Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlatý hokejový věk končí. Co bude dál?

22 2002
Praha - Co tomu říkáš? Takhle zní nejčastější otázka těchto dnů. Pronáší se smutným, až pohřebním tónem. Konec hokejistů na olympiádě zasáhl sportovní národ do srdce. Porážka a vyřazení od Ruska pravděpodobně znamená konec zlaté éry, která trvala od roku 1996. Úspěšná generace hokejistů pomalu končí a fanoušci se budou muset připravit na to, že na náměstí se už nebude chodit slavit každý rok. Neznamená to ovšem, že už se nepůjde slavit nikdy.

Přijde nová generace?

Brankář Dominik Hašek odehrál v Salt Lake City poslední zápas za národní mužstvo. Jeho slavný spoluhráč, kapitán mistrů světa Robert Reichel naznačil, že jeho čas v reprezentaci rovněž vypršel. Je jisté, že v jednom týmu už pohromadě neuvidíte ani třicátníky Jágra, Langa, Dopitu nebo Pateru.

"Možná už je čas na to, aby kostru příštího mužstva vytvořili mladší kluci jako Sýkora, Eliáš nebo Hejduk," prohlásil Martin Ručinský.

Způsob, jakým český hokej dominoval světu v posledních šesti letech, byl výjimečný. Počítají se čtyři tituly mistrů světa a dva z juniorského šampionátu, olympijské zlato z Nagana, opakované prvenství Jaromíra Jágra v kanadském bodování zámořské NHL, kde se Dominik Hašek stal šestkrát nejlepším brankářem.

Něco nevídaného v moderní éře, kdy přestaly existovat dva oddělené světy, na jedné straně život za železnou oponou, a na druhé uzavřená zóna milionářské NHL. "Možná už se nebude vozit jedno zlato za druhým, ale určitě budeme dál vítězit a sahat na medaile," tvrdí trenér Slavomír Lener, který společně s Ivanem Hlinkou vedl zlatý tým v Naganu.

Nastupující generace, která se už teď výrazně prosazuje v NHL, musí převzít pochodeň po Jágrovi, Haškovi a Reichlovi. Bude ovšem tak úspěšná? Najdou se mezi nimi vůdci? "Doufám, že ano," tvrdí Lener.

"Klidně se jím může stát Pavel Kubina. Nebo Petr Sýkora a Patrik Eliáš, to jsou vítězné typy hokejistů. Dneska se nám to třeba nemusí zdát, ale kdo by před několika lety řekl, co vyroste z Jiřího Dopity nebo Pavla Patery? Až převezmou odpovědnost za národní mužstvo, tak se ukáže, jak na tom jsme."

Někdo se vůdcem už narodí, jiný se k takovému postavení musí dopracovat. Například Ivan Hlinka, kterého spoluhráči oslovovali "Šéfe", se stal kapitánem v Litvínově jako dvacetiletý. Ovšem v národním týmu se prosazoval pozvolna, jeho chvíle přišly až o mnoho let později.

Nové hvězdy pro budoucnost lze hledat mezi juniorskými mistry světa z roku 1999 a 2000. Trenér hokejové "dvacítky" Pavel Hynek tvrdí jistým hlasem: "Jako se vypracovali Sýkora a Eliáš, vyletí i další. Už teď máme v zámoří postavy jako je Vašíček, Kraft, Klesla, Vrbata, Nedorost nebo Erat. To jsou hráči, kteří už teď umějí mužstvo nasměrovat a dotáhnout k vítězství."

Od smutku k nenávisti?

Hokejisté si v posledních letech užívali lásku fanoušků. Dokonce i konec v Salt Lake City přijal národ s pochopením. Převažuje zklamání a smutek, nikoli zloba. "Prohrát se může, ale se vztyčenou hlavou," to je heslo generálního manažera Ivana Hlinky, které se na olympiádě splnilo.

Atmosféra mezi českými fanoušky se nedá srovnat s hysterií, která provází vyřazení Švédska. Porážka od hokejového trpaslíka z Běloruska se tam považuje za nejtrapnější okamžik sportovních dějin země.

"Fanoušci mají hokej rádi, takže jsou smutní, ale porážku vzali," říká trenér Lener. "Ovšem jakmile by vyšla na povrch nějaká kulišárna, špatné vztahy s trenérem nebo mezi hráči, bylo by zle. To lidi neodpouští. Je to podobné jako v rodině: půjdete vlastní dítě bránit před ředitelem školy, ale musíte mu věřit."

