Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zmatky a úsměvy olympijského města

6 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Uvízli v osidlech maximální bezpečnosti, přesto se dokážou z olympijských her radovat. Obyvatelé Salt Lake City vytvořili zajímavou symbiozu úsměvu a odjištěného granátu v ruce. Chlapík v maskáčích, se samopalem a zavilým pohledem rázem roztaje, kývne na prosbu o fotografii, na požádání se ihned znovu zamračí a vrátí se do role nelítostného ochránce zákona. Lidé chodí po ulicích s pohodou v očích a stejnou radost hledají i v každém, kdo jen trochu vypadá jako host jejich města. Úsměvy i nezbytné zdvořilostní fráze zahlcují pulsující metropoli Utahu a milostivě zahalují všudypřítomnou hrozbu násilí.

Právě rozesmátá tvář je kulisou drobných i větších organizačních zmatků. Řidič autobusu vás doveze úplně jinam, než jste chtěli, a rozzářeně prohodí: "Jsme na místě, chlapci, vystupovat." Na vyděšené díky reaguje blahosklonným pokývnutím. Jindy vás zase jeho kolega ujistí, že autobus k hokejové hale odjíždí za pár minut, aby pak v příručce ke svému překvapení zjistil, že další už nejede.

Ulice Salt Lake City dýchají atmosférou, které se říká olympijská. Pět propletených kruhů je vidět na každém kroku, výškové budovy okupují po celé ploše obří plakáty s tématikou jednotlivých sportů.

Tři dny před úvodním slavnostním ceremoniálem se však především buduje a buduje.

Dokončování výzdoby je v plném proudu, jiskřivě mrazivým vzduchem řinčí zbíječky a pokyny organizátorů. Bělostným sněhem jen lehce poprášené sídlo u Velkého Solného jezera se připravuje na velký třesk, který potrvá sedmnáct dní.

Když vstoupíte na Temple Square, do srdce Salt Lake City a hájenství vyznavačů Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, okamžitě se ocitnete v úplně jiném světě. Hektičnost blízkého okolí se vytrácí, v příšeří mormonských chrámů, poutních míst a modliteben, nad nimiž se tyčí prsty mrakodrapů, vládne klid.

Na zevlující turisty se okamžitě nalepí pohledné dívky ze všech koutů světa. Chodí po dvojicích, nabízejí široký úsměv, vlídná slova a leccos dalšího. V uličkách hamburské čtvrti St. Pauli by jejich pohnutky byly zřejmé, v Salt Lake ovšem také.

V nedalekém Provu speciálně vyškolené lovkyně duší hledají další aspiranty mormonské víry. "Vy jste z České republiky? Máme tady dvě sestry, které jsou odtamtud, provedou vás Chrámovým náměstím a všechno vám vysvětlí," lákají novodobé americké Sirény prodchnuté náboženským zápalem.

Koutky úst vyhrnuté vzhůru pronásledují v dějišti olympiády na každém kroku. Mezi proudícími davy lidí, v obklíčení armád ochotných, leč mnohdy si protiřečících organizátorů. A nebo v obchodech, kde se už naplno rozběhl prodej olympijských suvenýrů, v zatím ještě poloprázdných restauracích či kdekoli jinde.

Obří plakát hokejového brankáře zbodí jednu z výškových budov v centru v Salt Lake City.

Poslední úpravy před zahájením ZOH probíhají také v mormonském centru Salt Lake City

Obří plakát krasobruslařky v těsné blízkosti nejposvátnějšího mormonského chrámu aneb Církevní tradice a olympijská současnost v centru Salt Lake City.

Mormonské misionářky na Temple Square v Salt Lake City

Poslední úpravy probíhají také na Medals Plaza, kde se budou rozdávat ocennění nejlepším sportovcům.

Největší obchod s olympijskými suvenýry v centru Salt Lake City.

Ulice v centru Salt Lake City

Člen americké Národní gardy hlídá hlavní tiskové středisko v centru Salt Lake City.

Autor:


Další z rubriky

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...Najdete na iDNES.cz