Zlatý Kostelecký už je doma. Oslava? Snad to nebude divočina, smál se

Zlatý střelec David Kostelecký po příletu do Prahy | foto: Peška StanislavČTK

12 2008
Zapálí si vítězný doutník a zřejmě se i opije. A vítěznou střeleckou vestu už neoblékne. David Kostelecký jako první z českých olympijských vítězů dorazil zpět do České republiky. Dva dny po zlatém závodě ve střeleckém trapu, v němž deklasoval celou světovou špičku. "Jestli se teď něco změní? Určitě. Jen ještě nevím co," smál se Kostelecký na ruzyňském letišti. Teď ho čekají oslavy.

Ty dva dny dokonale převrátily jeho život. Až do neděle byl David Kostelecký "jen" jedním z českých střelců. Olympijský závod v trapu z něj ale rázem udělal hvězdu. "Neměl jsem čas se zastavit," říká úspěšný střelec.

Rozdal desítky rozhovorů, fotografií, autogramů. Jeho mobilní telefon byl okamžitě zahlcený gratulacemi, takže se úplně zablokoval. "Všem děkuji a omlouvám se. Dostal jsem asi 400 esemesek, ještě jsem nestihl odpovědět."

Odpočinul si tak vlastně až cestou do Prahy. "V letadle jsem byl jediný sportovec, byl klid."

Po dvou dnech se tak mohl vrátit znova ke zlatému závodu. "Co si pamatuji? Rozhodující terč. Tenhle moment si pořád uvědomuji," dodal střelec královéhradecké Dukly, jehož ani nelákalo zůstat v Pekingu déle. "Jsem rád, že jsem zpátky. Celý rok jsem na cestách. O to je to teď příjemnější," vysvětlil.

Zlatou vestu už neoblékne

Výstroj, v níž se radostí vykoupal v kaluži ještě na střelnici, ještě nestačila uschnout, vítěznou vestu však už v závodě neoblékne. "Je to taková tradice. Když se povede závod, už si ji nechám."

Doma v Brně se už nemohou svého šampiona dočkat. Uvítání bude velkolepé. "Brácha mi něco naznačoval, ale víc nechtěl prozradit."

Na chvíli dá zapomenout na to, že alkoholu příliš neholduje. "Ale to zase ne. Víno, pivko si normálně dám. Jen to nesmím přehánět. Když se opiju, je mi pak špatně. Teď se mi to asi povede, ale snad to nebude divočina," smál se.

A zapálí si vítězný doutník. "Mám schované speciální, přivezl jsem je z poslední přípravy v Bělehradu."

Další motivace? Vyhrát mistrovství světa

Ale na vavřínech Kostelecký usnout nehodlá. Olympijskou medailí si sice splnil dávný sen, ale jedna výzva je ještě před ním. "Jsem olympijský vítěz, mistr Evropy. Chci vyhrát mistrovství světa." To se mu povedlo jen v juniorech.

A obhajoba triumfu za čtyři roky v Londýně? "Nevím, zda vůbec budu ještě závodit. A taky postupový klíč je těžký. I teď jsem se se štěstím kvalifikoval. Jestli budu obhajovat, ví jen bůh."
 
Olympijské zlato mu zřejmě změní život. Sám se ale pokusí zůstat svůj. "Uvidím. Ale zažil jsem už toho dost," zůstává v klidu.

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Najdete na iDNES.cz