Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu
Závěrečný ceremoniál her v Soči
Nad stadionem září přenádherný ohňostroj a slavnostní zakončení olympijských her v Soči za zvuků Čajkovského hudby končí. Byl to zážitek nejen pro všechny na stadionu Fišt, ale také pro diváky u televizních obrazovek.
Na plochu dopadají barevné konfety a olympijské jaro nastalo.
"Dasvidáňja Soči," pěje pěvkyně z Abcházie.
Zima končí, vrací se jaro. Na scénu vplouvá vzducholoď a v ní pěje operní diva. Medvěd, který sfoukl olympijský oheň, mává vzducholodi. Zajíc se pohupuje do rytmu, tygr kouká.
Na plochu vstoupil sbor 1500 dětí, medvěd zvedl packy a začala další část představení.
Medvěd sfoukl olympijský oheň. Ten vzplane opět za dva roky v Rio de Janeiru. Škoda, že to nebyl ruský medvěd. Byl vyrobený v Austrálii. Je největší animatronickou hračkou na světě.
Olympijský oheň se vrátil na stadion. V obří nádobě ho přinesl plyšový medvěd. Po pravé pacce má zajíce, po levé tygra.
K medvědovi se přidal osmimetrový zajíc na lyžích a nyní přijelo další gigantické zvíře, či chcete-li, obří animatronická figura. Pohybují se v zrcadlovém bludišti, hraje teskná hudba a publikum s napětím čeká, zda-li Jurij, nebo snad Valentina, udělají opět salto vzad.
K dětem přišel obří plyšový medvěd (má asi 10 metr) a děti ukazují, že nejsou jen nastrčení potomci některé z osobností - Jurij měl z medvěda takovou radost, že udělal několik salt vzad!
Na ploše se objevilo gigantické zrcadlové bludiště a v něm se ztrácejí Ljuba, Jurij a Valentina, tři děti, které se při slavnostním ceremoniálu objevují od jeho prvního okamžiku.
Tímto považuji zimní olympijské hry v Soči za ukončené," skončil Bach.
Thomas Bach měl opravdu dlouhý projev. Hovořil anglicky, ale občas vložil pár ruských slůvek, zejména když děkoval Rusům.
Bach nezapomněl poděkovat prezidentovi Putinovi, ruské vládě a vůbec všem, kteří se účastnili úspěšné výstavby olympijského areálu poblíž břehů Černého moře.
Veliké díky Soči, moc děkuji Rusko," začal Thomas Bach. Poděkoval také olympionikům za nádherných 17 dní.
Toto je nová tvář Ruska, našeho Ruska. A pro nás byly tyto hry těmi nejlepšími hrami v historii," pokračoval Černyšenko.
"Rusko splnilo, co slíbilo," říká Dmitrij Černyšenko. "Děkujeme sportovcům, děkujeme fanouškům za vaši podporu, vy jste učinili tuto atmosféru nezapomenutelnou."
Následují další povinnosti. Začne se projevem Dmitrije Černyšenka, starosty Soči, poté dostane slovo šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach.
Na obrazovce se raduje Simon Fourcade, objímají rakouské sjezdařky a pláčí korejské rychlobruslařky na krátké dráze. To znamená jediné, další vzpomínkové představení vítězů je tu.
Na ploše se objevil znak 23. olympijských her. Sportoviště ještě nestojí, olympijská vesnice nemá ani základy, ale hry v Pchjongčchangu jsou už nyní realitou.
Děti postavily sněhuláky ze svítivých koulí a pomalá a něžná hudba se mění v korejské disko. To v Soči ještě určitě neslyšeli.
Světla se znovu rozzářila, na piano hraje moderní píseň asi tak o 100 let mladší Korejec a jeřáby byli vystřídáni dětmi.
