Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlý olympijský sen

12 2000
S y d n e y (Od poněkud zvláštního zpravodaje iDNES) - Není prý důležité zvítězit, ale zúčastnit se. Tím pádem jsem zvítězil. Účastním se olympijských her 2OOO v Sydney, tedy v Austrálii, kterou jsem si před pěti lety objevil a oblíbil. Splnil se mi olympijský sen. Podobným snem ale teď žije i spousta mých českých krajanů. Sportovci sní o medailích a slávě, trenéři o uznání a proslulosti, bafuňáři o pochvalách a odměnách a fanoušci doma u televize o radosti a oslavných pařbách.

Ať už to dopadne jakkoliv, v následujících dnech se to určitě dozvíte. Z televize, rádia, novin a náš malý český internetový olympijský team pevně věří, že především ze speciální aktuální olympijské stránky na ostrově sportu v iDNES.

Vedle ní bych navíc rád po dobu olympiády udržoval v pohotovosti i tento polosoukromý deník s pracovním názvem Olympijské kruhy pod očima. Protože jsem tady samozřejmě za iDNES a Českou republiku, ale tak trochu i za Sorry, jehož pohledem hodlám v této rubrice zdejší dění zprostředkovat vám všem, kteří se rovněž snažíte nebrat život příliš vážně.

Když je člověk připraven na nejhorší, bývá pak většinou příjemně překvapen. Na úvod tedy raději vypusťme prognózy o počtu českých medailí ze Sydney a pojďme si raději nastínit z našeho pohledu opravdu zlý olympijský sen....

Jako první z českých reprezentantů měla do olympijských bojů zasáhnout triatlonistka Berková. Na startu plavecké části u věhlasné Opery jsme ji však hledali marně. Teprve lékař výpravy nám vysvětlil, že Renatu během noci v nepříliš čistých prostorách jejího olympijského pokoje napadli neznámí cizopasníci a start pod novým jménem Breberková jí už jury nepovolila.

Neslavně dopadl den poté i jeden z jejích mužských reprezentačních kolegů. Zatímco Krňávek s Řehulou srdnatě bojovali s mořskými vlnami o co nejlepší pozici před jízdou na kole, Ospalý zaspal na startu a o medailích se mu jenom zdálo.

Černý den si nedlouho po triatletech prožilo i největší české medailové želízko v cyklistické časovce. Po skvělém úvodu však našeho závodníka potkal smolný defekt v eukalyptové aleji a i přesto, že Hruška nepadl daleko od stromu, ztratil drahocené vteřiny a bylo po nadějích.

Smůla postihla v areálu v Penrithu nedaleko Sydney i české vodáky. Zkušený matador Procházka se během tréninkové jízdy zničehonic zastavil uprostřed dráhy, zlostně vykřikl: "Co je to tu za břečku?" a ve snaze vyrvat pádlo z tajemného vodního sevření, omráčil jím reprezentačního kolegu Břečku Jana, jenž právě trénoval eskymáka. Oba borci proto museli urychleně vyhledat Doktora a i když Martin pacienta rychle přivedl k vědomí, během zákroku prošvihl start své disciplíny a bylo po nadějích na atlantskou obhajobu.

Náladu funkcionářů z Českého olympijského výboru nevylepšili bohužel ani stolní tenisté. Bramborový medailista z Atlanty Petr se snažil zahnat vzrůstající předstartovní nervozitu místním pivem, vpředvečer závodu do sebe obrátil nejeden plný Korbel a ráno nebyl k probuzení.

Jeho deblový spoluhráč Josef se ukázal být příliš Plachý, aby šel reprezentovat sám, a tak byla česká dvojice pro neúčast diskvalifikována. Nakonec to bylo možná lepší, než vystoupení plavce Víťazky, který se po třech posledních místech v rozplavbách vrací domů jako Prohrávka.

Čest české výpravy bohužel nezachránili ani tolik vychvalovaní atleti. Největší favorit desetiboje Tomáš Dvořák neodpověděl pár dní před soutěží na pozdrav jednomu z místních novinářů, ten jej v tisku doslova strhal a označil za Nezdvořáka, což českého světového rekordmana psychicky zcela položilo a za velkého pískotu publika ze soutěže po kouli odstoupil.

Jan Železný se ke svému olympijskému závodu naopak vůbec nedostal. Ze strachu o svůj speciální oštěp si jej vzal s sebou i na lodní výlet po zálivu v Sydney, na jeho dotaz, kam ho má během plavby uložit, mu však nevrlý kapitán odsekl: "Hoďte to třeba támhle!" a ukázal směrem k Tichému oceánu. Železný ho bohužel poslechl, neboť lodní šéf se vzápětí odmítl vrátit o 97,6 m zpět a překazil tak další české medailové plány.
A olympijské výkony favorizované běžkyně, mistryně světa z Čáslavi? Jednou větou - Bída Formanová....

Jedinou medaili pro Českou republiku tak nakonec paradoxně vybojoval krátce naturalizovaný Čech Jaroslav Mahokin. Jeho zlatá medaile ve skocích do vody z věže byla naprostým šokem! Při vítězném skoku se však nešťastně udeřil hlavou o prkno a když se probral z bezvědomí, opakoval dokola jen: "My Ukrajinci něznájem remizu!", následkem čehož bylo převedení medaile z českého do ukrajinského olympijského hodnocení.

Prostě hůř už by to snad pro český olympijský tým v Sydney 2000 dopadnout nemělo. Chcete-li vědět, jak to dopadne doopravdy a co se kolem toho semele, najděte si každý den aktuální Kruhy pod očima. A to už od středy 13. září, kdy pro nás Čechy olympiáda začíná fotbalovým zápasem v Canbeře ČR - USA!

Autor:


Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...Najdete na iDNES.cz