Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlatý bod, řekl trenér po zápase

13 2000
C a n b e r r a - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Čeští fotbalisté mají první bod, remizovali s Američany 2:2, ale sami tuší, že si nezasloužili žádný. Byli horším týmem, měli štěstí, že soupeř ztratil dvakrát vedení a zahodil kupu šancí. "Čelili jsme jim s vypětím všech sil, vůbec to nešlo," neskrýval trenér Karel Brückner. Češi brzy poznali, na jakého soupeře narazili: dynamického, agresivního, pohyblivějšího. "Na konci nám nezbývalo nic jiného, než hrát na remízu," uvedl trenér. Reportáž z průběhu utkání najdete ZDE

"Na Američanech mi spousta věcí imponovala: byli takticky na výši, měli výborné brejky, techniku, pohyb, vždyť se v dostávali i skrz naší zahuštěnou obranu," dodal Brückner.

Češi brzy poznali, na jakého soupeře narazili: dynamického, agresivního, pohyblivějšího. "Na konci nám nezbývalo nic jiného, než hrát na remízu," uvedl trenér. "Na Američanech mi spousta věcí imponovala: byli takticky na výši, měli výborné brejky, techniku, pohyb, vždyť se v dostávali i skrz naší zahuštěnou obranu."

Jen díky gólu z penalty nakonec Česko, před zápasem jasný favorit, neprohrálo. Na konečný výsledek 2:2 vyrovnal Lukáš Došek: "Věřil jsem si. Řekl jsem to před penaltou i Adamu Petroušovi, který byl také určený," řekl Došek. Třetím předem určeným exekutorem byl Marek Jankulovski, ten se však k míči nehrnul. Stoupnul si daleko od něj a čekal, až se na penaltu odváží někdo z dvojice Došek - Petrouš.

I po vyrovnání však měl soupeř několik šancí, jak zvrátit vítězství na svoji stranu. V 65. minutě brankář Friedel vyhodil rukou míč až za půlku hřiště na rychlonohého útočníka Wolffa. Ten se řítil sám na brankáře Drobného, ale v poslední chvíli mu ukopl míč ve skluzu Lukáš
Došek. "Byl jsem ve skvělé pozici, kdybych to proměnil, tak jsme vyhráli," říkal Josh Wolff po zápase. Český brankář Jaroslav Drobný to musel jen potvrdil: "To mi hodně zatrnulo, už bychom se do zápasu potřetí nevrátili."

Od začátku byl mezi mužstvy velký rozdíl. Češi čekali, co soupeř vymyslí, byli zataženi v obraně a pak se nechali zbytečně zatlačit. Z tlaku už je nikdo nevysvobodil. "Na videu jsme viděli, že Američané jsou nebezpeční a rychlí. Ale takový strašný rozdíl mezi videem a
skutečností jsem teda nečekal," pravil obránce Roman Lengyel. "Vždyť mi jsme nevěděli, co máme proti jejich útočníkům dělat!"

A tak nakonec český tým bral bod všemi deseti, i když před zápasem myslel na vítězství. "Zlatý bod," zopakoval dvakrát trenér Brückner. "Hlavně obrana nám hodně skřípala, myslím, že můžeme hrát už jenom líp."

Zítra ráno, těsně po středeční půlnoci českého času, se s jedním vybojovaným bodem stěhuje česká výprava z Canberry do Brisbane. Tam bude hrát další dva zápasy ve skupině. Nejdřív v sobotu s Kuvajtem a v úterý nastoupí proti Kamerunu.

Kamerun v prvním zápase porazil Kuvajt 3:2, takže se zdá, že právě africký tým má k postupu nejblíž. "My stojíme postupu blízko i daleko, stejně jako před začátkem turnaje," říkal záložník Libor Sionko.

Autor:


Další z rubriky

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...Najdete na iDNES.cz