Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlatou medaili dostala Slucká až doma

11 2002
Moskva - Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí v Moskvě. V Rusku panuje názor, že třiadvacetiletá reprezentantka skončila v Salt Lake City až druhá za Američankou Sarah Hughesovou neprávem a měla vyhrát. Uralský podnikatel Anton Bakov jí proto nechal dodatečně vyrobit zlatou medaili. Vypadá stejně jako oficiální kov. Váží stejně, ale je větší a není pozlacená, ale zlatá. Je na vyryt olympijský oheň a heslo: Za poctivé vítězství.

"Je to báječná dívka, pýcha naší země. Zaslouží si vítězství, které jí na olympiádě ukradli," řekl Bakov.

Slucká fanouškům vzkázala, že ji sice druhé místo z her mrzí, ale necítí hořkost. "Byla to volba rozhodčích. Stříbro je také dobré, proto nejsem zklamaná," řekla krasobruslařka a poděkovala za podporu. "Ta medaile je jiná. Pochází ze srdce mých příznivců, lidí, kteří mě skutečně milují."
 
Ruská výprava měla na olympiádě pocit, že jsou na jejích sportovcích páchány křivdy. V rodné zemi byli olympionici přivítáni jako hrdinové a například běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová dostala prémii za vítězství na 30 km, přestože dopovala a byla diskvalifikována.

Proti umístění Slucké Rusové podali protest, který byl však zamítnut.

Autor:


Další z rubriky

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...Najdete na iDNES.cz