Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

ZOH 2010 bude pořádat Vancouver

2 2003
Praha - Zimní olympijské hry v roce 2010 bude pořádat kanadský Vancouver. Mezinárodní olympijský výbor ho na svém pražském zasedání upřednostnil před dalšími kandidáty: Pchjongčchangem a Salcburkem. Kanadská delegace začala velké oslavy v hotelu Hilton ve třičtvrtě na šest, právě v ten okamžik o jejich vítězství informoval předseda MOV Jacques Rogge celý svět. Přitom v prvním kole voleb vyhráli Korejci, ale hlasy sympatizantů vyřazeného Salcburku nakonec výsledek zvrátily.

"Mezinárodní olympijský výbor oznamujme, že 21. zimní olympijské hry byly pro rok 2010 přiděleny městu Vancouver," přečetl přesně v 17:43 předseda MOV Jacques Rogge.

Výsledky četl z listu, jenž si vyndal ze zapečetěné obálky,  kterou mu krátce před tím přinesla mladá tanečnice Kateřina Korčálová v národním kroji. Všem zástupcům ostatních, původně sedmi, kandidátských měst poděkoval.

Tomuto aktu předcházelo nervózní čekání. Zástupci měst čekali před velkou obrazovkou v přeplněném atriu hotelu Hilton. Na ní měl být přenos ze zasedacího sálu.

Atmosféra houstla. Když se místo přenosu na obrazovce ukázal obrázek Prahy, zaplněný sál zklamaně oddychl. "Volba je tajná," pronesla slavná lyžařka Manuela Di Centaová, která slavnostní vyhlášení moderovala.

Rozhodli volitelé Salcburku

Jak se hlasovalo
1. kolo:
Pchjongčchang 51
Vancouver 40
Salcburk 16

2. kolo:
Vancouver 56
Pchjongčchang 53

V prvním kole mělo právo hlasovat 113 členů MOV, ale zaregistrováno bylo jen 107 hlasovacích lístků. Pchjongčchang získal 51 hlasů, Vancouver 40 a Salcburk pouze 16. Nadpoloviční většinu neměl nikdo, proto se muselo pokračovat.

V druhém kole už mohl hlasovat i člen MOV z Rakouska, protože jeho země už svého kandidáta na pořadatelství ztratila. Klíčový však byl přesun hlasů od původních volitelů Salcburku: ti rozhodli o vítězství Vancouveru v poměru 56:53.

"Nejsem expert na politiku a navíc volební šachy nejsou olympijským sportem, ale dá se vydedukovat, že ti, kdo volili Salcburk v prvním kole, se ve druhém rozhodli pro Vancouver," připustil Jacques Rogge, předseda MOV.

Po vyhlášení si jeden ze zástupců korejské výpravy stoupl na stůl a začal skandovat: "Pchjongčchang! Pchjongčchang!" O chvilku povzději však vzdal stejným způsobem hold i vítěznému Vancouveru.

Kanaďané tou dobou už bouřlivě oslavovali. "Gratuluji Vancouveru, gratuluji Kanadě," snažila se Di Centaová překřičet vřavu v sále.

"Pro Kanadu to je velký okamžik," jásal slavný hokejista Wayne Gretzky. "Užil jsem si skvělý rodinný výlet do Prahy, a toto je nádherná třešnička na dortu."

Po první volbě: zklamaní Rakušané
Ve foyeru pražského hotelu Hilton se rakouští organizátoři neubránili slzám, které se objevily i na tváři sjezdaře Hermanna Maiera. Estonská operní pěvkyně Annela Peebová, která žije v Salcburku, měla nehybnou tvář kamenné sfingy.

"Je to velké zklamání, protože jsme do toho dali všechny své síly. Ale bohužel, nepodařilo se," hlesl dvojnásobný olympijský vítěz Maier. Neúspěch ve volbě nepřisoudil syndromu malé země.

"Rozhodovalo něco jiného. Věděli jsme, že to bude těsně, ale že vypadneme tak rychle, to mne překvapilo," neskrýval rozčarování. 