Český příznivec je přísný. Aby měl svůj sport rád, vyžaduje opakované úspěchy a vítězství. Jakmile by nezdary trvaly tři nebo čtyři roky, obrátí se k hokeji zády. Pak se začne točit spirála: reprezentace nevyhrává, diváci na hokej zanevřou, zmenší se návštěvy v hokejové lize, sponzoři budou neradi přispívat, děti si vyberou jiný,
úspěšnější sport.

Taková cesta může skončit špatně, protože spadnout na dno se dá lehce, ale vyškrábat se zase nahoru je stokrát těžší. Podobnou cestou prošel například český tenis. Nejdříve dvacet let trvající vzestup po vítězství Jana Kodeše ve Wimbledonu; po odchodu osobností typu Lendla, Kordy či Novotné se ocitl v ústraní.

K takhle černé vyhlídce má ovšem český hokej daleko. "Olympiáda byl jen jeden výpadek," říká trenér Lener. Stejný názor má i juniorský kouč Hynek: "Jedno zklamání malé kluky od hokeje neodradí. Protože viděli, že Češi hráli na olympiádě srdcem. A rodiče zase viděli, jaký se v Salt Lake City hrál hokej. To byl úplný vrchol - to se nevidí ani na mistrovství světa ani ve finále Stanley Cupu!"


TŘI SKVĚLÉ GENERACE ČESKOSLOVENSKÉHO A ČESKÉHO HOKEJE :


ZTRACENÁ GENERACE 1947 - 1949
Dvě zlaté a dvě stříbrné medaile v raném poválečném období přerušil až vykonstruovaný soudní proces komunistického režimu proti hráčům, kteří poprvé vyhráli pro Československo titul mistrů světa. Jejich následná dlouholeté věznění zmařilo šance skvělého týmu na medailovou sérii a řada aktérů ho odnesla podlomeným zdravím, Boža Modrý dokonce předčasnou smrtí
Představitelé:
Boža Modrý, Stanislav Konopásek, Vladimír Zábrodský, Václav Roziňák, trenér Matěj Buckna

RADOST NÁRODA 1972 - 1977 
V sedmdesátých letech tato generace přerušila vládu sovětské mašiny nad hokejovým světem a dávala radost národu, utlačenému sovětskými tanky. Tři tituly mistrů světa, od roku 1968 navíc získalo Československo čtrnáctkrát za sebou některou z medailí na velkých turnajích. Tuto šňůru přerušila až olympiáda v Lake Placid 1980. Reprezentace navíc se ctí čelila nové výzvě v podobě první konfrontace s profesionálním zámořským hokejem: na Kanadském poháru 1976 porazila i domácí mužstvo plné legend a prošla až do finále.
Představitelé:
Milan Nový, Vladimír Martinec, Ivan Hlinka, Jiří Holeček, Jaroslav a Jiří Holíkové, trenér Karel Gut

ZLATÍ Z NAGANA 1996 - 2002
Zřejmě nejúspěšnější generace českého hokeje. Tahle parta poprvé vyhrála pro Česko hokejovou olympiádu, navíc na nejprestižnějším turnaji minulého století. Dále získala čtyři tituly mistrů světa, z toho tři v řadě. Její úspěchy sjednotily národ k oslavám na náměstích a v celé zemi.
Představitelé:
Dominik Hašek, Jaromír Jágr, Robert Reichel, Jiří Dopita, Pavel Patera, Martin Procházka, trenér Ivan Hlinka


Přehled zlatých týmů na mistrovství světa a na olympijských hrách:

1947 - MS Praha
Modrý, Jarkovský - Pácalt, Sláma, Trousílek, Pokorný, Šťovík - Troják, Vl. Zábrodský, Konopásek, Roziňák, Bouzek, Stibor, Kus, Drobný.
Trenér: Buckna.

1949 - MS Stockholm
Modrý, Jirka - Hainý, Trousílek, Macelis, Němec, Vacovský - Roziňák, Vl. Zábrodský, Konopásek, Kobranov, Bouzek, A. Bubník, Mizera, Pícha, Marek, Charouzd.
Trenér: Vodička.