Na plochu vkráčel šedovlasý Korejec a hraje na tradiční dvanáctistrunný nástroj. Drnká a drnká a plochu stadionu Fišt zaplavila nečekaně intimní atmosféra. Začal hrát neoficiální hymnu olympiády, píseň Karerang. Tu teď zpívá korejská operní zpěvačka a to hned v několika verzích. Kolem plují krásní, bílí jeřáby. Samozřejmě představování tanečníky.
V krátkém šotu je představován Pchjongčchang a místa, kde se budou zimní hry za čtyři roky odehrávat.
Zní jihokorejská hymna, zpívají ji korejský chlapec a korejská dívka.
Není nezajímavé, že podhorský Pchjongčchang má jen 43 tisíc obyvatel, tedy je desetinásobně menší než Soči.
Ale v Soči se na Brazílii nemyslí. Nyní starosta Soči Anatolij Pachomov předá symbolickou olympijskou štafetu starostovi jihokorejského Pchjongčchangu Soak-Rae Leemu. V Koreji se bude pořádat v roce 2018 zimní olympiáda.
A poté, co vystoupala řecká vlajka na stožár, je stažena dolů ta olympijská. Vystoupá vzhůru opět až za dva roky, v brazilském Rio de Janeiru.
Přichází další tradiční součást všech OH - řecká hymna a vytažení řecké vlajky na stožár.
Televizní diváci i ti na stadionu na velké obrazovce, mohou sledovat sestřih nejemocionálnějších momentů zimních olympijských her v Soči.
Dramatická hudba dramaticky končí, vystřelily ohňostroje a Rusko má další světový rekord - ten v likvidaci cirkusového stanu. Ten zmizel za necelých 20 vteřin. Carlo Humberto se závistivě otočil v hrobě.
Cirkusákům, kteří na ploše létají vzduchem, hraje valčík Sergeje Sergejeviče Prokofjeva.
1849 vznikl legendární imperiální cirkus v Petrohradu, 1880 začala v Moskvě slavná cirkusová škola. Na počest slavným ruským cirkusákům, kteří jsou zakladateli slavné ruské akrobatické a tedy i gymnastické školy, vstupuje na plochu další část ruského umění - cirkusové.
Tanečníci intelektuálního vzhledu tančí mezi knihami, obrazy slavných realistů a stovkami listů papírů...
A je tu další mohutná část ruské kultury. Ruská poetika a tísnivá atmosféru knih jejích depresivních a duševně rozpolcených autorů. Gogol, Bulgakov, Puškin, Solženicyn. Tolstoj, Turgeněv... K tomu nádherná hudba Arama Chačaturjana (naštěstí ne v Česku tak oblíbený Šavlový tanec).
Moře bílých baletek, jedna rudá a s ní tanečník v černém. K tomu démonická hudba a dojemný příběh. To jsou ruské diamanty.
A je tady další ruská tradice. A teď je to bezesporu část kultury a divadelního umění, v níž je Rusko zcela dominantní. Ruský balet patří ke kulturním pokladům celé planety a to potvrzuje prestižní baletní soubor moskevského divadla Bolšoj těatr.
Tři malé děti s plyšovým medvídkem, které pluly začátkem ceremoniálu loďkou, se pohybují dál po ploše a jsou těmi, které poznávají a obdivují ruskou kulturu.
Plocha stadionu byla zaplavena temně rudou barvou, objevily se na ní elegáni v bílých parukách a fracích, kteří stojí u desítek pian a poslouchají Rachmaninova. Hraje slavný virtuoz ze Sibiře Denis Macujev.
Tanec na vysokých chůdách a houslový koncert slavných virtuózů, to nyní dominuje na ploše.

Diskuse


V28l61a28d50i20m22í66r N44o55v81o17t33n54ý 1249130742770: máš spasíbovat a ne děkovat ;-) (19:41)

I43v67a V83e67č28e85ř52o22v13á 5710898404251: Děkujeeeeeeeeeeeeeeeeeeem (19:33)

I36v45a V45e75č45e47ř48o14v63á 5370648884861: Rasijaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa (19:33)

I17v69a V83e40č78e70ř56o83v71á 5720488854591: říkám novotnému důvod:-) (19:25)
Najdete na iDNES.cz