Pořadatelé nejbližších OH
2004 Atény (letní)
2006 Turín (zimní)
2008 Peking (letní)
2010 Vancouver (zimní)
2012 kandidují New York, Paříž, Londýn, Lipsko, Madrid a Moskva (letní)
Mluvčí rakouské kandidatury Michael Schön odmítl oznámit, zda Salcburk bude kandidovat na pořádání her v roce 2014. "Často nám všichni říkali, že jsem dali nejlepší nabídku, ale..." klopil zrak mluvčí. "To 'ale' na konci však bylo větší než kandidatura. Ne vždy vyhraje nejlepší, říkejme tomu třeba politika," dodal. 

Také rakouský kancléř Wolfgang Schüssel byl hluboce zklamán. "Není ale důvod, někomu spílat. Salcburk předložil světu skvělou nabídku, ale je to jako ve sportu. Vyhrát může jen jeden.

Prohráli jsme ale boj hned v prvním kole a hodně to bolí," řekl po tajné volbě s tím, že sportovci jeho země se budou moci v příštím dějišti Her odškodnit alespoň tím, že přivezou co nejvíc medailí. "Věděli jsme, že nejsme favorité, ale čekali jsme větší boj," uvedl. "Asi Evropa nemohla dostat hry, když jsou v roce 2006 v Itálii," pokusil se najít důvod nezdaru.

Legendární německý fotbalista Franz Beckenbauer prožíval zklamání. Podporoval kandidaturu Salcburku, který vypadl už v prvním kole.

Wayne Gretzky, hrdý Kanaďan, podporoval Vancouver. A měl radost, právě tam se uskuteční zimní olympijské hry v roce 2010.

Atmosféra v pražském hotelu Hilton houstne. Zástupci korejské delegace před velkou tabulí netrpělivě čekají, jaké město bude pro pořádání her v roce 2010 zvoleno.

Korejská kandidatura nebyla na pražském zasedání MOV úspěšná, proto ten smutek. Olympijské hry 2010 budou ve Vancouveru.

Lyžař Hermann Maier je smutný, že se Salcburk, který podporoval, zimních olympijských her 2010 nedočká. Přednost dostal Vancouver.

V pražském Klubu lávka se slaví pořadatel ZOH v roce 2010 - Vancouver.

Mladý chlapec se raduje z vítězství Vancouveru, tam budou ZOH v roce 2010.

Kanadský předseda vlády Jean Chrétien přijímá od předsedy rakouské vlády Wolfganga Schüssla (uprostřed) a korejského předsedy Goh Kuna gratulace k pořádání ZOH v roce 2010.

Slavný lyžař Herman Maier je zamyšlený. Sen o olympiádě v Salcburku se mu rozplynul. Alespoň pro rok 2010.

Předseda rakouské vlády Wolfgang Schüssel (vlevo) a zklamaný lyžař Hermann Maier opouštějí pražský hotel Hilton.

V pražském hotelu Hilton probíhá 115. zasedání Mezinárodního olympijského výboru.

Kanaďané oslavují v centru Prahy vítězství Vancouveru, kde budou ZOH v roce 2010.

Kanaďané oslavují v pražském Klubu lávka přidělení pořádání ZOH v roce 2019.

Pchjongčchang prohrál jen o tři hlasy boj o pořádání ZOH v roce 2010 s Vancouverem. Korejští zástupci byli v hotelu Hilton smutní.

Předseda MOV Jacques Rogge oznámil na pražském kongresu, že pořadatelem zimních olympijských her bude v roce 2010 kanadský Vancouver.

Zástupci Vancouveru se radují poté, co získali pořadatelství zimních olympijských her v roce 2010.

Do mohutných oslav ve Vancouveru se zapojili i místní indiáni.

Kanadský premiér Jean Chretien si vzájemně gratuluje s hokejovou legendou Waynem Gretzkym, který se v kandidatuře Vancouveru velmi angažoval.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze