Zlomená hůlka, pád a medaile zmizela. Kožíšek zaváhal, Koukal finišoval šestý

Český reprezentant Dušan Kožíšek (číslo 16) na trati olympijského sprintu dvojic | foto:  Michal Sváček, MAFRA

23 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Slibná pozice na startu, ale zmar v cíli. Běžci na lyžích Martin Koukal a Dušan Kožíšek obsadili v týmovém sprintu šesté místo. Závod nevyšel Kožíškovi, který nejprve zlomil hůl a později upadl. Zlato patří norské dvojici.

Finále začalo pro Čechy špatně: Dušan Kožíšek hned v úvodním úseku zlomil hůlku, propadl se z čela, avšak nikoli z boje o medaili. Koukal posunul tým do skupinky favoritů. Jenomže...

Kožíškova smůla pokračovala: ve svém druhém úseku upadl a byl znovu poslední. "Byla to klasická sprintérská kolize, někdo mi kopl do hůlky, já jsem o ní brnknul nohou a už jsem ležel na zemi," popisoval Dušan Kožíšek. "Byl jsem rád, že jsem si při vstávání znovu nezlomil hůlku."

Čtvrté ze šesti kol znamenalo další český návrat do popředí, Koukal předával jako šestý s minimální ztrátou.

"Byl to taktický boj, finišmani se navzájem hlídali, a tak jsem měl čas se na ně dotáhnout," popisoval své opakované úsilí dohnat ztrátu z Kožíškova úseku. "Byl to rychlý start: třista z místa. Musel jsem to napálit, protože v balíku se jezdí lépe."

Do poslední fáze závodu vstupovali s náskokem Němci: Tim Tscharnke posílal do finiše svého kolegu Axela Teichmanna. Toho však dostihl a v cílové rovince předstihl Nor Petter Northug. Spolu s ním se ze zlata raduje i krajan Öystein Pettersen. Bronz berou Rusové Nikolaj Morilov s Alexejem Peťuchovem.

Koukal přebral štafetu na deváté příčce se šestisekundovým odstupem, ale dokázal se posunout "jen" na šesté místo. Na vítěze Češi ztratili 12,8 vteřiny. Za svým bronzem z mistrovství světa 2005 tak daleko zaostali.

"Je to zklamání, do každého závodu jdu s tím, že chci uspět," řekl Koukal, který už do cíle přijížděl zamračený.

Semifinále patřilo Čechům

Koukal s Kožíškem postupovali do medailových bojů jako vítězové jednoho ze dvou semifinále. Závod už v této fázi skončil pro Švýcary. Zklamáni byli i horcí kandidáti na medaile Hellner a Peterson ze Švédska. Petersona potkal na trati pád, ztrátu sice bílé duo dohnalo, ale ve finiši nestačilo.

Štafetu českého týmu odstartoval Kožíšek a Koukalovi po prvním úseku předával až na jedenácté pozici. Ve druhém svém kole zajel osmý nejrychlejší čas, v tom posledním byl sedmý. Koukal ztrátu dotahoval, v každé své jízdì byl druhý nejrychlejší.

"Nebylo zapotřebí tlačit se dopředu," povídal Kožíšek. "Hlavní bylo udržet kontakt a jestli jedeme na druhém nebo pátém místě, je v ten moment jedno."

Smolařem závodu je běloruský finišman Karnejenko, který dovedl pole závodníků do cílové rovinky, tam však špatně zabočil a minul pomyslnou cílovou pásku. Bělorusové tak závod nedokončili.

Mezi ženami dominovaly Němky

V závodě žen nemělo Česko zastoupení vinou virového onemocnění, které postihlo duo Ivana Janečková, Eva Nývltová. 

Olympijskými vítězkami se staly Němky Evi Sachenbacherová-Stehleová s Claudií Nystadovou. Finišující Nystadová se v závěru přehnala přes druhou ženu ze švédského páru Charlotte Kallaová - Anna Haagová. Ty přitom závodu dominovaly od první do páté, poslední předávky.

Bronz připadne ruské štafetě ve složení Irina Chazovová, Natalia Korostělevová, která ze souboje o olympijské prvenství odpadla až v závěrečném úseku. 

Italské spolufavoritky Magda Genuinová a Arianna Follisová nestačily už v předposledním okruhu. Nezabodovaly ani Norky, jimž připadla pátá pozice. Do závodu nenastoupila dvojnásobná vítězka z Vancouveru Marit Björgenová.

sprint dvojic mužů a žen - výsledky

Muži (6x1,6 km volně):

1. Pettersen, Northug (Nor.) 19:01,0, 2. Tscharnke, Teichmann (Něm.) -1,3, 3. Morilov, Peťuchov (Rus.) -1,5, 4. Kershaw, Harvey (Kan.) -6,3, 5. Čebotko, Poltaranin (Kaz.) -6,5, 6. Kožíšek, Koukal (ČR) -12,8, 7. Vittoz, Miranda (Fr.) -17,7, 8. Zorzi, Pasini (It.) -20,1, 9. Koos, Newell (USA) -20,6, 10. Paakkonen, Nousiainen (Fin.) -49,8.

Ženy (6x1,4 km volně):

1. Sachenbacherová-Stehleová, Nystadová (Něm.) 18:03,7, 2. Kallaová, Haagová (Švéd.) -0,6, 3. Chazovová, Korostelevová (Rus.) -4, 4. Genuinová, Follisová (It.) -10,5, 5. Jacobsenová, Brunová-Lieová (Nor.) -29,1, 6. Comptonová, Randallová (USA) -47,9, 7. Gaiazovová, Rennerová (Kan.) -48,1, 8. Roponenová, Sarasojaová (Fin.) -52,9, 9. Mareková, Jaskowiecová (Pol.) -55,4, 10. Philippotová, Barthelemyová (Fr.) -1:00,5.

Autor:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Dražba olympijské kombinézy Sáblíkové vynesla 272 tisíc

Rychlobruslařka Martina Sáblíková na trati olympijského závodu na 5000 metrů

VIDEO Dobročinná aukce olympijské kombinézy rychlobruslařky Martiny Sáblíkové vynesla 272 tisíc. Výtěžek...

Strach musíte před jízdou vypustit z hlavy, říká sáňkař Jíra

Sáňkaři Matěj Kvíčala a Luboš Jíra (vpředu),

Fůru zážitků si dovezl klášterecký sáňkař Luboš Jíra z olympijského Vancouveru. I jeden, z kterého...

Jak ustát zlato? Vědět, kam jít dál. Poradí si Sáblíková?

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se raduje z vítězství na trati na 5000 metrů. (24. února 2010)

VIDEO Kateřina Emmons měla svůj pozlacený život nalinkovaný podle gynekologa. Hned jak 9. srpna 2008...

Future recruitment, s.r.o.
Účetní jr.

Future recruitment, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz