Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Závod boulařů patřil Kanadě, po čtyřech letech znovu vyhrál Bilodeau

Kanadský akrobatický lyžař Alex Bilodeau se raduje po povedené jízdě v boulích. Po čtyřech letech znovu vyhrál olympijské zlato. | foto: Reuters

10 2014
Kanadský akrobatický lyžař Alex Bilodeau jako první v historii vyhrál podruhé za sebou zlatou olympijskou medaili ze závodu boulařů. Pro Kanadu to byl vůbec povedený večer - na druhém místě skončil Mikael Kingsbury. Třetí byl domácí Alexandr Smyšljaev.

Šestadvacetiletý Bilodeau seděl pod svahem na místě pro průběžného lídra a netrpělivě vyhlížel nahoru na kopec. Na startu už byl jen jeden závodník, který ho mohl obrat o první místo.

Ale jaký soupeř!

Mezi boule se spustil odhodlaný Kingsbury, aktuální mistr světa a největší favorit na zlato. Ten ovšem jízdu v "superfinále" nezvládl stoprocentně a po prvním skoku se mu rozjely nohy.

Srážka bodů! V tu chvíli to bylo jasné: zlato znovu získal zkušený Bilodeau. V Soči zbývala jen půlhodinka do půlnoci, když kanadský reprezentant začal pod umělým osvětlením v Extreme Parku slavit další velký úspěch své bohaté kariéry.

"Věděl jsem, že ten chlapec může zajet lepší jízdu než já. Je talentovanější. Prostě jsem chtěl ze sebe vydat to nejlepší a zjistit, jestli na něj dokážu vytvořit tlak," řekl staronový olympijský šampion na adresu svého mladšího kolegy.

Mezi boulaře ho přitáhlo sledování olympiády v roce 1994, kdy vyhrál kanadský lyžař Jean-Luc Brassard. "Wow, tohle je paráda a chci to také dělat," řekl si tehdy jako sedmiletý.

Teď svého slavného předchůdce překonal. Jako první boulař v historii olympijské prvenství obhájil. Od triumfu ve Vancouveru ho hnalo heslo: "Pořád se dívej dopředu!"

Tohle motto ho vystihuje. Jeho starší bratr Frederic je připoutaný na invalidní vozík, ale pro Alexe je hrdinou: "Mám díky němu jiný pohled na život. Na rozdíl od Frederika mám šanci trénovat, tak ji využívám. I když prší, tak jdu na trénink. Víte, on je na vozíku a stejně se směje. Nikdy se nevzdává. Od takových lidí bychom se měli hodně učit."

Bilodeau se proto s jednou zlatou medailí nespokojil a dřel dál. Nezlomilo ho ani loňské mistrovství světa, na kterém ho porazil jeho krajan Kingsbury.

Naopak - velkému konkurentovi teď porážku ze světového šampionátu vrátil. A svým výkonem se zapsal do sportovní historie.

Zimní olympijské hry v Soči

Akrobatické lyžování

Muži - jízda v boulích: 1. Bilodeau 26,31 b., 2. Kingsbury (oba Kan.) 24,71, 3. Smyšljajev (Rus.) 24,34, 4. Gagnon (Kan.) 23,35, 5. Reiherd (Kaz.) 22,80, 6. Deneen (USA) 22,16, 7. Graham (Austr.), 8. Cavet (Fr.), 9. Marquis (Kan.), 10. Kolmakov (Kaz.).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze