho partnerka se po skončení tance rozplakala v obavě, že jim uteče i
bronzová medaile. Ovšem čtvrtí Kanaďané Shae-Lynn Bourneová a Victor Kraatz nabídnutou šanci nevyužili a pokazili figuru v samém závěru své jízdy.

Český taneční pár byl s umístěním při své premiéře ve velké soutěži spokojen. David Szurman přiznal, že v duchu pohlížel o dvě příčky výš. "Páry z Izraele a Ázerbájdžánu porážíme, ale tady měly obě země své rozhodčí, a to je rozdíl," řekl český krasobruslař.

Kateřina Kovalová dodala, že si před olympiádou nedělali žádné velké plány. "Hlavně jsme chtěli mít dobrý pocit z výkonu a ten máme," usmála se na svého sportovního i životního partnera.

A že to není jen subjektivní pocit, ukazují ohlasy expertů. Po originálním tanci přišla české dvojici osobně poblahopřát věhlasná ruská trenérka Taťjana Tarasovová. Povinné tance se podle zpráv z Prahy velmi líbily proslulé české odbornici Míle Novákové.

"Přitom vylosování quickstepu a blues nás dvakrát nepotěšilo. Máme raději valčíky, protože jsou těžší a víc se v nich ukáže, kdo co umí," řekla Kovalová. I v pondělním volném programu mladý český pár svým působivým "tancem kostlivců" zaujal a zapsal se do povědomí rozhodčích. "Mohlo to mít trochu víc švihu, ale vzhledem k tomu, že David celou dobu bojoval s nachlazením, to asi bylo maximum. Já jsem
spokojen, a to bývám málokdy," řekl trenér František Blaťák.

Připomněl nedůvěru, která jeho svěřence před cestou na olympiádu provázela poté, co prohráli na národním mistrovství s Morávkovou a Procházkou. "Ale dokázali, že si nominaci zasloužili. Nezalekli se prostředí a vyrovnali se i s nadmořskou výškou," ocenil Blaťák.

Olympijská soutěž byla podle českého páru těžká i v tom, že trvala vlastně šest dní. Pro krasobruslaře jsou totiž i tréninky součástí boje o umístění, i na nich jsou pod drobnohledem rozhodčích, a tak všechno musí být jako při samotné soutěži. "A my měli tréninky už ráno od sedmi. Když se k tomu přičte cesta do haly a líčení, tak jsem vstávala před pátou," posteskla si Kovalová. Už se prý těší, že se konečně pořádně vyspí.

Sezona pro český pár olympiádou prakticky končí. Na světový šampionát do Nagana se kvalifikovali Morávková s Procházkou. "Budeme jim držet palce," slíbila Kovalová.

Výsledky soutěže tanečních párů
1. Anissinová, Peizerat (Fr.) 2,0, 2. Lobačevová, Averbuch (Rus.) 4,0, 3.   Fusarová-Poliová, Margaglio (It.) 6,0, 4. Bourneaová, Kraatz (Kan.) 8,0, 5. Drobiazková, Vanagas (Lit.) 10,0, 6. Chaitová, Sachnovskij (Izr.) 12,0 7. Denkovová, Stavjiskij (Bul.)   14,0, 8. Winklerová, Lohse (Něm.) 16,0, 9. Grušinová, Gončarov (Ukr.) 19,0 , 10. Navková, Kostomarov (Rus.) 19,0... 20. Kovalová, Szurman (ČR) 40,4

Český taneční pár Kateřina Kovalová - David Szurman při své volné jízdě.

Autor:


Další z rubriky

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...Najdete na iDNES.cz