Změní Praha olympijskou strategii?

20 2005
Praha - Kdy bude Praha kandidovat na pořádání olympijských her? Datum zatím není jasné. Zájem o pořádání her v roce 2016, jak bylo původně zamýšleno, v úterý představitelé města mírně zpochybnili. Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek však oponuje: "Neodpisujme předčasně rok 2016."

Fakta jsou jasná: pokud se Praha bude chtít ucházet o Hry v roce 2016, musí podat přihlášku v létě 2007. V případě her v roce 2020 o dva roky později.

Ještě před několika týdny vedení města i Českého olympijského výboru společně deklarovali: Zajímají nás už olympijské hry v roce 2016 resp. 2020. "První kandidatura by měla být testem našich schopností. Díky ní bychom se lépe připravili na boj o hry v roce 2020," shodli se.

Jenže volba Londýna za dějiště her v roce 2012 rozproudila debaty. Má kandidatura Prahy na rok 2016 smysl? Stěží přidělí Mezinárodní olympijský výbor sportovní svátek dvakrát za sebou do Evropy. "Pochybuji o tom. Budeme usilovat o roky 2020 nebo 2024," řekl na úterní tiskové konferenci primátor Pavel Bém.

Žádné oficiální jednání o posunutí termínu kandidatury zatím mezi představiteli české metropole a Českého olympijského výboru však zatím neproběhlo.

"Já bych skutečně rok 2016 ještě neodepisoval," myslí si Jirásek.  "Četl jsem citace pana Béma a z nich jsem pochopil, že rok 2016 považuje za ztracený. Ale to se vědělo už před hlasováním v Singapuru," přidává šéf českého olympismu.

Na nedávném zasedání MOV se o pořadatelství her v roce 2012 ucházelo pět kandidátů: Londýn, Paříž, Moskva, Madrid a New York. Dalo se předpokládat, že zvítězí evropská metropole. Stejně, jako lze předpokládat, že dvakrát po sobě hry nepřivítá starý kontinent.

"Vím, že budu v menšině, ale byl bych nerad, kdyby se těď zastavily práce spojené s přípravou kandidatury," tvrdí Milan Jirásek. "Je zapotřebí zvážit, jestli podat přihlášku na rok 2016. Nedělali bychom si naděje, že vyhrajeme, ale kandidatura by vešla do povědomí. Mezinárodní olympijský výbor by sem vyslílal odborné komise, které by studovaly podmínky a v mnohém nám třeba pomohly," je přesvědčen.

Společně s primátorem Pavlem Bémem, ministryní školství, mládeže a sportu Petrou Buzkovou se stal členem patnáctičlenné komise pro přípravu kandidatury. Sportovce v ní zastupuje dvojice olympijských vítězů - oštěpař Jan Železný a kajakářka Štěpánka Hilgertová.

"Za sportovce byli navrženi jako jediní. Se Štěpánkou jsem její pozici v komisi osobně projednával," říká Jirásek. Komise by měla převzít záštitu nad přípravou kandidatury.

Otázkou zůstává, které. Milan Jirásek podporuje první volný termín - rok 2016. Co se stane s přípravnými komisemi, pokud zvítězí názor prezentovaný primátorem Bémem? "Asi by to v nejbližších letech nebyla úplně priorita. Třeba by se tolerovalo pomalejší tempo některých prací. Ale aby úplně ustalo, to by nebylo vhodné."

Autoři:


Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

Plavkyně Seemanová vybojovala na olympiádě mládeže další medaili

Češka Barbora Seemanová při olympijské rozplavbě na 200 metrů volným stylem....

Barbora Seemanová vybojovala na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires po zlatu z kraulařské...

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...Najdete na iDNES.cz