Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Zrádné saně, hrozba olympijských her

7 2006
Cesana - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Řítíte se po ledu rychlostí 130 kilometrů za hodinu a v zatáčce vás zavalí přetížení 3G. Stejné, jaké působí na zatáčející vůz formule 1 nebo startující raketu. "Bere vám to hlavu a zalamuje ji dozadu," popisuje Markéta Jeriová, česká olympionička na saních.

Lékaři tvrdí, že při takovém přetížení člověk jen s obtížemi udržuje otevřená oční víčka. Ovšem ona je zavřít nesmí.

Jako zrádná zmije se stáčí olympijský tobogan ve středisku Cesana, jeden z nejnebezpečnějších na světě. Brazilec Mizoguchi tu loni skončil v kómatu, jiní si lámali kosti.

Ani následné úpravy nesmyly stín rizika. "Pořád není dráha zcela bezpečná. Na podzim při svěťáku byly další pády," říká Jeriová.

Dvaapadesát vteřin se rvete s přitažlivostí i saněmi, teprve na konci čeká největší hrozba: kombinace zatáček 17 a 18. Tady havarovalo v listopadu slovenské duo Mick–Marx, sedmé z mistrovství světa odvezli do nemocnice.

Tehdy padla i Jeriová. "Měla jsem dokonalou modřinu na stehně."

Saně jsou tvrdý sport, asi nejtvrdší na zimní olympiádě. Jistě, skeletonisté pádí ledovým korytem hlavou napřed. "Ale oni mají kulaté nože s drážkou, my ostří. Když se v zatáčce zařízneme, nezatočíme," porovnává sáňkařka.

Před třemi lety ji saně pravidelně vyhazovaly z "pekáče" při Světovém poháru ve Svatém Mořici, vždy za cílem se obrátila. "V kasárnách, kde jsme bydleli, jsem potom ležela a plakala, tělo celé modré, ani otočit jsem se nemohla."

Na přírodních drahách si sáňkaři dokonce řežou o ostří prsty, na umělých toboganech si musí hlídat hlavu.

"Ve Winterbergu měla štěstí Ruska Kneibová. Převrátila se a vymrštěné sáně dopadly těsně za ni." Takové dobrodružství vyžaduje pud sebezáchovy i cit pro rychlost.

"Tu mám asi v krvi," domnívá se třicátnice Jeriová. "Když jsme na škole jezdili na horských kolech, do kopce jsem byla vždycky poslední, z kopce první."

V autě se považuje za dobrou řidičku. "Mám rychlé reakce."

Zato když si v Iglsu sedla s kolegy z reprezentace na dětské sáňky, zklamalo ji, jak jsou pomalé. "Ale měly zrezlé kování, tak proto." V Cesaně její saně za 90 tisíc korun určitě poletí. "Snad někam k 15. místu a výš."

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze