100 dní do olympiády: Korea sní o medailové smršti. A nejen od ledu

S KRUHY A MASKOTY. Na pláži v Kangnungu už se lidé fotí s olympijskými symboly. Bílý tygr Soohorang je maskotem blížící se olympiády, černý medvěd Bandabi paralympiády. | foto: AP

1 2017
Vítej, olympijský hattricku! Tohle by si rádi pěkně od plic zakřičeli 25. února 2018 v Pchjongčchangu - znamenalo by to, že by i třetí pořadatelská země za sebou stála po konci zimní olympiády v čele medailového pořadí.

Kanaďané ve Vancouveru posbírali nejvíce zlatých. Rusové v Soči to zopakovali a pro případné škarohlídy ovládli i celkový součet cenných kovů (to se Kanadě v roce 2010 nepodařilo, olympijské žebříčky ale preferují hodnocení dle nejcennějších medailí).

Bilance pořadatelů ZOH

14 zlatých - zajistilo Kanadě první místo ve Vancouveru 2010; na počet medailí ale vyhrály USA.

13 zlatých - Rusové takhle ovládli hry v Soči 2014 a zvítězili i v celkovém součtu (33 medailí).

14 medailí - z toho šest zlatých - je dosavadním maximem Jižní Koreje (z olympiády 2010).

Podle listu Korea Herald si organizátoři blížících se zimních her, do nichž zbývá rovných 100 dní, nastínili následující cíle: „Získat dvacet medailí včetně rekordních osmi zlatých. A umístit se mezi pěti nejúspěšnějšími zeměmi olympiády.“

To je hodně kurážná vize, neboť jihokorejským maximem je dosud čtrnáct „placek“ (2010) a šest zlatých triumfů (2006, 2010).

Ale zároveň je to vize svým způsobem nutná. „Výkony naší reprezentace jsou určující pro úspěšnou olympiádu. Doufám, že se naši sportovci předvedou a nabídnou svým krajanům hodně radosti,“ řekl pro Korea Herald šéf tamních olympioniků Lee Kee-heung.

Ruské hostitelské memento

Jižní Korea je zatím vyloženě „ledové království“, neboť registruje pouze medaile z rychlobruslení, short tracku a krasobruslení. Časy se ale mají změnit.

Zaprvé: Jihokorejci vyšlou, jak bývá u pořadatelů zvykem, do akce výrazně větší výpravu než obvykle. Oproti 71 sportovcům a sportovkyním ze Soči má narůst na 130 členů.

Olympijský oheň už je v Koreji

Pořadatelé olympiády v Pchjongčchangu v úterý převzali pochodeň s olympijským ohněm, jíž čeká 100 dní dlouhá cesta po Koreji. Než dorazí do dějiště her, absolvuje symbolickou vzdálenost 2 018 kilometrů. Pochodeň postupně ponese 7 500 lidí, jméno posledního člena štafety tradičně zůstává tajemstvím.

Zadruhé: jsou tu i adepti mimo ledové disciplíny.

„Myslím si, že mám šanci,“ pronesl snowboardista Lee Sang-ho. Jeho víru živí to, že se letos v březnu stal vůbec prvním Jihokorejcem, který se dostal na stupně vítězů Světového poháru: „Chci být pozitivní a na základě poslední sezony i mých výkonů na tréninkovém kempu v Evropě věřím, že to je možné.“

Zájem o lístky není ve spodní části Korejského poloostrova bůhvíjaký, a tak by se národní euforie hodila. Na každé olympiádě je to stejné, ať už šlo v posledních letech o radost sportuznalých Britů, hrdých Rusů či roztančených Brazilců. Medaile pro domácí jsou požehnáním celé megaakce.

Zrovna u Rusů to ale obnáší memento, smutnou faustovskou smlouvu se sportovním ďáblem. Po výsledkově tragickém Vancouveru, kde největší země světa získala jen tři zlaté, zažili Rusové v Soči hotovou explozi - ze tří triumfů na 13, z 13 medailí na 35 cenných kovů. Cena je známá: zlaté, stříbrné i bronzové artefakty jsou ušpiněny dopingovými nařčeními.

Oči upřené na Ledovou arénu

Short track neboli rychlobruslení na krátké dráze, toť jihokorejský obor číslo jedna. Z celkových 53 medailí ze zimních olympiád jich shorttrackaři a jejich ženské kolegyně získali 42, téměř 80 procent.

Ledová aréna v Kangnungu, kde budou probíhat i soutěže v krasobruslení, se tím pádem stane pro hostitele jasně nejsledovanější lokalitou. Samotný Pchjongčchang, po němž nesou zimní hry jméno, dost možná ustoupí do pozadí.

Medaile jsou přece to nejpodstatnější. A pro domácí tím spíš, zvlášť při jihokorejských ambicích.

Nejčtenější

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Další z rubriky

Dotace pro ČOV na olympiádu v Koreji byla nezbytná, hájí se Valachová

Exministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD při debatě kandidátek do...

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová trvá na tom, že kritizovaná mimořádná dotace 76...

Sáblíková o Ledecké: Je úžasná, ta holka si to mega zaslouží

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká (vpravo) a stříbrná medailistka...

Jak ve Vancouveru před osmi lety, tak i v Soči před čtyřmi byla hlavní hvězdou vracející se...

Koulování na vzestupu. Chce se stát novým olympijským sportem

Koulování má i svou soutěžní podobu. Momentka z MS 2017 v Německu.

VIDEO Japonsko chystá letošní ročník mistrovství světa v koulování a má ambiciózní plán - prosadit tento...

Najdete na iDNES.cz