Zlatý desetibojař medaili se synem neměnil

30 2004
Praha - Olympijské poklady jsou doma. Ale to to trvalo! Přílet letadla z Atén, naplánován na 6.35 hod, se opozdil o tři hodiny! Teprve v 10.05 hod se malý Štěpán mohl pochlubit svému tatínkovi Romanu Šebrle medailí, pověšenou na krku. Čokoládovou. Zlatou olympijskou přinesl desetibojař Roman Šebrle v batohu.

"Ne, měnit ji nechtěl, on ještě z toho nemá hlavu," smál se devětadvacetiletý vícebojař.

Známky únavy se mu zakrýt nepodařilo. Se bronzovým výškařem Jaroslavem Bábou, moderním pětibojařem Liborem Capalinim a čerstvým členem Mezinárodního olympijského výboru Janem Železným  absolvovali úmorný návrat domů. Na aténské letiště sice přijeli včas, ale vysoký počet cestujících způsobil chaos - a tak místo v 6.35 hod přistáli "olympijské poklady" na ruzyňském letišti až v 9.35 hod. Půl hodiny poté se konečně potkali s nejbližšími.

"Celou noc jsem nespal, asi je to na mě vidět, co?" kroutil hlavou Šebrle. Po zisku olympijského zlata si dopřál dva dny volna, pak se vrátil do dějiště her a v neděli na závěrečném ceremoniálu nesl českou vlajku. "Dnes mě čeká rodina a kamarádi. Už se na ně těším," plánoval.

"Taky asi budu trochu slavit, navíc mám 2. září narozeniny, takže to spojím," říkal Jaroslav Bába, kterého ještě čekala cesta do Ostravy. "Uvidíme, jak ten závod bude dobíhat," usmíval se také Libor Capalini před setkáním s rodinou.

Žádné dlouhé oslavy ani dovolené si však nikdo z nich v nejbližších dnech neužije.

Roman Šebrle přemýšlí nad startem na 100-minutovém desetiboji ve Vídni, zvou jej na rozlučku německého desetibojaře Busemanna do Berlína, chce jet do francouzského Talence na závěrečný desetiboj sezony.

Jaroslav Bába má před sebou start ve finále Grand Prix v Monte Carlu koncem září a mítink v Koreji.

Libora Capaliniho čeká příští týden finále Světového poháru a pak armádní mistrovství světa.

A Jana Železného? "Chtěl bych si ještě letos zaházet. Natrénováno mám, noha taky drží," říkal trojnásobný olympijský vítěz.

Vzhledem k tomu, že finále oštěpařské soutěže bylo v programu teprve předposlední den her, moc toho z aténského dění přímo neviděl. Ani medailisté však na tom nebyli lépe. Capalini stihnul závod svých kolegyň pětibojařek, soutěž v jezdectví a jeden atletický večer. Šebrle se do Atén vrátil teprve na oštěpařská finále Brejchové a Železného.  Bábu uchvátil výlet na Akropolu, Šebrleho desetiboj, světový rekord Číňana Liou Sianga v běhu na 110 m překážek. "A strašně se mi líbilo, že v hledišti křičelo docela hodně českých vlajek," pochvaloval si český výškař.

"Čekal jsem, že se budu cítit hůř," říkal po návratu z Atén jediný český zlatý medailista Roman Šebrle. Nejenom v závodě prý prožil krušné chvíle. "Těžké to bylo," vzpomínal na návštěvu Slovenského olympijského domu.

Dále čtěte: Šebrle: A teď chci být mistrem světa!

Roman Šebrle - olympijský vítěz v desetiboji.

Autor:

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Najdete na iDNES.cz