ZOH 2002: první obvinění z korupce

20 2000
W a s h i n g t o n - Federální soud ve Washingtonu obvinil z korupce dva bývalé členy přípravného výboru zimních olympijských her v americkém Salt Lake City 2002. Thomas Welch a David Johnson uplatili prostřednictvím funkcionáře národního olympijského výboru Spojených států několik členů Mezinárodního olympijského výboru (MOV), kteří později hlasovali ve volbách pořadatele OH 2002 ve prospěch Salt Lake City.

Welch, který předsedal přípravnému výboru her, a jeho zástupce Johnson rozdělili mezi deset členů MOV úplatky v celkové výši jeden milion dolarů. Dále vyšlo najevo, že vystavili několik falešných smluv, které měly zlegalizovat výdaje spojené s úplatky, a zkreslili záznamy v účetních knihách. Oběma hrozí až pět let vězení a pokuta 250 000 dolarů.

Úplatkářská aféra kolem volby pořadatele zimní olympiády v roce 2002 vypukla v prosinci roku 1998. Švýcarský člen výkonného výboru MOV Mark Hodler tehdy vystoupil s odhalením, že pořadatelé rozdělili mezi členy MOV stipendia na amerických univerzitách v hodnotě asi 400 000 dolarů. Etická komise později přišla na to, že bylo mezi hlasující členy MOV rozděleno na úplatcích, darech a cestovních poukazech více než 1,2 milionu dolarů. Za hlavní viníky byli označeni právě Welch s Johnsonem.

Autor:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Najdete na iDNES.cz