Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Zpětně budou přezkoumány vzorky ze ZOH

2 2003
Lausanne - Soukromí detektivové budou pomáhat Světové antidopingové agentuře WADA v boji za čistotu sportu. Kanadský šéf boje proti podvodníkům s nedovolenými prostředky Richard Pound je připraven učinit vše, aby zajistil v příštím roce v Aténách olympijské hry bez dopingu. Vedle novinky v podobě využívání soukromých oček vyhlásil, že opakované kontrole budou v budoucnu podrobovány i osm let staré vzorky.

Po vzniku skandálu s anabolickým steroidem THG budou podle Pounda už v prosinci přezkoumány stovky vzorků z atletického a plaveckého mistrovství světa a také zhruba 300 dosud uchovaných B vzorků z loňských zimních olympijských her v Salt Lake City.

Ještě v minulém týdnu se k tomu Mezinárodní olympijský výbor MOV stavěl zdrženlivě. Pound však konstatoval, že proti přezkoumání neexistují žádné, ani právní, překážky. Odebrané vzorky jsou dosud uloženy v akreditované laboratoři v Los Angeles, která stojí za odhalením tetrahydrogestrinonu.

"Myslím, že všechny zkoušky na růstové hormony budou provedeny ještě do Her v Aténách. Kromě toho jsme na stopě i genovému dopingu," oznámil Pound.

V rozhovoru s německým týdeníkem Welt am Sonntag pohrozil světové fotbalové federaci FIFA a cyklistické UCI vyškrtnutím z programu olympiády, pokud nepodepíší antidopingový kodex. "Buďte si jistí, že do olympiády podepíší. Jinak už v Aténách vypadnou z programu, to je znervózňuje," uvedl sebevědomě Pound.

Zatímco podle pravidel MOV mají být negativní vzorky uchovávány pouze 30 dní, v novém kodexu WADA je lhůta prodloužená na osm let. "Jestliže se podaří přijít na nějakou novou metodu odhalení, bude možné otestovat i osm let staré vzorky," upozornil Pound.

Autor:


Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze