Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Po diskvalifikaci Číňanek mají zlato z týmového sprintu Němky

VÍTĚZKY. Němky Kristina Vögelová a Miriam Welteová vyhráli na olympijských hrách sprint dvojic. | foto: Reuters

2 2012
Vítězkami týmového sprintu v dráhové cyklistice se na olympiádě v Londýně staly německé cyklistky Kristina Vogelová a Miriam Welteová. Pomohla jim diskvalifikace nejrychlejších Číňanek. Ve stejné disciplíně mužů vyhráli ve světovém rekordu Britové Hoy, Kenny a Hindes.

Závod žen měl krutou dohru pro Číňanky, které ve své předchozí jízdě zajely světový rekord (32,422) a po finále dlouhé minuty slavily triumf. Stejně jako Vogelová s Welteovou v původní roli poražených poskytovaly rozhovory, jenže po přezkoumání videozáznamu se mohly začít z již velmi nečekaného prvenství radovat Němky, zatímco v čínském depu zavládlo zděšení.

Shodou okolností se přitom právě Číňankám otevřela cesta k triumfu kvůli stejnému přestupku dalších favoritek Victorie Pendletonové a Jessiky Varnishové z Británie. Ty ve fázi bojů o první čtyřku rovněž špatně střídaly a po diskvalifikaci, kdy na jejich úkor postoupily Ukrajinky, na ně zbyla až osmá příčka.

I ve zbývající dnešní disciplíně se potvrdily předpoklady, že sibiřská borovice na oválu londýnského velodromu bude hodně rychlá. Ve stíhacím závodu družstev, který měl na pořadu kvalifikaci, zajelo britské kvarteto mužů ve složení Edward Clancy, Geraint Thomas, Steven Burke a Peter Kennaugh čtyřkilometrovou trať v čase 3:52,499 sekundy.

Britové na dráze zazářili v týmovém sprintu rekordem

Motivovaní Britové před zraky prince Williama, jeho ženy Kate i prince Harryho vedli po prvním ze tří finálových okruhů o pouhých pět tisícin, ale poté už jejich náskok rostl a zastavil se na přesvědčivých 413 tisícinách.

Průměrnou rychlostí 63,38 km v hodině tak dojeli k novému světovému rekordu, který předtím sami posunuli na 42,747 v předchozím průběhu dnešního klání.

Velikán britské cyklistiky Skot Hoy se stal díky vítězství nejúspěšnějším dráhařem v olympijské historii. Šestatřicetiletý rodák z Edinburghu získal při čtvrtém startu na hrách šestou olympijskou medaili, přičemž pět z nich je zlatých. Třemi prvenstvími v Pekingu si vysloužil dokonce povýšení do rytířského stavu a titul Sir.

"Je to skutečně něco ohromujícího. Věděli jsme, že je to možné, ale také to, že nám to samo nespadne z nebe. Dal jsem do toho ještě více než kdy jindy. Byl to moment nesmírné hrdosti, když jsme to zvládli před domácím publikem. Taková možnost přijde jednou za život. Užili jsme si to a dali do toho úplně všechno," prohlásil Hoy.

Výsledky dráhové cyklistiky, týmový sprint:

Muži:
Finále:
Británie (Hindes, Hoy, Kenny) 42,600 (světový rekord) - Francie (Bauge, D'Almeida; Sireau) 43,013.
O 3. místo: Německo (Enders, Forstemann, Levy) 43,209 - Austrálie (Glaetzer, Perkins, Sunderland) 43,355.
Další pořadí: 5. Nový Zéland, 6. Čína, 7. Rusko, 8. Japonsko.

Ženy:
Finále:
Německo (Vogelová, Welteová) 32,798 - Čína (Kung Ťin-ťie, Kuo Šuang) diskvalifikována.
O 3. místo: Austrálie (Mearesová, McCullochová) 32,727 - Ukrajina (Šuliková, Cosová) 33,491.
Další pořadí: 5. Nizozemsko, 6. Francie, 7. Venezuela, 8. Británie.

Autoři: ,
Grafton Recruitment Praha
SUPPORT APPLICATION ENGINEER

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 50 000 - 90 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze