Zlatý český talent začal jako Pljuščenko. Bude tak i pokračovat?

Český krasobruslař Petr Coufal získal zlatou medaili na evropské olypiádě mládeže. | foto: ČTK

18 2011
Jeho vzorem je slavný ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko. A on se mu teď zázračně přiblížil. Zanedlouho šestnáctiletý mladík Petr Coufal ve čtvrtek večer převzal zlatou medaili za své vítězství na evropské olympiádě v Liberci. Stejně jako před lety jeho velký hrdina.

"Vůbec bych se nezlobil, kdyby mi i další kariéra vycházela tak jako Pljuščenkovi," usmíval se mladík z oddílu LR Cosmetic Ostrava. Petr Coufal ztrácel po krátkém programu na vedoucího Rusa Kovtuna šest bodů. Svou skvělou jízdou je však smazal a nakonec ještě o osm bodů vyhrál.

Při rozhovoru bezprostředně po svém senzačním zlatém triumfu nezadržoval slzy a chvílemi se třásl. Čím to? "Radostí. Šílenou radostí!" vysvětloval svěřenec trenérky Ivany Tokošové.

Jako jediný z favoritů při svém dosud nejdůležitějším závodě života nepodlehl nervozitě. Zatímco ostatní padali, on elegantně skákal a předváděl ukázkové piruety. Závodil přitom na vrcholné akci své kategorie a ještě k tomu před domácím publikem, které vydatně bouřilo.

"Při jízdě se soustředím jen na svůj výkon a diváky vůbec nevnímám. Tady v Liberci to ale bylo těžké: udělal jsem obyčejný prvek a slyšel potlesk. Ale musím to všechno vypustit, jako by se nic nedělo," povídá.

Petr Coufal
Petr Coufal
Petr Coufal

Petr Coufal na krasobruslařském ledě.

V trénincích svědomitě dře, při závodech se snaží být uvolněný. "Vždycky když jedu závod, říkám si, že o nic nejde, že je to jen trénink." A daří se mu to. Třikrát po sobě vyhrál českou mládežnickou olympiádu. Je úřadujícím juniorským mistrem republiky.

Má velké sny, vlastně ty největší: stát se mistrem světa a olympijským vítězem. Jako jeho velký vzor Pljuščenko. Za pár týdnů ho čeká mistrovství světa juniorů v Jižní Koreji. Vloni skončil 21., teď pomýšlí rozhodně výš. "Po vítězství v Liberci se budu o to víc snažit, abych opět překonal svůj bodový rekord," říká talentovaný mladík.

A pokud by na příštím mistrovství republiky dospělých skončil do třetího místa, mohl by jet i na "velké" mistrovství světa. Po jménech Verner a Březina by se tam mezi elitou mohlo objevit jméno Coufal. Kdo ví, třeba v Česku vyrůstá nový Pljuščenko.

Petr Coufal - největší talent českého krasobruslení

Narodil se 25. 2. 1995. Je studentem Sportovního gymnázia v Ostravě

Trenérka: Ivana Tokošová

Vzory:  Jevgenij Pljuščenko, Juzuru Hanju

Největší úspěchy: vítěz evropské olympiády mládeže, 3× vítěz olympiády dětí a mládeže ČR, juniorský mistr republiky, čtvrtý mezi muži 

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Výzva pro Ledeckou? Elitní snowboardisté cílí na letní hry

Shaun White na skateboardu na X-Games v roce 2011.

Mezi snowboardisty jako by se začal šířit pozitivní virus ambicí: vyhrávat v jejich vlastním rajonu...

Calgary zřejmě stáhne kandidaturu na pořádání ZOH v roce 2026

Calgary se o ZOH 2026 nejspíš ucházet nebude.

Kandidatura Calgary na uspořádání zimních olympijských her v roce 2026 je před krachem. Podle...

Najdete na iDNES.cz