1972 - MS Praha
Holeček, Dzurilla - Machač, Pospíšil, Bubla, Horešovský, Kužela, Tajcnár, Bednář - Klapáč, Jaroslav Holík, Jiří Holík, Kochta, Nedomanský, Haas, Martinec, I. Hlinka, B. Šťastný, Farda,  Paleček.
Trenéři: Pitner, Kostka.

1976 - MS Katovice
Holeček, Dzurilla - Machač, Pospíšil, Bubla, Kajkl, Chalupa, M. Dvořák, Kaberle st. - Martinec, Novák, B. Šťastný, I. Hlinka, M. Šťastný, P. Šťastný, Jiří Holík, E. Novák, Nový, Pouzar, Černík.
Trenéři: Gut, Starší.

1977 - MS Vídeň
Holeček, Dzurilla - Machač, Pospíšil, Bubla, Kajkl, Kaberle st., M. Dvořák, Chalupa - Martinec, Nový, Ebermann, J. Novák, I. Hlinka, Jiří Holík, M. Šťastný, P. Šťastný, Pouzar, E. Novák, Lukáč.
Trenéři: Gut, Starší.

1985 - MS Praha
Králík, Šindel - A. Kadlec, Hořava, Uvíra, Benák, Stavjaňa, Musil, Svoboda - Lukáč, Rusnák, Liba, Hrdina, Růžička, Richter, Lála, Pašek, Šejba, Válek, Kameš, Pivoňka, Rosol.
Trenéři: Bukač, Neveselý.

1996 - MS Vídeň
Turek, Čechmánek, Franěk - Neckář, Vykoukal, D. Kadlec, Stavjaňa, Kaberle ml., Veber, M. Sýkora - Patera, Ujčík, Výborný, J. Kučera, Dopita, Bonk, Bělohlav, M. Procházka, Lang, Kysela, Vejvoda, Reichel, Meluzín.
Trenéři: Bukač, Uher, Lener.

1998 - Zimní olymijské hry v Naganu
Hašek, Čechmánek, Hnilička - Šlégr, Šmehlík, Hamrlík, Svoboda, Špaček, Kučera, Libor Procházka - Jágr, Růžička, Straka, Ručinský, Reichel, Lang, Moravec, Dopita, Beránek, Hejduk, Patera, Procházka, Čaloun 
Trenéři: Hlinka, Lener, Martinec

1999 - MS Lillehammer
Hnilička, Čechmánek, Prusek - L. Procházka, Kaberle ml., Špaček, Kubina, F. Kučera, Vykoukal, Benýšek - Moravec, Patera, M. Procházka, Ujčík, Výborný, Hlaváč, Čaloun, Šimíček, Vlasák, R. Dvořák, P. Sýkora, Ručinský, Meluzín, Kucharčík. Trenéři: Hlinka, Augusta, Martinec.

2000 - MS Petrohrad
Čechmánek, Salfický, Hudáček - Buzek, F. Kučera, Benýšek, Martínek, Kaberle ml., M. Sýkora, Štěpánek - Broš, Výborný, Patera, Prospal, Špaňhel, Havlát, Čajánek, Tomajko, M. Procházka,  Reichel, Varaďa, Vlasák, Dopita. Trenéři: Augusta, Martinec.

2001 - MS Hannover
Hnilička, Hudáček, Salfický - Špaček, Kubina, Kuba, Kaberle ml., Martínek, Richter, Pilař - R. Dvořák, Reichel, Ručinský, Výborný, Dopita, Tomajko, Moravec, Patera, M. Procházka, Ujčík, Čajánek, Vlasák, J. Hlinka. Trenéři: Augusta, Martinec.

Trojnásobní mistři světa:
Jiří Holeček, Vladimír Dzurilla, Oldřich Machač, Jiří Bubla, František Pospíšil, Vladimír Martinec, Ivan Hlinka, Jiří Holík, Bohuslav Šťastný, Roman Čechmánek, Jiří Dopita, Robert Reichel, Viktor Ujčík, Tomáš Vlasák

Čtyřnásobní mistři světa:
Martin Procházka, Pavel Patera, David Výborný, František Kaberle

Čtyřnásobní mistři světa a olympijští vítězové:
Martin Procházka a Pavel Patera

 

Autoři:


Další z rubriky

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...Najdete na iDNES.cz