Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Zlý medvěd poslal Chalupu do oprav

17 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Jsem zlý medvěd. Chci být nejlepší. To jsou některá z hesel, která si píše fiksou na svůj skif německý veslař Marcel Hacker. Výstřední třiadvacetiletý mladík s neobyčejnými ambicemi je totální negací českého reprezentanta Václava Chalupy, s nímž se dnes střetl v souboji generací. Na olympijském kanále vyhrálo mládí, Němec si vybojoval přímý postup do semifinále, o deset let starší Chalupa pojede v úterý opravy.

Výsledek konfrontace byl zřejmý po prvních desítkách metrů, po nichž Hackera mohla o postup připravit jedině krize, kvůli níž by neudržel vysoké tempo. "Trochu jsem v to doufal. Občas se mu už stalo, že přehnal začátek, a pak neměl síly," přiznal Chalupa.

V Sydney už však nešlo o mladickou nerozvážnost, Němec si vysoké tempo mohl dovolit, udržel ho a pět set metrů před cílem už Chalupa věděl, že na něj tentokrát nemá. "Poznal jsem, že je to beznadějné a už jsem nefinišoval, dojel jsem v tempu, v jakém jsem začal."

Hacker má doma dvě medaile z juniorských světových šampionátu, zlatou a stříbrnou, a teď se dere mezi muže. Loni na mistrovství světa neprošel do finále a mezi jeho semifinálovými přemožiteli byl i Chalupa, letos na SP se už pokaždé mezi nejlepší probojoval. "Je mladý a sebevědomý, a dává to dost najevo," všiml si Chalupa, který za svoji kariéru vyválčil šest medailí z mistrovství světa a na OH v Barceloně v roce 1992 si dojel pro stříbro. Zůstává však skromný, je vzorem příkladného přístupu ke sportu a povahu má spíše introverta. Nikdy by neudělal to, co vítěz olympijské rozjížďky. V cíli vyskočil na molo, běhal po něm a řval radostí, jakoby už vyhrál i finálovou jízdu.

Chalupa neměl proč vystupovat, a tak jel rovnou do loděnice. Uložil skif, prohodil pár slov s trenérem a podíval se na časy dalších rozjížděk. "Měl jsem z jízdy docela dobrý pocit, i časy jsou srovnatelné se závodníky na prvních dvopu místech jiných jízd. Trenérovi se však zdálo, že jsem trochu těžkopádný. Účast v opravách mi tedy může jedině prospět, po dlouhé pauze, kdy nebyly žádné závody, se aspoň trochu rozjezdím," našel si Chalupa kus útěchy na nevydařené jízdě.

Jediný veslař v českém olympijském týmu se v Sydney objevil ve vší tichosti teprve ve čtvrtek v Sydney. Ubytoval se v chatce s těmi, které potkává na tréninku, s rychlostními kanoisty a po dvou trénincích šel rovnou do závodu. "Chtěl jsem se zezačátku izolovat od olympijského blázince, aklimatizoval jsem se na čtrnáctidenním kempu v Melbourne, a tak tři dny stačily," říká vlajkonoš české výpravy z minulých her v Sydney. "Tentokrát jsem zůstal u televize, závod byl moc blízko."

Pohodu neruší ani prohra. "Tak nepříjemné to zase není, všechno je otevřené, důležitý bude los semifinále," říká a moc si nepřipouští, že by mu tato fáze závodu měla uniknout. I když není tak velkohubý jako jeho soupeř, ctižádostivost mu také nechybí.

Ani bojovný duch: "Začal jsem si poslední dobou před každým závodem stříhat vlasy jen na několik milimetrů. Tady jsem za to zaplatil nehorázných šestnáct dolarů, a teprve potom jsem se dozvěděl, že kanoista Procházka má s sebou strojek, kterým by mě ochotně upravil."

Stříhání se stalo předstartovním rituálem, ale je prý i nutností. "I to patří k mému věku, zjistil jsem, že nosit vlasy pro mě nemá cenu," směje se veslař.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze