Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přesuňme judo a dráhovou cyklistiku na zimní olympiádu, zní z Británie

SP dráhových cyklistů na novém olympijském velodromu v Londýně | foto: Reuters

26 2014
Zdá se vám letní olympiáda předimenzovaná? Že je v jejím programu příliš mnoho disciplín a tím i závodníků? Tak přesuňme některé z tradičně letních sportů pod střechu a pod hlavičku zimních her, navrhl teď Brian Cookson, šéf Mezinárodní cyklistické unie.

Cookson už nevede debatu jen o cyklokrosu, který by rád prosadil do programu zimní olympiády, britský bafuňář teď mluví i o sportech, které do jeho rajónu nepatří.

"Pokud je letní olympiáda považována za přeplněnou, s příliš mnoha sporty, sportovci, proč nezvážit přesun sportů, které se na severní polokouli tradičně konají v zimě?" řekl Cookson pro BBC. "Mohlo by to být judo, badminton."

A k tomu šéf UCI zmínil i "svou" dráhovou cyklistiku. "Kdyby k takovému přesunu došlo, mohli bychom na zimních olympiádách pořádat mnohem víc dráhových disciplín a rozdat víc medailí, což by byl docela dobrý výstup," říkal Cookson. "Takže mluvme o těch věcech a uvidíme, co na to řeknou národní federace, týmy i samotní závodníci."

Že by nemusel revoluční návrh být jen plácnutím do vody, naznačil i Thomas Bach, nejvyšší šéf Mezinárodního olympijského výboru. Německý funkcionář oznámil, že celý olympijský program projde revizí a že výsledky šetření zveřejní na konci tohoto roku při rokování v Monaku.

Cookson, přestože cyklistika si podle něj užívá vysokou popularitu, tvrdí, že by neměla akceptovat současný stav a že pokud je co zlepšit, měla by nad tím uvažovat. A argument, který vychází z olympijské charty, že sporty na zimních hrách se musejí provozovat na ledu a sněhu, je podle prezidenta UCI lichý.

"Proč by musely?" ptal se. "Vždyť v současné realitě bývá centrum zimní olympiády dvě až tři hodiny jízdy od hor."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze