Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlý medvěd poslal Chalupu do oprav

17 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Jsem zlý medvěd. Chci být nejlepší. To jsou některá z hesel, která si píše fiksou na svůj skif německý veslař Marcel Hacker. Výstřední třiadvacetiletý mladík s neobyčejnými ambicemi je totální negací českého reprezentanta Václava Chalupy, s nímž se dnes střetl v souboji generací. Na olympijském kanále vyhrálo mládí, Němec si vybojoval přímý postup do semifinále, o deset let starší Chalupa pojede v úterý opravy.

Výsledek konfrontace byl zřejmý po prvních desítkách metrů, po nichž Hackera mohla o postup připravit jedině krize, kvůli níž by neudržel vysoké tempo. "Trochu jsem v to doufal. Občas se mu už stalo, že přehnal začátek, a pak neměl síly," přiznal Chalupa.

V Sydney už však nešlo o mladickou nerozvážnost, Němec si vysoké tempo mohl dovolit, udržel ho a pět set metrů před cílem už Chalupa věděl, že na něj tentokrát nemá. "Poznal jsem, že je to beznadějné a už jsem nefinišoval, dojel jsem v tempu, v jakém jsem začal."

Hacker má doma dvě medaile z juniorských světových šampionátu, zlatou a stříbrnou, a teď se dere mezi muže. Loni na mistrovství světa neprošel do finále a mezi jeho semifinálovými přemožiteli byl i Chalupa, letos na SP se už pokaždé mezi nejlepší probojoval. "Je mladý a sebevědomý, a dává to dost najevo," všiml si Chalupa, který za svoji kariéru vyválčil šest medailí z mistrovství světa a na OH v Barceloně v roce 1992 si dojel pro stříbro. Zůstává však skromný, je vzorem příkladného přístupu ke sportu a povahu má spíše introverta. Nikdy by neudělal to, co vítěz olympijské rozjížďky. V cíli vyskočil na molo, běhal po něm a řval radostí, jakoby už vyhrál i finálovou jízdu.

Chalupa neměl proč vystupovat, a tak jel rovnou do loděnice. Uložil skif, prohodil pár slov s trenérem a podíval se na časy dalších rozjížděk. "Měl jsem z jízdy docela dobrý pocit, i časy jsou srovnatelné se závodníky na prvních dvopu místech jiných jízd. Trenérovi se však zdálo, že jsem trochu těžkopádný. Účast v opravách mi tedy může jedině prospět, po dlouhé pauze, kdy nebyly žádné závody, se aspoň trochu rozjezdím," našel si Chalupa kus útěchy na nevydařené jízdě.

Jediný veslař v českém olympijském týmu se v Sydney objevil ve vší tichosti teprve ve čtvrtek v Sydney. Ubytoval se v chatce s těmi, které potkává na tréninku, s rychlostními kanoisty a po dvou trénincích šel rovnou do závodu. "Chtěl jsem se zezačátku izolovat od olympijského blázince, aklimatizoval jsem se na čtrnáctidenním kempu v Melbourne, a tak tři dny stačily," říká vlajkonoš české výpravy z minulých her v Sydney. "Tentokrát jsem zůstal u televize, závod byl moc blízko."

Pohodu neruší ani prohra. "Tak nepříjemné to zase není, všechno je otevřené, důležitý bude los semifinále," říká a moc si nepřipouští, že by mu tato fáze závodu měla uniknout. I když není tak velkohubý jako jeho soupeř, ctižádostivost mu také nechybí.

Ani bojovný duch: "Začal jsem si poslední dobou před každým závodem stříhat vlasy jen na několik milimetrů. Tady jsem za to zaplatil nehorázných šestnáct dolarů, a teprve potom jsem se dozvěděl, že kanoista Procházka má s sebou strojek, kterým by mě ochotně upravil."

Stříhání se stalo předstartovním rituálem, ale je prý i nutností. "I to patří k mému věku, zjistil jsem, že nosit vlasy pro mě nemá cenu," směje se veslař.Další z rubriky

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz