Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

A další česká medaile z biatlonu: smíšená štafeta vybojovala stříbro

Čeští biatlonisté vybojovali stříbrnou olympijskou medaili ve smíšené štafetě, zvítězil tým Norska, bronz získala Itálie. (19. února 2014) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

19 2014
Laura (Od našich zpravodajů) - Čeští biatlonisté na olympijských hrách pokračují ve sbírání medailí. Ve smíšené štafetě vybojovali stříbro. Lepší byli jen Norové, na které Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec ztratili 32 sekund.

Když finišmen Moravec viděl, jak luxusní mu Soukup přivezl před posledním úsekem náskok na třetí místo, nevěřícně zakroutil hlavou. A pak vyrazil pro pátou olympijskou medaili pro český biatlon.

On-line

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

Od vedoucího Nora Svendsena ho v tu chvíli dělilo přes čtyřicet sekund a na třetího Itala Hofera měl půlminutový náskok. Bylo jasno: když se nestane nic překvapivého, Česko skončí druhé.

"Pro všechny je zisk tolika medailí strašná motivace do další olympiády. Také doufám, že se k nám přidá spousta malých dětí a budeme mít následovníky. Že z tak malé republiky vezeme pět biatlonových medailí, je zázrak," radovala se Soukalová v cíli.

Závod výborně rozjela Vítková, která jako jediná členka české štafety ještě medaili neměla. Od začátku se zařadila do vedoucí skupinky, a i přes jednu chybu ve střelbě vestoje předala Soukalové na třetím místě.

Stříbrná medailistka ze závodu na 12,5 kilometru s hromadným startem vyrazila dopředu. Vždyť na střelbu vleže přijela jako první. Ale pak...

Jedna, dvě, tři chyby! Soukalová sice musela třikrát dobíjet, ale všechno brzy napravila. Přehnala se přes Polku Gwizdonovou i Italku Oberhoferovou. A díky čisté střelbě vestoje se dostala i před vedoucí Norku Eckhoffovou.

Z prvního místa předala štafetu Soukupovi, jenž však měl těžkého soupeře těsně za sebou. Dlouho na  zádech vezl legendárního Björndalena, který těsně před střelbou zabral a na střelnici přijel první. Mimochodem, norským vítězstvím se stal nejúspěšnějším sportovcem v olympijské historii dle hodnoty medailí. Stejně jako jeho krajan a bývalý běžec na lyžích Dählie má osm zlatých triumfů, ale celkově má medailí víc, a tak se posunul do čela žebříčku. 

Fotogalerie

Smíšená štafeta biatlonistů

Legendární Nor využil jedné Soukupovy chyby a osamostatnil se v čele závodu. Od té chvíle česká ztráta na první místo narůstala. Soukup ovšem zároveň udržel náskok před svými pronásledovateli.

A ten už finišmen Moravec nepromrhal! Vleže a vestoje udělal dohromady jen jednu chybu a pomyslnou cílovou pásku proťal se ztrátou 32 na první Norsko.

Česko právě získalo stříbrnou olympijskou medaili.

"Hlavně na druhém a třetím úseku jsem byl hodně nervózní, ale u Ondry Moravce už jsem se trochu zklidnil. I když to jsou chvíle, kdy nikdy nevíte, co přijde a co se tomu sportovci honí hlavou. Ondra to ovšem udělal tak, jak se od něj čekalo," řekl spokojený trenér Ondřej Rybář.

Kolem Moravce, který si v cílové rovince poklepal českou vlaječkou do srdce, se okamžitě seběhli ostatní členové štafety  a společně se radovali z týmového úspěchu.

Stříbro je pro český biatlon v Soči už pátá medaile. Soukup vybojoval bronz ve sprintu na 10 kilometrů, Moravec stříbro ve stíhacím závodě na 12,5 kilometru a bronz na 15 kilometrech s hromadným startem a Soukalová stříbro v závodě na 12,5 kilometru s hromadným startem.

"Kdyby mi před čtyřmi lety někdo řekl, že budeme mít pět medailí, tak bych mu řekl, že je trošku snílek a že může začít psát pohádky," přiznal trenér Rybář. "Můžete být kousíček od úspěchu, jako byla třeba Gábina Soukalová těmi čtvrtými místy, ale stejně navždy zůstanete zapomenutí. Český tým má tady na olympiádě formu ohromnou, což dokazuje těch pět medailí. Tahle olympiáda z pohledu biatlonu nikdy zapomenuta nebude."

Olympijské hry v Soči

Biatlon

Smíšená štafeta (2x6 km + 2x7,5 km): 1. Norsko (Bergerová, Eckhoffová, Björndalen, Svendsen) 1:09:17,0 (0 tr. okruhů+2 dobíjení), 2. ČR (Vítková, Soukalová, Soukup, Moravec) -32,6 (0+7), 3. Itálie (Wiererová, Oberhoferová, Windisch, Hofer) -58,2 (0+6), 4. Německo -1:41,3 (0+9), 5. Rusko -1:47,4 (1+8), 6. Slovensko -1:47,7 (0+10), 7. Francie -2:47,3 (1+8), 8. Ukrajina -2:48,2 (1+8), 9. USA -3:03,1 (1+13), 10. Rakousko -3:17,8 (1+7).Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze